کد مطلب: 20727

احمد بخشایش اردستانی:

وقتی از آزادی سوءاستفاده شود، فضای آزادی‌های معتدل هم بسته می‌شود

احمد بخشایش اردستانی گفت: من باور دارم وقتی از آزادی سوءاستفاده شود، فضای آزادی‌های معتدل هم بسته می‌شود. فضای تند، فضای معتدل را از هم بین می‌رود.

به گزارش سایت خبر سراسری به نقل از نامه نیوز، تجمیع چندمسئله در اجتماع از جمله بحران معیشت و طرح شدید اختلاف‌نظرها درباره حجاب و وجود گشت ارشاد باعث ملتهب‌شدن فضای سیاسی شده است اما چرا؟

احمد بخشایش اردستانی، فعال و تحلیلگر سیاسی، درباره این موضوع گفت: «گرانی در همه دنیا وجود دارد و واقعا نمی‌توان گفت که محدود به ایران است. مشکلات اقتصادی هم سینوسی است و بالا و پایین می‌رود. در زمان شاه هم در اقتصاد بیماری هلندی وجود داشت؛ به این معنی که هم تورم وجود داشت و هم رکود. هم جنس گران بود و هم کسی مایل به خرید اجناس نبود. در این حالت برای مثلا خانه یک فرد 100میلیارد ارزش دارد اما کسی پیدا نمی‌شود که آن ملک را بخرد و همین‌طور می‌ماند. این بیماری هلندی است که در حال حاضر هم وجود دارد که راه‌حل‌های موقتی وجود دارد اما برای رفع واقعی‌ آن باید اصلاحات اساسی در حوزه اقتصادی صورت بگیرد».

این فعال سیاسی درباره بحث حجاب هم ادامه داد: «من فکر می‌کنم حاکمیت تصور کرد که بحث برداشتن حجاب برخی خانم‌ها در خیابان‌ها سازمان‌یافته است. حکومت هر وقت احساس کند یک جریان سازمان‌یافته حرکاتی را انجام می‌دهد با آن برخورد می‌کند. در واقع اگر سازمان‌یافته باشد، واکنش شدید می‌شود. احساس کردند که وقتی عده‌ای در صدای آمریکا، اینترنشنال و دیگر شبکه‌های آن سوی آب‌ها تبلیغ بی‌حجابی می‌کنند و عده‌ای هم در داخل همان خط را دنبال می‌کنند، با مسئله بی‌حجابی یا بدحجابی شدیدا برخورد می‌شود و خب طبیعی بود که وقتی واکنش حکومت شدید می‌شود، جامعه هم دوقطبی می‌شود؛ وگرنه اگر مسئله حجاب به صورت طبیعی پیش می‌رفت خیلی توجه حاکمیت به آن جلب نمی‌شد».

او افزود: «هر حرکت افراطی، تفریط به بار می‌آورد و بالعکس. من باور دارم وقتی از آزادی سوءاستفاده شود، فضای آزادی‌های معتدل هم بسته می‌شود. فضای تند، فضای معتدل را از هم بین می‌رود. حکومت‌ها هم از فضای تند بهره خود را می‌برند و وقتی عرصه رادیکال شد، عرصه اعتدال را می‌بندند و این مسئله فقط در ایران وجود ندارد. شما ببینید که آقای شینزو آبه، نخست‌وزیر سابق ژاپن وقتی گفت که آمریکایی‌ها دوست ندارند مقابل چین قرار بگیرند و تمایل دارند در صورت حمله چین به تایوان، ژاپن مقابل چین بایستد، ترور شد».

بخشایش اردستانی گفت: «در شرایط کنونی باید فضای کلی میان مردم و حاکمیت معتدل شود. اکنون مهم‌ترین بحث کشور موضوع معیشت است و بهتر است تمام فعالان سیاسی در فضایی معتدل به نقد بپردازند تا وضعیت رادیکال‌تر از این نشود».

 

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید