کد مطلب: 21681

یک مقام وزارت جنگ رژیم صهیونیستی:

اقدام ترامپ در خروج از برجام اشتباه بود

یک مقام وزارت جنگ رژیم صهیونیستی گفت که خروج آمریکا از توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۸ یک اشتباه بود.

به گزارش سایت خبر سراسری به نقل از ایسنا، یک مقام ارشد وزارت جنگ رژیم صهیونیستی در گفت‌وگو با خبرنگاران به ارائه جزئیاتی درباره دیدار بنی گانتس، وزیر جنگ صهیونیستی و جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا پرداخت و گفت که  گانتس در این ملاقات مخالفت شدید اسرائیل با توافق در حال شکل‌گیری با ایران را اعلام کرده است.

گفت‌وگوها میان مقامات صهیونیستی با مقام‌های آمریکایی در پی آن افزایش یافته است که هفته گذشته پاسخ آمریکا به اظهار نظر ایران درباره متن پیش‌نویس توافق احیای برجام را به هماهنگ‌کننده مذاکرات وین ارسال کرده است. صهیونیست‌ها تلاش دارند بر روند این رایزنی‌ها تاثیر بگذارند و مانع از حصول توافق نهایی شوند.

به نوشته روزنامه تایمز آو اسرائیل، این مقام ارشد صهیونیستی در ادامه گفت که بنی گانتس به مشاور امنیت ملی کاخ سفید تاکید کرده است که اسرائیل «نیاز دارد» آمریکا گزینه نظامی معتبری علیه ایران داشته باشد.

وی همچنین به خبرنگاران گفت که دیدار گانتس و جیک سالیوان مثبت و صمیمانه بوده و بنی گانتس مخالفت اسرائیل با توافق در حال شکل‌گیری با ایران برای احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ را اعلام کرده است، چراکه معتقد است که این، یک توافق بسیار بد است.

این مقام وزارت جنگ رژیم صهیونیستی افزود: برنامه هسته‌ای ایران از زمان خروج دونالد ترامپ (رئیس جمهور پیشین آمریکا) از توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۸ گسترش یافته است. از نظر من این اقدام ترامپ اشتباه بود.

وی گفت که اسرائیل تلاش کرده است تا حد امکان در یک سری جنبه‌های خاص بر این توافق تاثیر بگذارد اما همان‌طور که می‌داند در حال حاضر (توافق) به نفع اسرائیل نیست. این مقام صهیونیستی تصریح کرد که آنها به دنبال طولانی‌تر و قوی‌تر کردن توافق احتمالی با ایران هستند.

این مقام صهیونیستی با ادعای اینکه "کشورهای منطقه نیز نگران توافق هسته‌ای در شکل‌گیری با ایران هستند"، گفت: بازیگران منطقه کمتر از ما درباره این توافق نگران نیستند. ما کانال‌های دیپلماتیک داریم. آنها از بسیاری لحاظ به ما اعتماد دارند که بتوانیم اثر بگذاریم و آنها(آمریکا)  را مجاب کنیم.

همزمان با ارسال پاسخ آمریکا به نظرات ایران درخصوص متن پیش‌نویس توافق احیای برجام به هماهنگ‌کننده مذاکرات وین، مقامات صهیونیستی لفاظی‌های خود علیه توافق احتمالی را تشدید و مخالفت خود را به‌طور علنی اعلام کرده‌اند. آنها در روزهای اخیر در ادامه این تلاش‌های خود برای جلوگیری از حصول یک توافق دیدارهایی را با مقامات آمریکایی انجام داده‌اند.

اما به نظر می‌آید که دیگر گوش شنوایی برای این مخالفت‌های مقامات صهیونیستی در واشنگتن وجود ندارد.

گفته می‌شود جو بایدن رئیس جمهور آمریکا به درخواست یائیر لاپید، نخست وزیر رژیم صهیونیستی  برای گفت‌وگوی تلفنی با بایدن پاسخ منفی داده است. همچنین آستین لوید وزیر دفاع آمریکا نیز از دیدار با بنی گانتز نیز در جریان سفر او به واشنگتن سر باز زده است. پیش از آن نیز ایال هولاتا مشاور امنیت ملی صهیونیستی به آمریکا سفر کرده بود اما نتوانست با آنتونی بلینکن وزیر امورخارجه این کشور دیدار کند.

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید