کد مطلب: 17164

رییس سازمان انرژی اتمی:فیلم هناس تاریخ و سرگذشت شهید را با زبان هنر به تصویر کشید

آیین تجلیل از بازیگران و عوامل اجرایی فیلم سینمایی «هناس» و همچنین تکریم خانواده شهید هسته‌ای داریوش رضایی‌نژاد با حضور مهندس محمد اسلامی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، حداد عادل، رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، شهره پیرانی، همسر شهید رضائی‌نژاد، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و اعضای شورای اسلامی شهر تهران و مدیر عامل شرکت نوسازی عباس‌آباد شهرداری تهران، شامگاه پنجشنبه ۱۲ اسفند در سالن همایش‌های منطقه فرهنگی و گردشگری عباس‌آباد تهران برگزار شد.

به گزارش خبر سراسری به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان انرژی اتمی ایران، معاون رئیس جمهور در این آیین ضمن بیان تبریک حلول ماه شعبان و قدردانی از زحمات ارزشمند عوامل و دست‌اندرکاران فیلم هناس، اظهار داشت: این اثر هنری جلوه ای از فرمان مقام معظم رهبری در فرآیند جهاد تبیین می‌باشد. زیرا علاوه بر تبیین صحیح تاریخ، عظمت شهید و راه شهیدان را به تصویر کشیده است. راه شهیدان دست‌یابی به قله‌های رفیع و پیشرفت بود و در این مسیر برنامه دشمنان برای اینکه ایران به تعالی و تکامل دست پیدا نکند، بسیار جدی و برنامه‌ریزی شده می‌باشد.

اسلامی با اشاره به اینکه آمریکایی ها در تامین منافع ملی کشورشان اعتقادی به محدودیت جغرافیایی ندارند، خاطر نشان کرد: شعار آمریکایی‌ها پیشتازی برای پیشوایی است، آنها در دکترین امنیت ملی کشور آمریکا تحقق منافع ملی را چه با روش دیپلماسی و چه با روش زور می‌خواهند تامین کنند.

وی افزود: بخشی از منافعی که قلمرو جهانی دارد، فناوری های پیشرفته می‌باشد. علم، فناوری و صنعت، توان مالی و اقتصادی ایجاد می‌کند و هرچه در فناوری رشد بیشتری ایجاد شود، قدرت مالی و ارزش افزوده بالاتری به دنبال آن می‌آید. 

اسلامی ادامه داد: این منطقه برای ما که تحت سلطه و تابع هیچ کشوری نیستیم و سیاست‌های استکباری را نمی‌پذیریم، منطقه ممنوعه لحاظ می‌شود. آنها تمام تلاش خود را برای ایجاد ضعف و ناامیدی در ایران اسلامی معطوف کرده‌اند.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران با اشاره به نمایان‌سازی سازوکار تهدید و تطمیع مستکبرین در فیلم هناس تصریح کرد: بنده بیش از بیست سال پیش را به خاطر دارم که اشخاصی در رشته‌های هسته‌ای و فناوری‌های پیشرفته را با تطمیع از ایران خارج کردند و اجازه ندادند که در حوزه‌های فناوری پیشرفته در ایران فعالیت کنند و باعث اقتدار این کشور باشند.

وی افزود: نکته مهم این فیلم ایستادگی شهید رضایی نژاد و همسر ایشان در برابر خواسته‌های دشمنان بود. این ایمان است که ما را برای حفظ عزت ملی ثابت قدم نگاه می‌دارد.

اسلامی ادامه داد: همه این شهیدان رفتند تا ایران اسلامی به قله عزت برسد که با تلاش شهدا و سایر دانشمندان مسیر عزت به بهترین شکل ممکن طی شده است. بایستی به یاری حق تعالی برخی مشکلات که در حوزه اقتصادی وجود دارد را سریعتر رفع نماییم. در این جنگ اقتصادی، استحکام اقتصادی کشور که مبنای آن حفظ ارزش پول ملی می‌باشد را باید احیا کنیم.

معاون رئیس جمهور با اشاره به تأثیر دو حوزه اقتصادی و نظامی در قدرت دیپلماسی کشور گفت: بنیه نظامی و اقتصادی از مهمترین ابزارهای قوه دیپلماسی کشور است و پایه این‌ها داشتن علم و فناوری پیشرفته بدون حد و مرز می‌باشد. در هر حوزه‌ای که تلاش کردیم و به دنبال آن بودیم به موفقیت رسیدیم و بخش هایی هم هستند که مغفول مانده‌اند و باید با تلاش بیشتر برای تحقق آن‌ها تلاش نماییم.


رییس سازمان انرژی اتمی ایران در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره‌ فیلم هناس گفت: این اثر کار بسیار باارزشی هست که تاریخ و سرگذشت شهید را با زبان هنر به تصویر کشید. بحث تهدیدهایی که دشمن داشته و مزاحمت‌هایی که در روند پیشرفت انقلاب ایجاد کردند را به زیبایی بیان کرد. 

اسلامی در ادامه با اشاره به نقش این اثر در پیشرفت جامعه و جوانان گفت: این فیلم بر نگرش جوانانی که به دنبال کسب علم و پیشبرد اهداف علمی کشور هستند بسیار تأثیرگذار است. حرکت در علوم و فناوری پیشرفته با توجه به اینکه دشمن در مقابل این حرکت علمی ایستاده است در زمره جهاد مقدس قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: ما باید ارزش‌های واقعی، ارزش‌هایی که باعث عزت، پیشرفت و سعادت این ملت و انقلاب می‌شود را به نمایش بگذاریم و لازم است این حرکت استمرار داشته باشد و تکرار شود.

معاون رئیس جمهور  در پایان از همسر و دختر شهید داریوش رضایی‌نژاد که در ثبت این ارزش بزرگ در انقلاب نقشی موثر ایفا کرده‌اند، تشکر و قدردانی کرد. 

گفتنی است، فیلم هناس به کارگردانی حسین دارابی، نویسندگی احسان ثقفی و مهدیه عین‌اللهی و تهیه‌کنندگی محمدرضا شفاه در چهلمین جشنواره فیلم فجر سال ۱۴۰۰ اکران شد.

 

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید