کد مطلب: 22771

ناصر ایمانی در گفت‌وگو با «خبرسراسری»:

رئیسی چراغ سبزی برای ادامه مذاکرات نشان داد

ناصر ایمانی در گفت‌وگو با سایت «خبرسراسری» گفت: صحبت‌های آقای رئیسی در سازمان ملل بنظر من رویکرد تقابلی با برجام نداشت او می توانست در سخنرانی‌اش جملاتی را بیان کنند که سد راه مذاکرات شود اما او نه‌تنها این کار را نکرد بلکه چراغ سبز برای ادامه مذاکرات نشان داد.

رئیسی چراغ سبزی برای ادامه مذاکرات نشان داد

گروه سیاست سایت خبرسراسری: نخستین سخنرانی ابراهیم رئیسی در مجمع عمومی سازمان ملل با رویکردی میانه برگزار شد در حالیکه برخی تصور می کردند رئیسی رویکردی بسیار تند در مقابل آمریکا داشته باشد و از سوی دیگر برخی نیز تصور می کردند رئیسی نشانه مثبتی از مذاکرات را در سخنان خود بیان خواهد کرد اما رئیس جمهور به مواضعی میانه و بعضا شعاری اکتفا کرد.

ناصر ایمانی، فعال و تحلیلگر سیاسی، درباره رویکرد رئیسی در سخنرانی سازمان ملل به سایت «خبرسراسری» گفت: «صحبت‌های آقای رئیسی در سازمان ملل بنظر من رویکرد تقابلی با برجام نداشت او می توانست در سخنرانی‌اش جملاتی را بیان کنند که سد راه مذاکرات شود اما او نه‌تنها این کار را نکرد بلکه چراغ سبز برای ادامه مذاکرات نشان داد؛ البته گفتند که راه حل این مشکل از آنجایی است که گره زده شده است یعنی آمریکا که باید گره را باز کند. در این مقطع اروپایی ها نیز به خوبی می دانند و ایران نیز از ابتدا می دانست.اروپایی ها الان در مذاکرات هیچکدام نسبت به مواضع ایران نظر منفی نداشتند فقط آمریکاست که این مانع را ایجاد می کند که مذاکرات به نتیجه نرسد».

او در ادامه درباره انتقادات به رئیسی پس از بازگشت به ایران افزود: «حضور هیئت‌های نمایندگی سراسر جهان در سازمان ملل متحد و بخصوص حضور هیات های ایران در سازمان ملل طی این چهل سال گذشته دستاورد آن صرفا سخنرانی روسای مسئولین ایران در مجمع عمومی نبوده است و در مورد هیچ کشوری هم نیست و عمدتا ملاقات های دوجانبه یا چندجانبه ای که در سازمان ملل متحد انجام می شود دستاورد بیشتری تا سخنرانی رئیس جمهور دارد.سخنرانی ها مواضع کلی است که روسای هر کشور مطرح می کنند تا مواضع کشورشان را به اطلاع جامعه جهانی برسانند اما آنچه نتایج ملموس تری ایجاد می کند ملاقات های دیپلماتیکی است که در سازمان ملل انجام می شود.این سفر هنوز تمام نشده است و باید ببینیم در ادامه چه ملاقات هایی انجام می شود».

ایمانی در پایان درباره ملاقات‌های حاشیه مجمع عمومی از جمله ملاقات مکرون و رئیسی گفت: «من آن ملاقات را یک ملاقات مثبت ارزیابی می کنم. رویکرد تقابلی آقای رئیسی مقابل مکرون نیز طبیعی است بالاخره فرانسه که با مواضع ما همراه نیست اما در مجموع انجام شدن این ملاقات بصورت رو در رو مهم است چون آقای رئسی از زمان ریاست جمهوری ملاقاتی با مکرون نداشتند اما دیدارشان در سازمان ملل مثبت بود اما نباید انتظار داشته باشیم مکرون مواضع ما را کاملا بپذیرد».

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

تبلیغات متنی