کد مطلب: 20352

جزئیاتی از ترور شینزو آبه در ژاپن

شینزو آبه، نخست وزیر پیشین ژاپن طی سخنرانی در شهر نارا هدف تیراندازی قرار گرفته و مجروح شد.

به گزارش سایت خبر سراسری به نقل از باشگاه خبرنگاران، اسپوتنیک نوشت: نیروهای امنیتی عامل تیراندازی را دستگیر کرده اند. شینزو آبه هم اکنون به بیمارستان منتقل شده اما هنوز درباره شرایط جسمانی او خبری منتشر نشده است.

به گزارش رویترز، شاخص نیکی ژاپن پس از اعلام ترور شینزو آبه، نخست وزیر سابق این کشور رشد خود را از دست داد.

همچنین رسانه‌های ژاپنی اعلام کردند: نخست وزیر فومیو کیشیدا پس از اعلام مجروح شدن آبه، کارزار انتخاباتی خود را تعلیق کرد و به توکیو بازگشت.

آبه از ۲۶ دسامبر ۲۰۱۲ تا ۱۶ سپتامبر ۲۰۲۰ نخست وزیر ژاپن بود. او همچنین رهبر حزب لیبرال دموکرات است و در بین نخست وزیران پس از جنگ جهانی دوم ژاپن سومین دوره طولانی تصدی را دارا بوده‌ است.

از اوایل اوت ۲۰۲۰ خبرگزاری‌های ژاپنی از وخامت اوضاع جسمی شینزو آبه خبر دادند. در ۲۸ اوت او به خاطر وخیم شدن بیماری قصد خود برای استعفا از نخست‌وزیری را اعلام کرد.

شینزو آبه در دوره طولانی‌ نخست وزیری خود ناظر بر روند بازیابی کشورش از بحران‌های مختلف اعم از زلزله، سونامی و فاجعه هسته‌ای بوده است. او در سال ۲۰۲۰ به دلیل مشکلات جسمانی از سمت خود استعفا کرد.

پس از آن یوشیهیده سوگا به سمت نخست وزیری برگزیده شد اما او نیز چندی بعد در حالی که تنها یک سال در سمت نخست وزیری ژاپن بود و باقی مانده دوره نخست وزیری شینزو آبه را تکمیل می‌کرد، استعفا کرد.

چندی بعد فومیو کیشیدا، رئیس حزب لیبرال دموکرات، نخست وزیر منتخب ژاپن به طور رسمی صدمین نخست وزیر ژاپن شد.

 

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید