کد مطلب: 18306

زلنسکی از سفر بلینکن وآستین به اوکراین خبر داد

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین روز شنبه اعلام کرد که آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه و لوید آستین وزیر دفاع آمریکا روز یکشنبه به کی‌یف سفر خواهند کرد.

به گزارش سایت خبر سراسری به نقل از ایرنا، رئیس جمهوری اوکراین در یک نشست خبری اعلام کرد که روز یکشنبه با آنتونی بلینکن وزیر خارجه و لوید آستین وزیر دفاع آمریکا در کی‌یف پایتخت کشورش دیدار و گفت وگو خواهد کرد.

رئیس جمهوری اوکراین جزئیات بیشتری در مورد سفر بلینکن و لوید آستین ارائه نکرد.

کاخ سفید هنوز در این خصوص اظهار نظری نکرده است.

زلنسکی هفته هاست که از متحدان غربی خود خواسته است برای مقابله با تهاجم روسیه به اوکراین تسلیحات بیشتری ارسال کنند.

پیش از این، جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا گفته بود که این کشور برای نشان دادن حمایت خود از اوکراین، بزودی در خصوص اعزام نماینده ای به کی یف تصمیم گیری خواهد کرد.

مقامات آمریکایی اعلام کرده بودند؛ ممکن است لوید آستین وزیر دفاع یا آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه امریکا به اوکراین سفر کنند اما بعید است که بایدن به این کشور سفر کند.

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید اعلام کرده بود: در زمان حاضر برنامه‌ای برای سفر بایدن به اوکراین نداریم و مهم تر از سفر رئیس جمهوری آمریکا به اوکراین، تداوم ارسال تسلیحات و حمایت از این کشور است.

تاکنون «بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس، «ماتئوش موراویسکی» نخست‌وزیر لهستان، «پتر فیالا» رهبر جمهوری چک، «یانز یانسا» نخست‌وزیر اسلوونی، «کارل نهمر» صدراعظم اتریش و «اورسولا فون در لاین» رئیس اتحادیه اروپا برای دیدار با رئیس جمهوری اوکراین به کی‌یف سفر کرده اند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز حمله ای نظامی که آن را "عملیات ویژه" خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد. جنگ در اوکراین و واکنش‌ها به اقدام روسیه همچنان ادامه دارد.

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید