کد مطلب: 24067

کنعانی: قرار دادن سپاه در لیست گروه‌های تروریستی غیر قانونی است

سخنگوی وزارت خارجه اقدام برای قرار دادن سپاه در لیست گروه‌های تروریستی را غیرقانونی عنوان کرد.

کنعانی: قرار دادن سپاه در لیست گروه‌های تروریستی غیر قانونی است

به گزارش سایت خبر سراسری به نقل از ایسنا ، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان صبح امروز در نشست مطبوعاتی خود با خبرنگاران  در پاسخ به سوالی در مورد اظهارات مجدد مقامات آمریکایی مبنی بر این‌که مذاکرات برجام و توافق با ایران مدنظر آمریکا در حال حاضر نیست و بیشتر توجه این کشور معطوف به مسائل داخلی و اعتراضات در ایران است،  گفت: مواضع سیاسی که مقامات آمریکایی در ارتباط با برجام اتخاذ می‌کنند یک چیز است و پیام‌هایی که رد و بدل می‌کنند یک چیز دیگری است.

وی ادامه داد: کنشگری فعال در ارتباط با برجام وجود دارد و ما شاهد رکود سیاسی در نقل و انتقال پیام‌ها در این ارتباط نیستیم ولی این‌که این روند به نتیجه برسد یا نه به اراده سیاسی آمریکا برمی‌گردد.

این دیپلمات ارشد ایرانی بار دیگر تاکید کرد: ما منتظر توافق برای تامین منافع خود نمی‌مانیم و ایران سیاست خارجی خود را به برجام گره نزده و نخواهد زد.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان همچنین  در پاسخ به سوال دیگری در مورد آخرین اخبار در ارتباط با تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا با توجه به اظهارات وی در هفته گذشته  گفت: همانطور که پیش از این توضیح دادم توافقاتی برای تبادل زندانیان بین دو کشور (ایران و آمریکا) شده است ولی اجرای آن عملی نشده است.

وی در این ارتباط اظهار کرد: ما حسن نیت خود در این زمینه در مذاکرات مربوط به این موضوع نشان دادیم و در راستای اجرای تعهدات‌مان با رویکرد انسانی یک گام برداشتیم ولی تاکنون طرف آمریکایی اقدام مثبتی را انجام نداده است و امیدواریم در عمل شاهد انجام اقدام از سوی آمریکا در اجرای تعهداتش در راستای انجام این توافق باشیم.

کنعانی همچنین  در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با نگاه ایران در مورد وقوع آتش بس در یمن و اظهارات اخیر نماینده سازمان ملل در امور یمن در این ارتباط  تصریح کرد: ما طرفدار آتش بس در یمن هستیم البته آتش بسی که منجر به شکل‌گیری روند سیاسی برای حل این بحران شود. ما کمک کننده و مشوق ایجاد آتش بس در یمن و پایداری آن بودیم البته این آتش بس شرایطی داشت که دو طرف باید به آن التزام داشته باشند. برای مدتی آتش بس صورت گرفت ولی تمدید نشده است این‌که آتش بس دوباره شکل بگیرد به دو طرف این بحران مربوط می‌شود طرف یمنی خواسته‌هایی را در روند آتش بس داشته که گویی طرف مقابل (عربستان) پایبند نبوده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان ادامه داد: اگر اراده سیاسی برای این موضوع از سوی دو طرف باشد ایران یک پای ثابت برای تمدید آتش بس و شکل‌گیری روند سیاسی برای حل این بحران است و همان طور که گفتم باید این اراده در دو طرف وجود داشته باشد و به شرایطی که گذاشته می‌شود التزام داشته باشد.

کنعانی در ادامه گفت‌وگوی خود  در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این‌که سیستم مالی دو جانبه ایران و روسیه در چه مرحله‌ای است و آیا قرار است کشورهای دیگر نیز به این سیستم بپیوندند  گفت: تا آنجایی که در این زمینه اطلاع دارم پیشرفت‌های خوبی صورت گرفته تا دو کشور بتوانند از شبکه پرداخت متقابل در سیستم بانکی استفاده کنند و این امکان برای شهروندان دو کشور فراهم شود در این زمینه اشکالات تکنیکی و فنی کوچکی وجود داشت که طرفین در تلاش برای حل و فصل آن بودند. از آخرین وضعیت این موضوع اطلاع دقیقی ندارم ولی همانطور که اشاره کردم تا آنجا که می‌دانم تحقق این موضوع پیشرفت بسیار خوبی داشته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان همچنین  در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این‌که در پی اظهارات الهام علی اف در مورد وضعیت آذربایجانی‌های غیرساکن در این کشور شاهد این هستیم که برخی از رسانه‌های آذربایجانی اقدام به طرح اقداماتی علیه ایران کرده و از ادبیات غیرسازنده علیه ایران و مقامات ایران استفاده کرده‌اند،  ادامه داد: همواره پیام ما به همسایگانمان پیام صلح، دوستی، رعایت اصول و مناسبات همسایگی توام با احترام متقابل بوده است و این رویکرد نه فقط اعلامی بلکه یک رویکرد عملی نیز است و انتظار داریم که طرف‌های مقابل نیز در همین چارچوب و مبتنی بر حسن نیت ایران، پایبندی به اصول همسایگی و عدم مداخله در امور داخل یکدیگر عمل کند و مناسبات بین کشورها متمرکز بر حس منافع دولت‌ها و ملت‌ها باشد.

کنعانی ادامه داد: هر رویکرد دیگری در این ارتباط غیرسازنده است و زمینه را برای سوءاستفاده فراهم می‌کند.

وی اظهار کرد: انتظار داریم که رسانه‌ها در همین چارچوب عمل کنند و رویکرد سازنده‌ای داشته باشند.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان همچنین  در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این‌که رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران به تازگی بار دیگر در یک مصاحبه تاکید کرده که ایران باید فروش سلاح به روسیه را قطع و به مشکلات داخلی و اعتراضات موجود در کشور خود بپردازد،  تصریح کرد: اظهارات رابرت مالی اظهارات فرافکنانه است در قضیه بحران اوکراین، ایران برخلاف آمریکا یک طرف جنگ نیست.

کنعانی ادامه داد: همانطور که پیش از این گفتیم مذاکرات برجامی ارتباطی با موضوعات دیگر ندارد. جمهوری اسلامی ایران ملتزم به مذاکره و میز مذاکره است در این ارتباط مسئولانه عمل کرده است و آمریکا اگر مسئولانه عمل کند ما به توافق نزدیک می‌شویم و اگر فرافکنی کند از توافق فاصله گرفته است. برای حصول توافق باید آمریکا مسئولانه تصمیم بگیرد و عمل کند.

وی همچنین  در پاسخ به سوال دیگری در مورد اخبار منتشر شده مبنی بر عقب نشینی روسیه از توافق‌نامه صادرات غلات و اظهارنگرانی مقامات اروپایی و آمریکایی از این تصمیم روسیه  گفت: استمرار جنگ در اوکراین دارای تاثیراتی در حوزه انرژی و تامین مواد غذایی است این بحران صرفا تهدید برای کشورهای منطقه نیست بلکه امنیت انرژی و غذایی را نیز با خطر مواجه می‌کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان ادامه داد: امیدواریم که طرفین بتوانند در این زمینه به یک راهکار سیاسی دست پیدا کنند و مناسب است که کشورهای تاثیرگذار به جای این‌که یک طرف جنگ باشند کمک کنند که برای حل این بحران یک راهکار سیاسی حاصل شود و این بحران از طریق سیاسی و گفت‌وگو حل شود.

کنعانی همچنین  در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که با توجه به عدم توافق پارلمان لبنان برای انتخاب رئیس جمهور این کشور به نظر می‌رسد که لبنان با یک خلأ سیاسی مواجه شود،  تصریح کرد: در ارتباط با لبنان سیاست ایران حمایت از رویکردهای ملی مبتنی بر ایجاد ثبات، آرامش و تشکیل دولت قوی در این کشور است دولتی که بتواند منافع مردم این کشور را تامین کند و ثبات را در این کشور ایجاد کند و منجر به تقویت نقش منطقه‌ای لبنان شود. لبنان جزو کشورهای دوست و از همسایگان خوب منطقه‌ای ایران است و ایران همواره در طرف سازنده تحولات لبنان بوده و است و ما امیدواریم که جامعه لبنان و تمام گروه‌های سیاسی در این کشور با مشورت و رویکرد مبتنی بر تحقق منافع ملی زمینه شکل‌گیری دولت قوی در لبنان را ایجاد کند و ما شاهد فراق و خلأ سیاسی در کشور لبنان نباشیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار اسپوتنیک مبنی بر این‌که  یکی از مقامات سابق نظامی افغانستان مدعی شده است که برخی از کماندوهای افغانستان که پیش از این از سوی آمریکا آموزش دیده‌اند به ایران آمده‌اند و ایران قصد دارد که آن‌ها را برای جنگ در اوکراین به روسیه اعزام کند و از آن‌ها دراین جنگ استفاده کند ، گفت: همانطور که بارها تاکید کرده‌ایم ایران مستقیم وغیرمستقیم عضو کمپین جنگ در اوکراین نیست و از جنگ حمایت نمی‌کند. ایران جزو کمپین صلح است. این‌که عده‌ای سعی می‌کنند به هر وسیله‌ای زمینه توجه اذهان را به سمت ایران جلب کنند تلاشی ناشیانه‌ای است برای این‌که نقش مستقیم خود را که یک طرف جنگ در اوکراین هستند پنهان کنند و افکار عمومی از این واقعیت منحرف کنند و به سمت دیگری معطوف کنند. موضوعاتی که در این زمینه مطرح شده است سندیت ندارد و با انگیزه‌های سیاسی و در راستای فرافکنی مطرح می‌شود.

وی همچنین در مورد  سفر مهدی صفری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه به روسیه  اظهار کرد: شانزدهمین کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی دو کشور ایران و روسیه به میزبانی روسیه از هفتم آبان‌ماه آغاز شده و تا دهم آبان‌ماه ادامه دارد و این سفر در این راستا انجام شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان ادامه داد: این اجلاس فرصتی برای تبادل نظر برای گسترش همکاری‌های اقتصادی و پیگیری اجرای توافقاتی است که پیش از این بین دو کشور انجام شده است.

کنعانی ادامه داد: در طول برگزاری کمیسیون مشترک دو کشور همکاری‌های تجاری، کشاورزی، بهداشتی، بانکی، ترانزیتی، لجستیکی، صنعتی، فرهنگی، آموزشی، انرژی، استاندارد، مناطق آزاد مورد بحث قرار می‌گیرد و در واقع سرفصل‌های اصلی گفت‌وگو میان دو کشور در چارچوب برگزاری اجلاس کمیسیون شانزدهم است و قرار است در این روند سندهایی به امضای مقامات دو کشور برسد.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان همچنین در پاسخ به خبر منتشر شده مبنی بر  توقیف یک نفت‌کش خارجی حامل سوخت قاچاق از سوی ایران  نیز اظهار کرد: من در حال حاضر در جریان این خبر نیستم ولی همانطور که می‌دانید موضوع قاچاق سوخت موضوع جدیدی نیست و یکی از مسائل و مشکلات است و هراز چندگاهی در نتیجه تلاش‌هایی که صورت می‌گیرد شاهد توقیف نفت‌کش‌های حامل قاچاق سوخت هستیم.

کنعانی همچنین در مورد  آخرین وضعیت خط آهن خواف – هرات  ادامه داد: این راه‌آهن جزو اولویت‌های ایران است به منظور تقویت و تسهیل مناسبات دو کشور ایران و افغانستان.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان ادامه داد: با توجه به شرایط داخلی افغانستان اجرای پروژه‌های از قبل تعریف شده بین دو کشور دچار خلل و نقصان شده است و به صورت طبیعی آشفتگی و نابه‌سامانی سیاسی بر روی اجرای این توافقات نیز متاسفانه تاثیر می‌گذارد که این موضوع هم برای ایران و هم برای افغانستان خسارت است امیدواریم شرایطی شکل بگیرد که این پروژه تکمیل شود.

وی همچنین در پاسخ به سوالی  سفر آینده محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی به آذربایجان  را در چارچوب روابط دو کشور و تلاش برای گسترش آن عنوان کرد.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر  اخبار منتشر شده در ارتباط با برگزاری نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره تحولات داخلی ایران به درخواست آلبانی و آمریکا و واکنش ایران به این موضوع  گفت: نشست موسوم به آریا فرمولاست یک نشست غیر رسمی در شورای امنیت است و جلسه آن نیز به درخواست آمریکا و آلبانی در سالنی غیر از سالن اصلی شورای امنیت برگزار می‌شود و هدف اصلی آن هم اعمال فشار سیاسی بر ایران است و در ادامه فعالیت‌های مداخله جویانه دولت آمریکا در ارتباط با تحولات داخلی ایران است.

این دیپلمات ارشد ایرانی ادامه داد: متاسفانه امپراتوری رسانه دولت آمریکا در خدمت چنین هدفی بکار گرفته شده و با تحریم و وارونه نمایی حقایق ایران تلاش می‌کند فضای سیاسی را برای شکل گیری این نشست فراهم کند و نکته جالب این است که از یک سری افراد معلوم‌الحال با هویت ایرانی می‌خواهند در این نشست دعوت کنند تا علیه ایران و مردم ایران صحبت کند. افرادی که به رغم هویت و تابعیت ایرانی خود در سالیان طولانی گذشته و در شرایطی که مردم ایران و هموطنان آنها در سخت‌ترین شرایط تحریم‌ها، تحت تحریم‌های غیرقانونی و یکجانبه آمریکا بودند. این افراد معلوم‌الحال هیچ واکنشی به این تحریم‌ها و مظلومیت وارد شده به مردم ایران نداشتند و در هیچ تریبونی در این ارتباط صحبت نمی‌کردند. اکنون از آن‌ها دعوت شده تا از این تریبون علیه ایران صحبت کنند.

وی همچنین با انتقاد از رویکرد جاوید رحمان گزارشگر ویژه حقوق بشر در مورد ایران گفت: رویکرد ضد ایرانی وی در این زمینه بی تاثیر نیست.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین  در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینکه به تازگی وزیر خارجه آلمان مدعی شده که این کشور و برخی از مقام‌های اتحادیه اروپا در حال بررسی این موضوع هستند که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در لیست گروه‌های تروریستی قرار دهند،  گفت: در صورت مبادرت به چنین اقدامی باید این اقدام آنها را در ادامه اقدامات غیر سازنده و غیر مسئولانه آلمان و این کشورها در ارتباط با ایران دانست و این ناشی از ادامه رویکرد غلط آنها در ارتباط با دولت و ملت ایران است.

سخنگوی وزارت خارجه با تاکید بر اینکه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نهاد نظامی رسمی جمهوری اسلامی است و چنین اقدامی کاملا غیرقانونی است، ادامه داد: امیدوارم هم دولت آلمان و هم دیگر دولت‌ها اگر احیانا قصد این اقدام را دارند به نتیجه اقدام غیر سازنده خود توجه کنند و به صورت خاص منافع دو جانبه خودشان را قربانی مصالح سیاسی زودگذر و تصمیمات احساسی نکنند.

به گزارش ایسنا، خبرگزاری رویترز به نقل از  آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان اعلام کرده بود که این کشور و اتحادیه اروپا در حال بررسی چگونگی قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی هستند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی ب ر ممانعت دولت استرالیا از بازدید کمیته پیشگیری از شکنجه سازمان ملل از بازداشتگاه‌های پناهجویان در این کشور و انتقادات وارد شده از سوی سازمان ملل به استرالیا در این زمینه و واکنش ایران به این موضوع با توجه به حضور تعدادی از پناهجویان ایرانی در این کشور  گفت: متاسفانه دولت استرالیا که همواره جزو کشورهای مدعی حقوق بشر است و همواره نسبت به اتفاقات سایر کشورها از جایگاه مدعی و مداخله جویانه اظهار نظر می‌کند سال‌هاست نسبت به حقوق پناهجویان در کشور خود بی تفاوت است. حقوق آنها را نقض می‌کند و ما این موضوع را در مورد وضعیت بومیان این کشور نیز مشاهده می‌کنیم و در یک دهه گذشته گزارش‌های متعددی در مورد نقض حقوق بشر پناهجویان و بومیان در این کشور منتشر شده است و جلوگیری از ورود کمیته فرعی پیشگیری از شکنجه سازمان ملل به بازداشتگاه‌های پناهجویان از سوی استرالیا نشان دهنده این است که شعارهای این کشور در زمینه حقوق بشر با عمل آنها همخوانی ندارد و ما تفاوت در گفتار و عمل را در تعداد قابل توجهی از کشورهایی که مدعی حقوق بشر هستند مشاهده می‌کنیم. آنها عموما از حقوق بشر به عنوان ابزار برای تحمیل دیدگاه‌های سیاسی خود استفاده می‌کنند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر  اظهارات مجدد مقامات غربی مبنی بر ارسال تجهیزات نظامی از جمله پهباد از سوی ایران به روسیه  تاکید کرد: همانطور که بارها گفته‌ایم ایران صادر کننده سلاح به هیچ طرفی از جنگ در اوکراین نیست. ایران مخالف جنگ در اوکراین، سوریه، یمن و ... است و معتقد است که باید برای حل و فصل اختلافات به راهکارهای سیاسی متوصل شد.

سخنگوی وزارت خارجه گفت: جمهوری اسلامی ایران از ابتدای شکل گیری بحران اوکراین تمام تلاش‌های دیپلماتیکش معطوف به پایان دادن به جنگ و استفاده از مکانیزم سیاسی برای پایان این اختلاف بوده و این سیاست را ادامه می‌دهد. بر خلاف کشورهای مدعی که علیه ایران فرافکنی می‌کنند و میلیاردها دلار تجهیزات به یک طرف جنگ صادر می‌کنند.

کنعانی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با  اظهارات اخیر رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد تعامل ایران و آژانس و تاکید وی مبنی بر اینکه تهران باید به تعهداتش عمل کند ، اظهار کرد: قطعا اگر آژانس سیاسی کاری نکند ایران معتقد است با رویکرد فنی، مذاکرات فنی و کارشناسی بین ایران و آژانس حتما مسائل بین دو طرف قابل حل و فصل خواهد بود و ما همواره بر این موضوع تاکید داریم که باید آژانس و مدیرکل آن از رویکرد سیاسی و سیاسی کاری پرهیز کند.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه  در چند وقت اخیر با توجه به تحولات داخلی ایران و ناآرامی‌های ایجاد شده شاهد موضع گیری برخی از کشورها در امور ایران بوده‌ایم. نوع رویکرد ایران نسبت به این مداخلات از جمله در مورد عربستان سعودی چه بوده است؟ از دیگر سو در ارتباط با موضوع کره جنوبی نیز شاهد این بودیم که دولت این کشور اظهارات مداخله جویانه‌ای در مورد ایران داشت و در مورد حادثه تروریستی شاهچراغ نیز موضع منفعلانه‌ای گرفت ولی ایران روز گذشته حادثه سئول را تسلیت گفت. چرایی این رویکرد ایران در این زمینه چیست؟  تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با تحولات اخیر در کشور، مواضع و رویکرد تک تک کشورها را با دقت بررسی کرده و مورد توجه قرار داده و در ارتباط با کشورهایی که نیاز بوده به صورت آنی و فوری واکنش نشان داده است. ما همچنان این رویکردها را رصد می‌کنیم و واکنش مناسب نشان می‌دهیم.

وی اظهار کرد: مواضع کشورها در ارتباط با تحولات داخلی ایران از دید ملت ایران پنهان نمی‌ماند و ایران در مناسبات جاری خود با این کشورها به این نوع رفتارها توجه می‌کند و مبنای عمل قرار می‌دهد و در مورد عربستان نیز قطعا چنین موضوعی مصداق دارد.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: ایران از کشورهای همسایه و منطقه انتظار دارد که با نگاه توام با همسایگی و منافع همسایگی به تحولات نگاه کند و در ارتباط با تحولات داخلی کشورها مسئولانه عمل کند.

وی در مورد  واکنش ایران به حادثه هالووین در کره جنوبی که منجر به کشته شدن ده‌ها نفر و مجروح شدن تعدادی از مردم شرکت کننده در این جشن شد،  گفت: ما نسبت به اتفاق رخ داده یک واکنش مسئولانه و انسانی نشان دادیم و ما مسائل سیاسی را با مسائل انسانی در هم نمی‌آمیزیم.

وی افزود: در طول سالیان گذشته ما روابط خوبی با کره جنوبی داشته‌ایم ولی متاسفانه این کشور در سال‌های اخیر متاثر از سیاست‌های آمریکا اقدام به بلوکه کردن پول‌های ایران کرده است و در ارتباط با تحولات داخلی ایران نیز مواضعی غیر سازنده و غیر مسئولانه داشته است.

کنعانی ادامه داد: این کشور در اجرای یک جشن و برنامه مفرح با سو تدبیری که به خرج داد باعث شد که ده‌ها نفر جان خود را از دست بدهند و تعداد زیادی مصدوم شوند. بنابراین کشوری که با سوء تدبیر خود باعث این اتفاق شده است نمی‌تواند در ارتباط با مدیریت یک اغتشاش که یک طرف آن دولت‌های خارجی هستند به ایران درس اخلاق و مدیریت بدهد. آنها اگر مدیریت بلد بودند باید این جشن را مدیریت می‌کردند. متاسفانه در این حادثه پنج شهروند ایرانی جان خود را از دست دادند و ما با یک رویکرد انسان دوستانه نسبت به این اتفاق واکنش نشان دادیم، تسلیت گفتیم و اظهار همدردی کردیم. ما با خانواده‌های داغدار پنج شهروند ایرانی نیز اظهار همدردی می‌کنیم. به آنها تسلیت می‌گوییم و برای آنها صبر و شکیبایی آرزو می‌کنیم. از اولین ساعتی که این خبر را شنیدیم. به وظایف کنسولی خود عمل کردیم، وضعیت شهروندان ایرانی را پیگیری کردیم و همچنان به این موضوع توجه داریم. امیدواریم دولت کره جنوبی با حسن تدبیر به وضعیت مصدومان رسیدگی کند و آمار دقیقی از قربانیان ارائه کند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به این سوال که  دولت نیوزلند اعلام کرده که با توجه به تحولات داخلی ایران گفت‌وگوهای حقوق بشری با ایران را به حالت تعلیق در می‌آورد  اظهار کرد: این اقدام غیر مسئولانه، احساسی و مبتنی بر رویکرد سیاسی است.

وی افزود: اینکه ما با دولت نیوزلند گفت‌وگوهای دو جانبه داشته باشیم جزو اولویت‌های ماست. ما با همه کشورهای علاقمند به داشتن روابط سازنده با ایران بر اساس احترام متقابل گفت‌وگو و همکاری می‌کنیم و به این موضوع علاقمند هستیم ولی رفتارهای شتابزده، احساسی و ناشی از تصمیمات متاثر از جریان‌ سازی خارجی را غیر سازنده و غیر مسئولانه می‌دانیم و امیدواریم که دولت نیوزلند به مصالح و منافع دو جانبه توجه کند و مبتنی بر منفعت و مصلحت مشترک رویکرد سازنده‌ای را اتخاذ کند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با عملکرد شبکه اینترنشنال در مورد تحولات داخلی ایران و اینکه آیا ایران در جریان گفت‌وگو با مقامات عربستان در مورد عملکرد این شبکه به دولت سعودی تذکر داده است،‌ گفت: بطور قطع دستگاه دیپلماسی از مجاری دیپلماتیک نظر و دیدگاه خود را به طرف عربستانی مطرح و اعلام کرده است. عملکرد این شبه رسانه، عملکرد یک اتاق جنگ و عملیات علیه ملت ایران است و فعالیت‌های آن شبیه فعالیت‌های یک رسانه تروریستی است. ایران تا الان اقداماتی را از طرق مختلف در ارتباط با عملکرد این شبکه انجام داده و اقدامات تکمیلی برای برخورد حقوقی با این شبکه در دست پیگیری است.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال یک خبرنگار آمریکایی در ارتباط با  اعمال تحریم‌ها از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران در پی تحولات داخلی در این کشور و نوع نگاه ایران به این اقدامات آمریکا و اروپا  گفت: تصمیم آمریکا و اروپا و اقدامات آنها در ارتباط با ایران اقداماتی غیر سازنده و ناشی از درک نادرست آنها از تحولات داخلی ایران است و این موضوع در راستای استمرار سیاست‌های غلط آنها در مورد ایران است. اینکه آنها هر موضوعی را بهانه قرار می‌دهند تا اقدام به اعمال تحریم علیه دولت و ملت ایران کنند ادامه رویکرد غلط گذشته است.

کنعانی ادامه داد: آنها در مقطعی با درک واقع بینانه از بی اثر بودن اعمال تحریم‌ها علاقمند به انجام گفت‌وگو و مذاکره با ایران شدند. در روند مذاکرات باز به دلیل محاسبات غلط خودشان و شرایط داخلی دولت آمریکا و منافع سیاسی که احیانا رژیم صهیونیستی از دولت آمریکا مطالبه می‌کرد آنها دوباره دچار نوعی غفلت از منافع اساسی خود در پیگیری روند گفت‌وگوها و تفاهم با ایران شدند و اکنون نیز با نگاه توام با محاسبات غلط دوباره روی به استفاده از ابزار ناکارآمد تحریم آورده‌اند. آنها سال‌ها از راهکار غلط تحریم استفاده کردند و اکنون نیز این سیاست اشتباه را تکرار می‌کنند.

سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد: ایران مایل نیست که به یک رویارویی با اتحادیه اروپا روی بیارود و وارد روند تقابلی با آنها شود. موضع ایران انجام گفت‌وگو بر اساس احترام متقابل و منافع مشترک است.

وی تاکید کرد: تکلیف آمریکا معلوم و مشخص است، توصیه ما به اتحادیه اروپا این است که منافع خود را به آمریکا گره نزنند، منافع خود را به صورت مستقل ببینند و روی تحولات داخلی ایران که مربوط به ایران است شرط بندی غلط نکنند و مسیر تعامل و سازنده در پیش بگیرند. پاسخ ایران به رفتار توام با احترام متقابل، سازنده و مبتنی بر احترام متقابل است و اگر آنها دست به ماشه تحریم ببرند همانطور که پیش از این نشان داده‌ایم ایران نیز اقدام متقابل می‌کند و از ابزارهایی در دست خود استفاده می‌کند. در اینجا بار دیگر تاکید می‌کنم استفاده از روش‌های قهری و تجربه شده قبلی تامین کننده منافع اروپا و آمریکا نخواهد بود و با اتخاذ چنین رویکردی فقط ایران متضرر نمی‌شود. بلکه خود آنها نیز ضرر کننده اساسی خواهند بود. ما آنها را به اتخاذ رفتارهای سازنده در قبال ایران ترغیب می‌کنیم.

وی در پاسخ به سوالی  با توصیه به اروپا که منافع خود را به منافع آمریکا گره نزند،  گفت : ایران مایل نیست که وارد یک روند تقابلی با اتحادیه اروپا شود و موضع ایران گفت‌وگو و تعامل مبتنی بر احترام متقابل و منافع مشترک است.
سخنگوی وزارت خارجه در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران که حدود 75 دقیقه به طول انجامید در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط ب ا پیام اخیر وزیر خارجه قطر به امیر عبدالهیان در جریان سفر معاون وزیر خارجه این کشور به تهران،‌  گفت: ما با قطر روابط بسیار دوستانه و نزدیکی داریم. قطر جزو کشورهایی بود که در مسائل ایران و طرف‌های مذاکره کننده خارجی هم در موضوعات انسانی و همچنین فنی، کشور شریک و همکار ما بوده است تعاملات بین دو کشور در سطح وزارت خارجه و مقامات عالی رتبه ایران و قطر به صورت منظم در جریان است و در این مناسبات در مورد موضوعات دو جانبه و دیگر موضوعات مورد اهتمام دو کشور در حوزه منطقه و بین‌المللی گفت‌وگو و رایزنی می‌کنیم و سفر چند روز پیش معاون وزیر خارجه قطر به تهران نیز در همین چهارچوب صورت گرفت.

سخنگوی وزارت خارجه در بخش دیگری از صحبت‌های خود با خبرنگاران در پاسخ به سوال دیگری در مورد  ادامه مداخلات برخی از کشورهای غربی و آمریکایی در امور داخلی ایران از جمله پیام اخیر تعدادی از وزرای خارجه زن کشورهای مختلف به ریاست وزیر خارجه کانادا در ارتباط با مسائل داخلی ایران و وضعیت زنان در ایران  گفت: متاسفانه در طول تحولات داخلی ایران شاهد اظهارات مداخله جویانه و اقدامات غیر سازنده و غیر مسئولانه برخی از کشورها بودیم که عملا درخواست‌های مسالمت جویانه برخی از اقشار جامعه ایران را با اقدامات نسنجیده و تحریک آمیز خود به اغتشاش و آشوب کشاندند و شرایط نامناسبی را ایجاد کردند که حتی زمینه را برای شنیدن صدای افرادی که دارای دیدگاه‌های انتقادی مسالمت آمیز بودند تغییر دادند و زمینه را برای نقش آفرینی خشونت طلبان فراهم کردند و آنها مبنای این مداخلات را حمایت از حقوق زنان و حقوق اقلیت‌ها قرار دادند. در حالیکه در ایران اقلیت‌ها موضوعیت ندارند بلکه اقوام ایرانی حضور دارند که همه بخشی از جامعه بزرگ ایران تاریخی و تمدنی هستند و اجزای اصلی جامعه بزرگ ایرانی به شمار می‌روند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در این زمینه ادامه داد: آنهایی که از حقوق زنان در ایران صحبت می‌کنند چرا در ارتباط با تحریم‌های یکجانبه دولت آمریکا و همراهی اطاعت پذیر اروپا از این تحریم‌ها صحبت نکردند و به این موضوع توجه نداشتند که زنان و کودکان ایرانی نیز در معرض همین تحریم‌ها و اثرات آن هستند.

وی افزود: ادعاهای امروز آنها توام با نفاق است و اظهارات آنها در مورد زنان و اقوام ایرانی غیر واقع بینانه و متناسب با واقعیت‌ها در ایران نیست. جایگاه و حقوق زنان در ایران نه فقط برخاسته از قوانین بلکه منبعث از تاریخ و فرهنگی ایرانی است. در فرهنگ ایرانی و اسلامی زنان جایگاه متمایز و برجسته‌ای دارند و همانطور که گفتم این جایگاه لزوما برخاسته از قوانین نیست.

وی ادامه داد: کشورهای غربی در ایام اخیر آنچه که انجام دادند نه تنها تامین کننده حقوق زنان نشد بلکه حق حیات را نیز از شهروندان ایرانی صلب کردند و ما نتیجه اقدامات و رویکرد آنها را در حادثه تروریستی شاهچراغ دیدیم که با ایجاد آشوب و بلوا زمینه‌ای را فراهم کردند که یک عنصر تروریستی داعش در یک مکان مذهبی و در حرم شاهچراغ جان تعدادی از شهروندان ایرانی از جمله زنان و کودکان را قربانی اهداف شوم خود کند.

کنعانی ادامه داد: اقدامات غربی‌ها و مواضع مداخله جویانه غیر سازنده وغیر قانونی آنها تحریک آمیز و غیر مسئولانه بود و این اقدامات در ایجاد فضای آشوب و اغتشاش نقش داشت.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در ابتدای این نشست با  محکوم کردن حادثه تروریستی شیراز  گفت: قلب همه ایرانیان این روزها با خانواده شهدای این حادثه تروریستی است و نماد آن ابراز همدلی و محبت با آرتین است که به عنوان مظهر مظلومیت این روزها تبلور یافته است. کودک معصومی که در اوج مظلومیت در این حادثه تروریستی شاهد از دست دادن پدر و مادر و برادر خود بود.

وی افزود: متاسفانه آنهایی که خودشان را مدعی باغ نشینی و دیگران را جنگل نشین توصیف می‌کنند در این روزها زبان به کام گرفته و سخن نمی‌گویند و حمایت از حقوق زنان، حقوق بشر و کودکان را که همواره مدعی آن هستند را به فراموشی سپرده‌اند و با واژه‌های دوگانه و مزورانه مطالبی را اظهار و از این حادثه تروریستی به سادگی عبور می‌کنند و نقش خودشان را در دامن زدن به خشونت، اغتشاش، تحریم و ایجاد زمینه برای اینگونه اقدامات تروریستی به فراموشی می‌سپارند و مسئولیت خود را در این زمینه نادیده می‌گیرند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در ارتباط با این موضوع با گرامیداشت یاد شهید قاسم سلیمانی ادامه داد: اگر نقش برجسته‌ ایران و شهید سلیمانی در مبارزه با تروریست داعشی نبود کشورهای مدعی حقوق بشر تا این زمان درگیر جنایات ناشی از اقدامات این گروه تروریستی بودند. نقش برجسته ایران و نقش این سردار بزرگ ایرانی در دور کردن این تهدید بزرگ در تاریخ ثبت خواهد شد و آزادگان جهان حتما نقش ایران و این سردار بزرگ را در این ارتباط به یاد خواهد سپرد.

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

تبلیغات متنی