کد مطلب: 24460

چین خطاب به آمریکا:

هشدار درباره جزیات دیدارهای محرمانه

دولت چین از مقامات آمریکا خواست جزئیات دیدار آتی رؤسای جمهوری این دو کشور در اجلاس سران گروه ۲۰ را در اختیار تایوان قرار ندهند و آن را اشتباه فاحشی دانست که پروتکل‌های دیپلماتیک و توافقات دوجانبه را نقض می‌کند.

هشدار درباره جزیات دیدارهای محرمانه

به گزارش سایت خبرسراسری، به نقل از خبرگزاری راشا تودی، اخیراً جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا اعلام کرد، واشنگتن اطلاعات دیدار آتی شی جینپینگ، رئیس‌جمهوری چین و جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در حاشیه نشست گروه ۲۰ را با مقامات تایوان به اشتراک خواهد گذاشت.

ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین به این اظهارات سالیوان واکنش تندی نشان داد و گفت: این نقض فاحش سیاست چین واحد و مفاد سه بیانیه مشترک آمریکا و چین است. این واقعا یک خطای فاحش است و چین شدیداً با آن مخالف است.

این سخنگو در ادامه به این بسنده نکرد و اساساً هر تعامل رسمی میان مقامات آمریکا و تایوان را نقض اصل «چین واحد» دانست.

تایوان جزیره‌ای خودگردان است که چین آن را بخشی از خاک خود دانسته و حمله نظامی را یکی از راه‌های پس گرفتن آن می‌داند.

قرار است در روز دوشنبه، جو بایدن و شی جینپینگ در حاشیه اجلاس سران کشورهای گروه ۲۰ در اندونزی با یکدیگر دیدار کنند.

کاخ سفید اعلام کرد که بایدن در این دیدار به شی هشدار خواهد داد که تداوم توسعه تسلیحاتی کره شمالی، به افزایش حضور نظامی واشنگتن در این منطقه منجر خواهد شد.

آمریکا نگران این است که کره شمالی برای نخستین بار از سال ۲۰۱۷، در فکر آزمایش بمب هسته‌ای باشد و باور دارد چین و روسیه می‌توانند با اعمال فشار، پیونگ‌یانگ را از این کار بازدارند.

جیک سالیوان گفت: اگر کره شمالی بخواهد به این رفتار ادامه دهد، حضور نظامی آمریکا در این منطقه افزایش خواهد یافت. پس به نفع چین است که یک نقش سازنده ایفا کرده و تمایلات نابجای پیونگ‌یانگ را کنترل کند.

 

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

تبلیغات متنی