کد مطلب: 19356

رئیس جمهور: هدف غایی از اصلاحات اقتصادی در کشور رشد اقتصادی است

رئیس‌جمهوری اسلامی ایران گفت: سال‌هاست که کشور ما تولیدمحور شده است؛ چرا که تولید کشور را نجات می‌دهد. بنابراین در حوزه‌های مختلف باید تولید رونق پیدا کند و تمامی دستگاه‌ها اعم از کارآفرینان، سرمایه‌گذاران، کارگران و دستگاه‌های حمایت‌کننده دست‌به‌دست هم دهند.

به گزارش سایت خبر سراسری به نقل از ایسنا، سیدابراهیم رئیسی روز پنجشنبه، ۱۲ خرداد، در جلسه‌ شورای اداری آذربایجان شرقی تنها راه نجات کشور از شرایط کنونی اقتصادی را تولید دانست و گفت: بر همین اساس رشد اقتصادی مبتنی بر سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی است و باید در این راستا شرکت‌های بزرگ داخلی را روی کار آورد و با هموارکردن راه، زمینه‌های حضور این شرکت‌ها در اقتصاد را فراهم کنیم.

او اظهار کرد: بدون حضور بخش خصوصی پیشرفت ممکن نیست و باید سرمایه‌گذاران احساس امنیت کرده و سود آنها تضمین شود. مدیران و مسئولان دستگاه‌های اجرایی در استان‌ها باید در این مسیر حرکت و زمینه‌های فعالیت آنها را مهیا کنند.

رییسی اجرای درست اصل ۴۴ قانون اساسی را عامل اصلی حضور بخش خصوصی در حوزه‌های اقتصادی برشمرد و ادامه داد: اینکه واگذاری‌ها به گونه‌ای باشد که تعطیل نشوند، چندان درست نیست بلکه اگر کارخانه‌ای واگذار می‌شود باید اداره شود و به جای یک خط تولید خطوط‌ بعدی ایجاد شود.

او با بیان اینکه واگذاری‌ها باید کاملا خصوصی باشد، گفت: اینکه برخی واگذاری‌ها به حوزه‌های غیر دولتی عمومی انجام می‌شود از سوی مردم، واگذاری به بخش خصوصی تلقی نمی‌شود، چون معتقدند دولت نمی‌تواند متصدی خوبی باشد.

رئیس‌جمهوری با اشاره به این که روش دولت سیزدهم در سفرهای استانی متفاوت از دولت‌های قبلی است، اضافه کرد: سفرهای ما کاری است و قبل از حضور بنده هیاتی برای اولویت‌سنجی به شهرهای مختلف سفر می‌کند و چون امکان رفع تمامی مشکلات وجود ندارد، بیشتر به پروژه‌های نیمه‌تمام دارای پیشرفت فیزیکی بالا می‌پردازیم که دارای پیشرفت‌های فیزیکی ۷۰ تا ۸۰ درصدی هستند و در حقیقت سفرهای استانی نهضت اتمام طرح‌های نیمه‌تمام است.

رئیسی حرکت بر اساس اولویت‌ها را هدف اصلی دولت بیان کرد و افزود: چون بودجه‌های دولتی کفاف همه طرح‌ها را نمی‌دهد باید در جریان سفرهای استانی اولویت‌ها را تشخیص داد که جلسات تخصصی با حضور معاون انجام و صورتجلسه آنها امضا می‌شود.

رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه در جلسات شورای اداری باید همه مدیران احساس وظیفه کنند که حل مشکلات، اقدامات جهادی نیاز دارد و باید در سفرهای استانی گره مردم و شهرها، راه‌ها، کشاورزی و به‌خصوص معادن که آذربایجان شرقی جزو پیشروهاست، باز شود.

او سرمایه‌گذاری بانک‌ها را از دیگر نیازهای رشد اقتصادی کشور خواند و با بیان اینکه هرگونه نقدینگی باید به سمت تولید برود، یادآور شد: در غیر این صورت سیل بنیان‌کنی ایجاد می‌شود که خرابی‌های زیادی به بار خواهد آورد.

رییسی هدف غایی از اصلاحات اقتصادی در کشور را رشد اقتصادی دانست و افزود: در غیر این صورت این همه اقدامات و برنامه‌های دولت جز زحمت مردم چیزی نخواهد داشت.

وی افزایش بهره‌وری در استان‌ها و مدیریت‌های استانی را بسیار مهم برشمرد و با تاکید بر اینکه باید بازنگری عمیق در فرآیندها صورت بگیرد، ادامه داد: باید با بهره‌گیری از کارمند، بودجه و فرآیندها، بهره‌وری را افزایش داد و این با جوشش از درون مدیران میانی استانی محقق می‌شود تا برای انجام امور مردم آرام نگیرند.

رئیس‌جمهوری انتظار از مدیران استان‌ها را داشتن روحیه انقلابی و تعقلی بیان کرد و گفت: اگر مدیر و کارمندی در این مسیر حرکت نمی‌کند، باید تغییر کند و بنده نمی‌گویم این افراد از کار بیکار شوند بلکه می‌توان با تغییر مکان خدمت، از افراد با روحیه جهادی استفاده کرد. خیلی کارها از دست مدیران استانی برمی‌آید. بیش از ۷۰ درصد پیشرفت امور سهم مدیران است. تجربه من می‌گوید نقش مدیریت، نقش مهمی است.

وی اضافه کرد: مقام معظم رهبری پارسال در سالگرد ارتحال امام، مطلبی تحت عنوان امام تحول‌خواه فرمودند به این معنا که تمام ویژگی‌های تحول‌خواهی را در امام می‌دیدند. مدیران ما نیز باید تحول‌خواه باشند.

رئیسی با بیان اینکه مگر همه زمینه‌ها برای شهید باکری و شهید سلیمانی فراهم بود، اظهار کرد: این بزرگواران خیلی از زمینه‌ها را خودشان فراهم کردند. داعش که دست‌ساخته اسراییل و آمریکا بود، با خون دل خوردن بسیار شکست خورد.

وی ادامه داد: امروز انتظار رهبری از مجلس و دولت این است که موانع را بردارند و راه‌ها را هموار کننند و این مشکلاتی که کشور گرفتار آن است، با اراده مسئولان می‌تواند برطرف شود و دشمنی دشمنان نیز راه به جایی نبرد.

وی گفت: امروز خواست شهدا و مردم انقلابی‌ماندن و انقلابی‌بودن است و اقتضای انقلابی‌بودن این است که انقلابی اندیشیده و عمل کنیم.

رئیس‌جمهوری خاطرنشان کرد: مهم نیست کارها به نام چه کسی تمام شود، مهم این است که کارها با اخلاص انجام شود تا گشایش‌ها به وجود آید و همه اینها به نام انقلاب اسلامی و شهدا تمام می‌شود.

وی با بیان اینکه همه ما سرباز انقلاب هستیم، اضافه کرد: مسئولان نیز باید نگاهشان اینگونه باشد و موانع را با اخلاص و جدیت برطرف کنند. ما معتقداتمان، رهبری و شهدا هستند.

وی گفت: مواردی که آقایان در شورای اداری مطرح کردند، بسیار از اینها جزو مصوبات سفر است و مواردی که در مصوبات نبود، مسئولان با قید اولویت بنویسند تا در فهرست اقدام قرار گیرد. باید در آذربایجان شرقی همه جا کار شود و این استان یک کارگاه عظیم شود.

وی افزود: اعتبارات طرح‌های مصوب سفر را سریعا اختصاص دهند و استاندار نیز پیگیری کند. باید در استانی که در خیلی از کارها پیشتاز است، اقدامات بزرگی رقم بخورد. معدنی که من رفتم می‌تواند توسعه پیدا کند، کارخانه خودروسازی که امروز در جلفا بازدید کردم، حداقل سه برابر ظرفیت فعلی توان تولید دارد.

رئیسی تشریح کرد: راه‌آهن میانه - تبریز کارهای خیلی کمی برای اتمام دارد که باید با اقدام سریع انقلابی به اتمام برسد؛ طرح ۲۰ ساله‌ای داریم که دچار فرسودگی شده است.

رئیس‌جمهوری در مورد مسائل فرهنگی نیز با بیان اینکه هویت آذربایجان شرقی فرهنگی است، گفت: فرهنگ اصیل، غیرتمندانه و ایثارگرانه همواره باید حفظ شود که بخشی از نقشه مهندسی فرهنگی است.

او در پایان با اشاره به وجود دانشگاه‌های بزرگ و حوزه علمیه معتبر در آذربایجان شرقی اضافه کرد: ما همواره در حوزه‌های علمیه اساتید و مراجع بزرگی داشته‌ایم که از این خطه برخاسته بودند.

 

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید