کد مطلب: 21975

ناصر قوامی: با رفتن یک روحانی به بانک، بانکداری ما اسلامی نمی‌شود

نماینده ادوار مجلس گفت: با اعزام روحانیون به بانک‌ها می‌خواهند برای روحانیونی که با تعداد بالا جذب حوزه علمیه شده اند اشتغال ایجاد کنند.

به گزارش سایت خبر سراسری به نقل از منیبان، ناصر قوامی، نماینده ادوار مجلس، در رابطه با ادعا برخی مبنی بر حضور روحانیون در شعب بانک‌ها و اینکه اساسا این اقدام چه مشکلی از بانکداری را برطرف می‌کند اظهار کرد: هیچ لزومی ندارد که در بانک‌ها یک روحانی حضور داشته باشد چراکه بانک‌ها چهارچوب دارند و براساس آن حرکت می‌کنند. حضور یک روحانی چه تاثیری می‌تواند داشته باشد؟! مثلا سود بانکی را ۱۴ درصد تعیین کرده اند حال یک روحانی چه کاری می‌تواند انجام بدهد و چه حقی در بالا بردن یا پایین آوردن این نرخ سود دارد. حضور یک روحانی چه مشروعیتی به بانک و کار بانکداری می‌بخشد؟ بانک‌ها بنگاه‌های اقتصادی هستند و روالی دارند و براساس آن روال و براساس آن موازین حرکت می‌کنند و روحانی بودن و نبودن به هیچ وجه تاثیری بر سیستم بانکداری کشور ندارد.

او افزود: اگر مسئولین امر به دنبال تغییر هستند باید چهارچوب بانک را عوض کنند وگرنه با رفتن یک روحانی به بانک بانکداری ما اسلامی نمی‌شود. بانک برنامه‌ای دارد و براساس آن اعلام می‌کند سود سپرده گذاران ۱۴ یا ۱۵ درصد و یا سود وام ۱۲ درصد است از این رو وجود یک روحانی هیچ تاثیری ندارد.

قوامی تاکید کرد: اقتصاد ما اسلامی نیست. امروز اقتصاد دنیا دو شکل کمونیستی و سرمایه داری است. کمونیستی هم کاملا به سرمایه داری برگشته است امروز چینی‌ها اقتصاد کمونیستی ندارند. اقتصاد ایران هم اقتصاد سرمایه داری اروپایی است؛ ما اقتصاد اسلامی نداریم. اقتصاد اسلامی گرفتن خمس است و ذکات و حقوقی که در قران و در آیات و احکام و در فقه وجود دارد و امروز نمی‌شود کشور را با خمس و ذکات اداره کرد.

من فکر می‌کنم دلیل تصمیم اخیر این باشد که روحانیون زیادی در حوزه علمیه جذب شده اند و امروز می‌خواهند برای آن‌ها شغلی ایجاد کنند به همین دلیل هم به این شکل خبرسازی کرده اند چراکه مشخص است تصمیم نادرستی گرفته شده. با این حال توصیه می‌کنم از آن عقب نشینی کنند چراکه بسیاری از جوانان امروز بیکار هستند و با این شرایط ایجاد اشتغال برای فقط قشر روحانیون در جامعه تفرقه می‌اندازند.

 

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید