کد مطلب: 20587

فرمانده نیروی دریایی ارتش

ناودسته‌های پهپادبر تسلط عملیاتی ما را به 3000 کیلومتر افزایش می دهند

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به رونمایی این نیرو از ناودسته‌های پهپادبر گفت: اشراف اطلاعاتی ما، تسلط عملیاتی ما از ۲۰۰۰ کیلومتر به ۳۰۰۰ کیلومتر و بیشتر ارتقا پیدا می‌کند.

به گزارش سایت خبر سراسری به نقل از ایسنا، امیر دریادار شهرام ایرانی در یک برنامه تلویزیونی با اشاره به رونمایی ناودسته پهپادبر این نیرو اظهار داشت: ناوهای پشتیبانی رزمی این ظرفیت را دارند که  می‌توان در داخل خود همین یگان‌ها همین پهپادها را حتی تا بحث تولید هم داشت. پهپادها در عملیات‌هایی که انجام می‌دهند ممکن است صدمه‌ای هم ببینند، اما به سرعت در همان یگان این‌ها دوباره قابل آوردن به صحنه هستند.

وی ادامه داد: وقتی که تسلط شما بدون استفاده از تجهیزاتی که ممکن است توسط دشمن رصد شود، صدها کیلومتر افزایش پیدا می‌کند، این یک نقطه قوتی است که ما در حوزه نظامی به آن اشراف هوایی و بخشی را برتری هوایی می‌گوییم که آن صیانت و سیادت هوایی در حوزه دریا اتفاق می‌افتد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش افزود: امروز بحمدلله ظرفیت تولید انواع پهپادها به دست توانمند جوانان برومند، باغیرت و دلسوز برای نظام و قسم‌خورده به خون شهدا، ایجاد شده و ما می‌توانیم حتی به‌صورت ترکیبی در حوزه دریا عملیات انجام دهیم؛ یعنی یک دسته پروازی پهپادی را از عرشه یگان‌ها به پرواز دربیاوریم و مجموعه فرماندهی- کنترل را از یک یگان به یگان دیگری منتقل کنیم؛ یعنی صحنه را کاملاً جابه‌جا کنیم و هر کدام از این پهپادها یک وظیفه‌ای را برای اجرای یک مأموریت موفق عهده‌دار شوند.

امیر دریادار ایرانی عنوان کرد: به طور کلی، یک دسته پروازی می‌تواند از یک یگان و یا از روی چند یگان بلند شود که در نهایت، این‌ها در آن محدوده‌ای که باید اجرای عملیات کنند، قرار می‌گیرند و هر کدامشان وظیفه خاصی را انجام می‌دهند؛ یعنی یکی بحث شناسایی را دنبال می‌کند، یکی دیگر هدایت پهپاد انهدامی (انتحاری) را به عهده می‌گیرد و یکی دیگر شرایط محیطی را از نظر اختلال‌ها و سیگنال‌ها در اختیار قرار می‌گیرد و حتی خنثی می‌کند تا آن مأموریت با موفقیت کامل انجام شود؛ مهم این است که برد عملیاتی که ما به‌عنوان تسلط عملیاتی از آن یاد می‌کنیم و بحث اشراف اطلاعاتی ما صدها بلکه تا حد هزار کیلومتر به بالاتر هم قابل دسترس است که این یک ظرفیت بسیار بی‌نظیری است.

وی درباره اهمیت انتقال پهپادها از خشکی به یگان‌های دریایی و شناورها گفت: امروز ناوگروه‌های ما در فاصله ۲۰۰۰ کیلومتر به بالا مستقر هستند و امنیت خطوط کشتیرانی و شاهرگ اقتصادی ما را تأمین می‌کنند. حالا فرض بفرمایید یگانی که آنجاست می‌تواند یک دسته پروازی در اختیار داشته باشد که او هم بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر می‌تواند برد داشته باشد؛ یعنی اشراف اطلاعاتی ما، تسلط عملیاتی ما از ۲۰۰۰ کیلومتر به ۳۰۰۰ کیلومتر و بیشتر ارتقا پیدا می‌کند؛ این یک بحث کاملاً ساده‌ای است که می‌شود مطرح کرد، مضافاً بر اینکه ما وابستگی‌مان را به خشکی کم می‌کنیم؛ چون یک شناور که حالا مأموریت اصلی‌اش مثلاً پشتیبانی-رزمی یا پشتیبانی است به‌عنوان پایگاه محسوب می‌شود؛ یعنی انگار شما یک پایگاهی را از خاک جمهوری اسلامی ایران برده‌اید در هزاران کیلومتر در عمق اقیانوس‌ها مستقر کرده‌اید؛ این خودش یک عمق دیگری را در اختیار دارد و کاملاً هم صحنه عملیات و همه صحنه‌ها را می‌تواند جابه‌جا کند و دست بلند نظام مقدس اسلامی در عرصه دریاها و اقیانوس‌ها خواهد بود.

فرمانده نیروی دریایی ارتش اضافه کرد: البته ما نگاه اصلی‌مان و بیشتر بحث همین مقابله با تروریسم دریایی و کنترل ناامنی‌ها و حتی بحث ایمنی شناورهاست که بسیار حائز اهمیت است. ما اکنون می‌توانیم به سرعت در صحنه حضور پیدا کنیم، برداشت اطلاعات داشته باشیم و تصمیم‌گیری کنیم؛ یعنی به راحتی در مرکز کشور می‌توانیم در عمق سه هزار کیلومتری تصمیم‌گیری کنیم و دستور بدهیم و ابزار لازم در اختیار ماست.

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید