کد مطلب: 18116

وزیر نفت:

شرکـت‌های دانش بنیان در صنعت نفت اشتغالزایی خوبی دارند

وزیر نفت گفت: با استفاده از تبصره ۱۸ و ارائه تسهیلات کم‌بهره کمک می‌کنیم اتفاقات خوبی با کمک شرکـت‌های دانش بنیان در سال جاری در صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی رقم بخورد که اتفاقا اشتغالزایی خوبی هم به همراه دارد.

به گزارش سایت خبر سراسری به نقل از تسنیم، جواد اوجی، وزیر نفت اظهار داشت: در استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان در حوزه پتروشیمی اقدامات خوبی انجام شده و تلاش ما در این عرصه در سال جاری مضاعف شده است.

وی افزود: دانش بومی، نیاز صنعت پتروشیمی کشور است و توسعه صنعت پتروشیمی در برخی از محصولات توسط شرکت‌های ایرانی با دانش بومی درحال انجام است و در بقیه بخش‌ها نیز درحال پیگیری است.

 بومی‌سازی کاتالیست‌های مورد نیاز صنعت پتروشیمی با استفاده از دانش‌بنیان‌ها

وزیر نفت یکی از بخش‌های مهم برای ورود شرکت‌های دانش بنیان را تولید کاتالیست‌های مورد نیاز صنعت پتروشیمی دانست و گفت: حدود 64 درصد کاتالیست‌های مورد نیاز صنعت پتروشیمی تا امروز داخلی‌سازی شده و از همکارانمان در این صنعت قول گرفته‌ایم که تمامی کاتالیست‌های مورد نیاز در صنعت پتروشیمی را در این دولت بومی‌سازی کنند که این‌کار به تکمیل زنجیره ارزش صنعت پتروشیمی کمک می کند.

وی ادامه داد: یک فراخوانی در ماه‌های گذشته از سوی وزارت نفت اعلام شده و برای حضور شرکت‌های دانش بنیان، 5 حوزه جمع‌آوری گازهای مشعل، چاه های کم‌بازده جهت افزایش تولید، ساخت ادوات و تجهیزات مورد نیاز که اکنون وارداتی است، زنجیره صنایع تکمیلی پتروشیمی و بومی‌سازی کاتالیست‌ها و لایسنس‌ها و همچنین توسعه کمی و کیفی پالایشگاه‌های نفت و ورود به زنجیره ارزش محصولات پالایشگاهی تعریف شد.

 اشتغال‌زایی با اجرایی شدن طرح‌های دانش بنیان صنعت نفت

اوجی با بیان اینکه "240 شرکت در این فراخوان شرکت کرده‌اند"، گفت: فرآیند غربالگری این شرکت‌ها انجام شده و با ارائه تسهیلات از طریق بانک‌هایی که با آنها قرارداد داریم، با استفاده از تبصره 18 و ارائه تسهیلات کم‌بهره کمک می‌کنیم اتفاقات خوبی با کمک شرکـت‌های دانش بنیان در سال جاری در صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی رقم بخورد.

وی افزود: بالغ بر یکصد و 50 شرکت دانش‌بنیان در گام نخست فراخوان وزارت نفت برای دانش‌بنیان کردن صنعت نفت در زمینه‌های اولویت‌دار و اشتغال‌آفرین چون بهینه‌سازی، احیای چاه‌ها و زنجیره ارزش مشارکت کرده‌اند که پس از تأیید نهایی، در اردیبهشت‌ماه انعقاد قرارداد و ارائه تسهیلات به این شرکت‌ها آغاز می‌شود.

وزیر نفت با تأکید بر اینکه باید تولید در بخش های مختلف صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی دانش بنیان شود"، گفت: قطعا آغاز عملیات اجرایی و سپس بهره‌برداری از این پروژه‌های دانش‌بنیان، علاوه بر ارزش آفرینی در بخش تولید، اشتغال‌زایی خوبی نیز برای کشور به همراه خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، پس از آنکه مقام معظم رهبری شعار سال را «تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین» اعلام کردند، شبهه ای ایجاد شد مبنی بر اینکه توسعه دانش بنیان‌ها با اشتغال آفرینی به نوعی تضاد دارد و هرچه به سمت دانش بنیان حرکت کنیم به جهت اینکه استفاده از فناوی افزایش می یابد، اشتغال زایی هم کاهش پیدا می کند.

امام خامنه ای اخیرا در دیدار مسئولان نظام در بیان نکاتی درباره شعار سال، با اشاره به بعضی دیدگاههای مطرح‌شده درباره ناسازگاری دو خصوصیتِ «دانش‌بنیانی» و «اشتغال‌آفرینی» گفتند: این حرف درست است که با پیشرفتِ فناوری، نیاز به نیروی انسانی کمتر می‌شود اما این مطلب درباره شرایط کشور ما که ظرفیت‌های تعطیل یا نیمه‌تعطیل زیادی در بخش‌های پایین‌دست دارد صادق نیست و با دانش‌بنیان کردن تولید در این بخش‌ها، فرصتهای شغلی نیز چند برابر می‌شود.

ایشان نتیجه تولید دانش‌بنیان را ارتقاء نیروی انسانی شاغل و به‌کارگیری جوانان تحصیل‌کرده خواندند و افزودند: متأسفانه درصد بالایی از دانش‌آموختگان کشور در عرصه‌های غیر مرتبط با رشته تحصیلی خود شاغل هستند که با گسترش شرکت‌های دانش‌بنیان، کیفیت نیروی انسانی دستگاهها نیز ارتقاء می‌یابد و نخبگان از روی آوردن به مشاغل کم‌ارزش بی‌نیاز می‌شوند.

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار