کد مطلب: 24093

قوامی: تنها راه برای زندگی بهتر مردم و حکمرانی بهتر، اصلاحات است

ناصر قوامی گفت: گرچه همین معترضان از اصلاح‌طلبان عبور کرده‌اند اما خواهان اصلاحات هستند ولی اینکه تصمیم‌سازان می‌تواند شکل اصلاحاتی که معترضان می‌خواهند را محقق کند یا نه، بحث دیگری است.

قوامی:  تنها راه برای زندگی بهتر مردم و حکمرانی بهتر، اصلاحات است

به گزارش سایت خبر سراسری به نقل از نامه نیوز، وضعیت سیاسی هنوز آرام نشده است و در این شرایط به نظر می‌رسد برخی از مسئولان به این نتیجه رسیده‌اند که باید علاوه بر بازشدن باب گفت‌وگو اصلاحاتی در شیوه حکمرانی هم به وجود آید.

ناصر قوامی، فعال و تحلیلگر سیاسی و نماینده مجلس ششم، درباره این موضوع گفت: «از 25سال پیش تا کنون ما گفته‌ایم که تنها راه برای زندگی بهتر مردم و حکمرانی بهتر اصلاحات است و هنوز هم همین را می‌گوییم. آقای خاتمی هشت سال کوشید که اصلاحات را محقق کند اما بعدش احمدی‌نژادی روی کار آمد که عملا کشور را به پرتگاه برد. بعد از او آقای روحانی روی کار آمد؛ فردی که به هر حال می‌خواست فضایی معتدل را در کشور به وجود آورد. در تمام این سال‌ها اصلاح‌طلبان بر ضرورت تحقق اصلاحات قانونی، سیاسی و فرهنگی تأکید کردند اما گوش شنوایی نبود و مقابله با اصلاحات نتیجه‌ای جز وضعیت کنونی نداشت».

او ادامه داد: «به هر حال اینهایی که در خیابان هستند، مردم‌اند؛ حالا به آنها گفته شود فریب‌خورده، عوامل بیگانگان یا هر چیز دیگر اما به هر حال اینها بخشی از مردم‌اند و اعتراض دارند. هرچند دیگر اصلاحات سخت شده است و آنهایی که در خیابان حضور دارند نه‌تنها اصولگرایان بلکه دیگر اصلاح‌طلبان را هم قبول ندارند. از سوی دیگر حاکمیت هم اصلاح‌طلبان را قبول ندارد و در این فضا چه مجرایی برای اصلاحات وجود دارد؟ ببینید آقای خاتمی درباره اتفاقی که در شاهچراغ رخ داد بیانیه‌ای معتدل صادر کرد. همین معترضان به او تاختند و از آن سو کیهان هم به آقای خاتمی حمله کرد. واقعیت این است که اصلاح‌طلبان در چنین شرایطی قرار دارند اما با همه اینها و با علم به اینکه شرایط برای اصلاحات سخت است اما در عین حال می‌گویم که تنها راه هم اصلاحات است».

این فعال سیاسی همچنین بیان کرد: «من باور دارم گرچه همین معترضان از اصلاح‌طلبان عبور کرده‌اند اما خواهان اصلاحات هستند ولی اینکه تصمیم‌سازان می‌تواند شکل اصلاحاتی که معترضان می‌خواهند را محقق کند یا نه، بحث دیگری است. معترضان با آنکه از اصلاح‌طلبان عبور کرده‌اند اما عداوتی با آنها ندارند زیرا می‌گویند کاری از دست اصلاح‌طلبان بر نمی‌آید؛ درست هم می‌گویند و ما کاری نتوانستیم انجام زیرا اجازه اصلاحات را ندادند».

قوامی در پایان گفت: «اگر عقلای نظام بخواهند اصلاحاتی را انجام دهند، شرط اول برگزاری انتخاباتی آزاد است؛ در غیر این صورت من تصور نمی‌کنم صرف سخن از اصلاحات راه به جایی ببرد و معترضان را قانع کند».

 

دیدگاه تان را بنویسید

تبلیغات متنی