کد مطلب: 22140

نامه اعتراضی ایران در پی تعرض آلبانی به سفارت کشورمان در تیرانا

نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک طی نامه ای به نمایندگی دائم آلبانی نزد این سازمان ، اقدامات خشونت آمیز دولت این کشور علیه اماکن دیپلماتیک و کنسولی جمهوری اسلامی ایران را محکوم کرد.

به گزارش سایت خبر سراسری به نقل از ایسنا، در نامه نمایندگی جمهوری اسلامی ایران که رونوشت آن برای آنتو نیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد نیز ارسال شده ، آمده است: جمهوری اسلامی ایران تمامی اعمال خشونت آمیز علیه اماکن دیپلماتیک و کنسولی خود در تیرانا در تاریخ ۱۷ شهریورماه سال جاری (۸ سپتامبر ۲۰۲۲) توسط نیروهای پلیس آلبانی و  ورود به اماکن دیپلماتیک ایران بدون اجازه مقامات ذی صلاح  ایرانی را به شدت محکوم می کند. این خشونت‌ها در پی قطع یکجانبه روابط دیپلماتیک دوجانبه توسط دولت آلبانی در تاریخ ۱۶ شهریورماه ۱۴۰۱( ۷ سپتامبر ۲۰۲۲) انجام شد که بر اساس ادعاهای بی‌اساس و با انگیزه‌های سیاسی بود که توسط جمهوری اسلامی ایران قاطعانه رد شد.
نمایندگی کشورمان نزد سازمان ملل تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران از دولت آلبانی می‌خواهد که کلیه اصول و قواعد حقوق بین‌الملل حاکم بر روابط دیپلماتیک و کنسولی وفق کنوانسیونهای وین ۱۹۶۱ ،۱۹۶۳ و قطعنامه های مجمع عمومی سازمان ملل ، از جمله موارد مربوط به غیر قابل تعرض بودن ، مصون بودن  و به‌ویژه حفاظت، امنیت و ایمنی اماکن دیپلماتیک و کنسولی را به‌جد رعایت و اجرا کند.
در این نامه همچنین از دولت آلبانی خواسته شده تا اقداماتی را در جهت رسیدگی کامل به نقض مقررات به منظور محاکمه مجرمان انحام دهد.
نمایندگی کشورمان در پایان تاکید کرد:جمهوری اسلامی ایران  حق خود را برای استفاده از ابزارهای دیگر برای حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات در مورد تخلفات انجام شده علیه اماکن دیپلماتیک و کنسولی مان در تیرانا محفوظ می دارد.

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار