کد مطلب: 21939

امیرعلی ابوالفتح در گفت‌وگو با «خبرسراسری»:

کنگره دست جمهوری‌خواهان بیفتد امید به توافق از بین می‌رود

امیرعلی ابوالفتح در گفت‌وگو با سایت «خبرسراسری» گفت: اگر جمهوری‌خواهان پیروز شوند از سوم ژانویه 2023 شرایط دشوار تر می شود اما حالا هم اینقدر وضعیت مطلوب نیست که تصور کنیم اگر کنگره دست جمهوری خواهان بیافتد امید به توافق از دست می‌رود چون اکنون هم امیدی وجود ندارد.

گروه دیپلماسی سایت خبرسراسری: مذاکرات برجامی در حالی پیش می رود که طرفین به نامه نگاری بر روی طرح بورل مشغول اند و مشخص نیست این وضعیت تا کی ادامه پیدا کند از سوی دیگر آمریکا تاکنون به پیشنهادات ایران روی خوشی نشان نداده و همواره در حال مخالفت های سابق است.انتخابات کنگره آمریکا نیز می تواند روند این مذاکرات را کاملا تحت تاثیر قرار دهد و نتیجه مذاکرات پیش و پس از انتخابات می تواند کاملا متفاوت باشد.

امیرعلی ابوالفتح، کارشناس مسائل سیاست خارجی، درباره احتمال از سرگیری دور جدید مذاکرات به سایت «خبرسراسری» گفت: «به‌نظر می‌رسد که هنوز نیاز هست که مذاکرات برجامی ادامه داشته باشد. ایران روی پاسخ های آمریکا پاسخ داده است و حالا آمریکا باید پاسخ دهد که با نظرات ایران موافق هست یا نیست و در صورت موافقت با نظرات ایران به توافق رسید اما اینگونه نبوده است و آمریکا اعلام کرده که نظرات ایران سازنده نبوده است و در حال بررسی هستند و احتمالا روی پیشنهادات ایران پیشنهاد دیگری می دهند.این رفت و آمد باید آنقدر ادامه یابد تا به یک متن نهایی برسند».

او در ادامه درباره تاثیر انتخابات کنگره بر روند برجام افزود: «من منکر تاثیرگذاری انتخابات آمریکا و تغییر آرایش سیاسی در کنگره نیستم اما مشکل فراتر از این هاست. اکنون که کاخ سفید و سنا آمریکا در اختیار دموکرات‌ها هست توافق حاصل نشده است و از 20ماه پیش تاکنون قوه مجریه آمریکا یکدست است اما توافق حاصل نشده است. اگر جمهوری‌خواهان پیروز شوند از سوم ژانویه 2023 شرایط دشوار تر می شود اما حالا هم اینقدر وضعیت مطلوب نیست که تصور کنیم اگر کنگره دست جمهوری خواهان بیافتد امید به توافق از دست می‌رود چون اکنون هم امیدی وجود ندارد.تغییر کنگره مشکل آمریکاست که روی برجام تاثیر می گذارد البته تمام مخالفت ها با جمهوری خواهان نیست بلکه چهره های بانفوذ دموکرات ها نیز مخالف برجام اند».

ابوالفتح در پایان درباره طرف تصمیم گیر در مذاکرات گفت: «الان آمریکا در حال بررسی است تا سه روز پیش تهران در حال بررسی بود الان آمریکا در حال بررسی است اما در کلیت این آمریکاست که باید تصمیم بگیرد می خواهد تحریم ها را بردارد یا خیر چون آمریکا ایران را تحریم کرده است و مسلما آمریکا هم باید تحریم ها را بردارد از این جهت از زمانیکه آمریکا از برجام خارج شد تصمیم با آمریکاست که می خواهد چه کاری در مقابل برجام انجام دهد و اگر هم به برجام برگشتند در آن می مانند یا خیر و تمامی این مسائل به واشنگتن برمی گردد وگرنه ایران که آماده است هر لحظه این تحریم ها برداشته شود نیتجتا مسئولیت بر عهده آمریکاست».

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار