کد مطلب: 18114

بازخوانی گزارش‌هایی از «اعتماد»، «ایران» و «همدلی»

کاهش قیمت دستوری از ادعا تا واقعیت

دو روزنامه «اعتماد» و «همدلی» نسبت به اظهارات اخیر رئیسی درباره گرانی‌ها انتقاد کرده‌اند و روزنامه ایران از عملکرد اقتصادی دولت دفاع کرده است.

گروه سیاست سایت خبرسراسری: رفتار رئیسی نسبت به قیمت‌ها نه تنها نتیجه ای به همراه نداشته است بلکه موجی از انتقاد را نسبت به او به همراه داشته بخصوص از زمانیکه رئیسی دستور ارزان شدن کالاها را صادر کرد و گویا تصور می کند دولت نیز مانند قوه قضاییه است که هر چه بخواهد اجرا شود.

روزنامه اعتماد در شماره امروز خود در گزارشی با عنوان«این قیمت‌های بازیگوش»در اینباره نوشته است:

این روزها بحث بر سر دستورات دولت برای شناسایی عوامل پشت پرده گرانی‌ها و فرمان کاهش قیمت‌ها داغ است که بیشتر محتوای آنها را انتقاد از این رویکرد تشکیل می‌دهد. روزنامه اعتماد در این رابطه نوشته: اینگونه مواجهه با پدیده گرانی کالاها بارها و بارها در دولت‌های گذشته مشاهده شده و رفتاری تکراری است و متاسفانه مواجهه نظارتی و دستوری همواره با شکست همراه بوده و نشان از این دارد که چنین راهبردهایی اثربخش نبوده و دردی را دوا نمی‌کنند و نوعی نمک بر زخم ملت پاشیدن است.

این روزنامه اضافه کرده که تا زمانی‌که به پدیدارهای اقتصادی به صورت علمی و عقلانی نگریسته نشود و ریشه‌یابی علمی صورت نگیرد، مساله قابل حل نخواهد شد. لذا تورم و به صورت عامیانه گرانی کالاها نیز معلول عواملی است که باید ریشه‌یابی درست صورت گرفته و سپس با عقلانیت و برنامه محوری و مواجهه منطقی و علمی درجهت رفع ریشه‌های گرانی‌های اخیر گام برداشت.

با وجود دستورات و بازدید رئیس‌جمهور از کارخانه خودروسازی در سال گذشته اما افزایش قیمت خودرو همچنان ادامه دارد و گلایه‌های مردم از این بابت نیز پابرجاست. روزنامه دولت در واکنش به این گلایه‌ها بر این نظر است که افزایش تا 1000 درصدی قیمت خود را در دولت قبل شاهد بودیم و در دولت سیزدهم این رشد ناچیز بوده است.

روزنامه ایران نیز در شماره امروز خود در گزارشی با این موضوع نوشت:

 دولت رئیسی هنوز تاوان سیاست‌های دولت گذشته را می‌‌دهد و از سال 1402 می‌‌توان شاهد به بار نشستن سیاست‌های دولت سیزدهم بود.

این روزنامه اضافه کرده که دولت یازدهم و دوازدهم رکورددار قیمت خودرو بوده است و طی 8 سال نتوانست بازار را کنترل کند و از سویی با ممنوعیت واردات خودرو کمک کرد که قیمت خودروهای داخلی و خارجی در بازار جهش پیدا کند. گفته می‌‌شود دولت روحانی با هدف توازن ارزی، یک شبه واردات خودرو را ممنوع کرد اما واردکنندگان خودرو در آن مقطع اعلام کردند که بدون خروج ارز از کشور می‌‌توانند واردات خودرو را انجام دهند.

روزنامه همدلی هم در شماره امروز خود به این موضوع پرداخته است:

ا وجود مخالفت کارشناسان و نارضایتی مردم اینترنت گران شد تا دسترسی به آن از آنچه که اکنون هست نیز سخت‌تر شود. در این راستا روزنامه همدلی نوشته: مسئولان یک تاکتیک تکراری در مواجهه با گرانی‌ها اختیار کرده‌اند و آن اختصاص برخی امتیازات برای جبران گرانی‌هاست. در سال‌های گذشته همواره این موضوع در هنگام گرانی بنزین، مایحتاج عمومی و حتی گرانی قیمت و اجاره‌بهای مسکن نیز اعلام‌شده است. موضوعی که معمولاً پس از مدت کوتاهی از دور خارج‌شده و مردم می‌مانند و گرانی‌هایی که زندگی‌شان را متلاطم می‌کند و وعده‌های فراموش‌شده مسئولان.

این روزنامه ادامه داده: مسئولان وزارت ارتباطات که این روزها به لحاظ وضعیت کندی اعصاب خورد کن و گرانی ناگهانی قیمت اینترنت در کانون توجه افکار عمومی هستند نیز در مواجهه با سؤالات مردم درباره گرانی اینترنت، دست به این تاکتیک تکراری زدند و اعلام کردند که برای جبران فشار گرانی اینترنت برای اقشار کم‌درآمد، بسته‌های حمایتی اختصاص خواهند داد.

این روزنامه معتقد است که تجربه نشان داده در نهایت مردم می‌مانند و گرانی‌های کمرشکن و مسئولانی که دیگر پاسخگوی وعده‌های خود نیستند.

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید