کد مطلب: 22430

در دیدار روسای جمهور ایران و ترکیه چه گذشت؟

روسای جمهور ایران و ترکیه در دیدار با یکدیگر، ضمن مرور توافقات صورت‌گرفته در سفر اخیر رئیس‌جمهوری ترکیه به تهران و برگزاری هفتمین شورای‌ عالی همکاری‌های اقتصادی دو کشور بار دیگر بر تسریع در اجرای این توافقات تاکید کردند.

به گزارش سایت خبر سراسری به نقل از ایسنا، سیدابراهیم رئیسی و رجب طیب ادوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه شامگاه جمعه در حاشیه بیست‌ودومین اجلاس سازمان همکاری شانگهای در سمرقند، دیدار و گفتگو کردند.

روسای جمهور ایران و ترکیه با مرور توافقات صورت‌گرفته در سفر اخیر اردوغان به تهران و برگزاری هفتمین شورای‌ عالی همکاری‌های اقتصادی دو کشور، بار دیگر بر تسریع در اجرای این توافقات تاکید کردند. در این دیدار دو طرف درباره تحولات منطقه از جمله مسائل سوریه، افغانستان و تحولات قفقاز نیز گفتگو کردند.

رئیسی با تاکید بر اینکه ایران با قیم‌مآبی مخالف است، اظهار داشت: مبنای سیاست ما در منطقه آن است که سرنوشت کشورها توسط خود آنها رقم بخورد و حاکمیت ملی و تمامیت ارضی آنها محترم شمرده شود.

رئیس‌جمهوری ایران با ذکر مثال‌هایی از حمایت ایران از دوستان و همسایگان در دوران بحران تصریح کرد که ایران یار همسایگان خویش است.

او با اشاره به تحولات قفقاز، ضمن تبیین سیاست راهبردی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر استقبال از آزادی خاک قره‌باغ و آمادگی برای بازسازی آن، هرگونه تغییر در مرزهای بین‌المللی و تاریخی و ژئوپلتیک منطقه را غیر قابل قبول خواند.

اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، نیز در این دیدار بر تداوم تلاش‌ها برای اجرایی‌شدن توافقات بین دو کشور تاکید کرد.

 

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید