کد مطلب: 21764

«خبرسراسری» گزارش می‌دهد:

برجامِ همچنان بلاتکلیف

هنوز بلاتکلیف است به واقع حتی نمی دانیم اصلا برجام در میان هست یا طرح جدید دیگری. آنچه مشخص است دو طرف دنبال امتیازگیری های بیشتر و هزینه های کمتری هستند و تلاش ها برای عدم ایجاد تنش ادامه دارد.

گروه سیاست سایت خبرسراسری: از زمان شروع ارائه طرح بورل و افزایش تمایل اتحادیه اروپا مبنی بر نهایی کردن مذاکرات تاکنون جزئیاتی از روند گفتگو ها منتشر نشده است و با وجود گمانه زنی های مثبت مبنی بر دستیابی به نتیجه در روز ها و هفته های آینده هنوز نشانه مثبتی در این زمینه دیده نمی شود.

ماجرا از آن جا شروع شد که روز سه شنبه 9مرداد جوزپ بورل اعلام کرد پیش‌نویس تازه‌ای درباره مذاکرات هسته‌ای را به ایران و آمریکا داده و از طرف‌های مشارکت‌کننده در این مذاکرات خواست که مانع از ایجاد «بحران خطرناک تازه‌ای» شوند.او گفت که متن پیشنهادی جدید وی «ایده‌آل نیست اما بهترین توافقی است که می‌توان به آن رسید» و افزود که در این طرح «همه مسائل اساسی» مطرح شده است.

علی باقری کنی،معاون وزیر خارجه،نیز پس از دریافت این طرح نوشت: «در طول هفته گذشته تبادل نظر های جدی و سازنده ای با طرف های مقابل پیرامون مذاکرات وین برای جمع بندی مذاکرات ارائه نموده است.ما نیز ایده هایی برای جمع بندیمذاکرات،هم از لحاظ شکلی و هم محتوایی،داریم که به اشتراک گذاشته خواهد شد».

در پی این تحولات بازار ایران نیز تغییراتی را شاهد بود و جامعه تحریم زده ایران خود را برای توافقی نسبتا سودمند آماده می کرد.نمایندگان مجلس نیز عمدتا بر احتمال توافق تاکید می کردند.وزیر امور خارجه نیز پس از دریافت طرح اتحادیه اروپا گفت: «بعد از ارائه جمع‌ بندی، باید ببینیم که چه بازخورد و واکنشی می‌ بینیم. اگر طرف آمریکایی با انعطاف باشد در نقطه توافقنامه خواهیم بود و اگر واکنش آمریکایی تکرار مصیبت‌ های داخلی آمریکا باشد، باید بیشتر حرف بزنیم و گفتگو کنیم».

در نهایت ساعت 12شب 25 مرداد ایران پاسخ خود را برای اتحادیه اروپا ارسال کرد اما هیچگونه جزئیاتی از آن منتشر نشد و نمایندگان مجلس نیز اعلام کردند که هیچ اطلاعی از روند پاسخ ایران به طرح اتحادیه اروپا ندارند که این اتفاق موجب انتقادات جدی به وزارت خارجه شد.رحمت الله فیروزی،نماینده مجلس،پیش تر در اینباره به «خبرسراسری» گفته بود: «امروز قرار است در جلسه غیرعلنی مجلس آقایان امیرعبداللهیان،باقری کنی و اعضا شورای عالی امنیت ملی توضیحاتی در اینباره دهند که چه بحث هایی مطرح شده است.در هر حال مذاکرات ادامه دارد و امیدواریم که ماه عسل قضیه و نتیجه آن به نفع مردم ایران باشد و فعلا نیز خبر های منفی در مورد مذاکرات شنیده نمی شود و می توان امیدوار بود.البته هر طرحی مخالفینی هم دارد».

سپس باقری کنی، برخی از نمایندگان شورا عالی امنیت ملی و وزیرامور خارجه در مجلس حضور یافته و در جلسه ای غیرعلنی نسبت به این مسئله برای نمایندگان توضیحاتی ارائه کردند اما هیچ جزئیاتی از این جلسه نیز به رسانه ها داده نشد. امیرعبداللهیان تنها به این موضوع اشاره کرد:«اگر آنها انعطاف‌پذیری نشان ندهند، آخر دنیا نخواهد بود... آن‌گاه برای حل مسائل باقی‌مانده به تلاش‌ها و گفت‌وگوهای بیشتری نیاز داریم، مانند واشنگتن، در صورت شکست مذاکرات، ما نیز برنامه B خود را داریم».

پس از چند روز از ارسال طرح ایران به اتحادیه اروپا آمریکا نیز بررسی های خود را درباره شروط ایران آغاز کرد و در نهایت از قول العربیه با منفی نگری نوشته شد که آمریکا تمام شروط ایران را رد کرده است و باید دور جدیدی از مذاکرات آغاز شود و دقیقا در همان شب آمریکا و رژیم صهیونیستی مناطق نظامی تحت حمایت ایران در سوریه را مورد حمله هوایی قرار دادند.از سوی دیگر برخی خبرنگاران با نگاهی متفاوت نوشتند که چندان پاسخ بدی از سوی آمریکا بدست نیامده است.دکتر مرندی،مشاور تیم مذاکره کننده نیز در اینباره نوشت:« این ادعای العربیه کاملا غلط است. ایران تازه بررسی پاسخ را آغاز کرده است و بعدا هماهنگ‌کننده را درجریان جزئیات قرار خواهد داد.»

پس از دریافت نظر آمریکا بر روی شروط ایران جوزپ بورل نیز با امیدواری اعلام کرد: «پس از ۱۶ ماه مذاکره غیرمستقیم میان آمریکا و ایران که با میانجیگری اتحادیه اروپا انجام شد، ایران به پیشنهاد ما پاسخی معقول داده است.»

با این وجود برجام هنوز بلاتکلیف است به واقع حتی نمی دانیم اصلا برجام در میان هست یا طرح جدید دیگری!آنچه مشخص است دو طرف دنبال امتیازگیری های بیشتر و هزینه های کمتری هستند و تلاش ها برای عدم ایجاد تنش ادامه دارد.

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

تبلیغات متنی