کد مطلب: 22099

زهرا ارشادی:

وعده‌های توقف آزمایش‌های هسته‌ای به هیچ وجه جایگزین خلع سلاح نیست

با حضور رییس مجمع عمومی، نماینده عالی سازمان ملل در امور خلع سلاح و نمایندگان دائم کشورهای عضو، سالروز بین‌المللی بزرگداشت منع آزمایش‌های هسته‌ای برگزار شد.

به گزارش سایت خبر سراسری به نقل از ایسنا، زهرا ارشادی، سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان ملل متحد، با سخنرانی در این نشست و با اشاره به گذشت بیست‌وشش سال از امضای معاهده منع جامع آزمایش‌های هسته‌ای اعلام کرد که دنیا هنوز منتظر توقف آزمایش‌های هسته‌ای است و بدون شک مسئولیت اصلی در این زمینه بر عهده کشورهای هسته‌ای است.

این دیپلمات ارشد تصریح کرد که ایران مثل سایر کشورهای غیر هسته‌ای از هر بهانه و تاخیر در توقف آزمایش‌های هسته‌ای متاسف است و این امر در شکست دهمین کنفرانس بازنگری معاهده منع اشاعه سلاح‌های هسته‌ای حتی تشدید شد. ارشادی تاکید کرد که اگر درخواست‌های بین‌المللی برای توقف آزمایش‌ها تاکنون جامه عمل پوشیده بود، این آزمایشات پله‌ای برای خطرات بعدی سلاح‌های هسته‌ای نبود.

معاون نماینده دائم ایران در سازمان ملل همچنین تصریح کرد که کشورهای هسته‌ای باید از نتایج مخرب آزمایش‌های هسته‌ای که تاثیری در حد کاربرد خود سلاح هسته‌ای دارند، درس‌ها می‌گرفتند؛ آزمایش‌هایی که تاکنون حدود ۲۰۰۰ بار تکرار شده و نصف این رقم متعلق به امریکاست.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل اضافه کرد که از نظر ایران هر اقدام واقعی برای رهایی جهان از تهدید سلاح‌های هسته‌ای، اجرای فوری تعهدات خلع سلاحی مبتنی بر ماده شش معاهده منع اشاعه سلاح هسته‌ای است. در این راستا کشورهای هسته‌ای باید پاسخگو بوده و به تعهدات خود عمل کنند.

بنا به اظهار خانم ارشادی همین رویکرد به خاورمیانه نیز که با زرادخانه‌های کشتار جمعی رژیم اسرائیل با خطر ناامنی و بی‌ثباتی روبروست، باید تسری داده شود.

معاون نمایندگی ایران نزد سازمان ملل اعلام کرد که وعده‌های یکجانبه توقف آزمایش‌های هسته‌ای به هیچ وجه جایگزین خلع سلاح هسته‌ای نبوده و باید به تعهد حقوقی الزام‌آور تبدیل شوند تا توقف آزمایش‌ها محقق شود.

ارشادی در پایان سخنرانی خود با اشاره به معاهده منع سلاح‌های هسته‌ای تصریح کرد که این معاهده گامی درست در مسیری صحیح است و باید با گام‌های دیگر نظیر شروع مذاکرات کنوانسیون جامع سلاح‌های هسته‌ای و انهدام کامل این تسلیحات غیر انسانی تکمیل شود. چنین اقدامی است که ضامن عدم استفاده از سلاح‌های هسته‌ای در آینده خواهد بود و باید هر فرصتی را برای نیل به این هدف متعالی غنیمت شمرد.

 

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید