کد مطلب: 20360

با پیام مقام معظم رهبری

زائران ایرانی حج مراسم برائت از مشرکین را برگزار کردند

مراسم برائت از مشرکین از سوی ایرانی‌ها با حضور نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و قرائت پیام مقام معظم رهبری، در سرزمین عرفات همزمان با مناسک حج، برگزار شد.

به گزارش سایت خبر سراسری به نقل از ایسنا، این مراسم در هر دوره از حج تمتع با توافق عربستان در چادرهای محل اسکان زائران ایرانی در صحرای عرفات برگزار می‌شود. مراسم برائت از مشرکین، فرصتی است تا ابعاد سیاسی حج را در عین وحدت مسلمانان جهان به نمایش گذاشته شود.

در چادرهای بعثه مقام معظم رهبری، درحالی که زائران ایرانی حضور داشتند، ضمن گرامیداشت یاد شهدای مسجدالحرام و فاجعه منا، شعارهایی علیه آمریکا و اسرائیل روی تابلوها نوشته شده بود و زائران نیز شعارهایی ضداستکباری با تاکید بر وحدت اسلامی سر دادند.

متن پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی برای کنگره حج ۱۴۰۱ نیز توسط حجت‌الاسلام والمسلمین نواب ـ نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی ـ خوانده شد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از سال ۱۳۶۸ تاکنون هر سال به مناسبت موسم حج پیام‌هایی را خطاب به امت اسلامی صادر و نکاتی درباره وظایف مسلمانان نسبت به حوادث و مسائل جامعه اسلامی بیان کرده‌اند.

مراسم برائت از مشرکین همزمان با مناسک حج تمتع، صبح روز عرفه برگزار می‌شود. در عربستان ۱۷ تیرماه روز عرفه است و زائران در بعدازظهر همین روز، دعای روز عرفه را در کنار کوه رحمت (جبل الرحمه) برگزار می‌کنند.

هم اینک حدود ۳۹ هزار و ۶۰۰ زائر ایرانی برای شرکت در مناسک حج تمتع در عربستان حضور دارند. این کشور پس از دو سال برگزاری حج بدون حضور زائران خارجی و به شکلی محدود، امسال به یک میلیون نفر اجازه شرکت در این مناسک را داده است. تا پیش از ویروس عالم‌گیر کرونا حج تمتع با حضور بیش از دو و نیم میلیون زائر از سراسر جهان برگزار می‌شد.

 

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید