کد مطلب: 21599

سیزدهمین نشست مشترک انجمن های دوستی ایران و چین

توصیه های بروجردی برای گسترش روابط ایران و چین

رییس انجمن دوستی ایران و چین با ارائه پیشنهاداتی برای گسترش و توسعه روابط دو کشور گفت: سند همکاری جامع راهبردی ۲۵ ساله روابط ایران و چین را وارد مرحله نوینی از همکاری های همه جانبه راهبردی کرده است.

 به گزارش سایت خبر سراسری به نقل از ایسنا، علاءالدین بروجردی در سیزدهمین نشست مشترک انجمن های دوستی ایران و چین گفت : نشست سیزدهم انجمن های دوستی ایران و چین به عنوان دو سازمان مردم نهاد و موثر و مهم در مناسبات مردمی دو کشور در شرایطی برگزار می شود که از طرفی روابط ایران و چین وارد نیمه دوم یک قرن برقراری مناسبات دیپلماتیک شده و روابط دو کشور با نظر  مدبرانه رهبران عالی ایران و چین و واقعیت های موجود به سطح راهبردی ارتقاء یافته است و از طرف دیگر تحولات و رخدادهای بین المللی و منطقه ای در عرصه های سیاسی و  اقتصادی ، جهان را در یک نقطه مهم تاریخی وسرنوشت ساز قرار داده است .
وی افزود: واقعیت این است جهان اکنون در دوران تاریخی بسیار حساسی به سر می برد .  در حالی که در غرب، ذهنیت تک قطبی ، برتری جویی ، سیاستهای زورمدارانه و قدرت طلبانه ،  تقابل اردوگاهی ، حفظ هژمونی و نیز جنگ سرد همچنان پابرجاست . در شرق، اما قدرت های نوین اقتصادی با ظرفیت های بی بدیل ، در چارچوب همکاری‌های منطقه ای و فرا منطقه ای سازو کارهایی را برای رسیدگی مشترک به چالش ها و حفاظت از منافع مشترک ایجاد کرده اند که باعث  تحولات وسیعی در نظام قطب بندی و چند جانبه گرایی منطقه و نیز جهان خواهد شد .
رئیس انجمن دوستی ایران و چین همچنین اظهار داشت:  بی تردید چین به عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان با دارا بودن قابلیت های نوین علم و فن آوری در شرق آسیا و مبتکر سازمان همکاری شانگهای و طرح کمربند - راه و ریاست دوره ای بریکس و  ایران نیز با ویژگی ها و برتری های ژئوپولیتیکی و ژئو استراتژیکی و دارا بودن منابع غنی انرژی و معادن و نیز نیروی انسانی غنی و زیرساخت های توسعه ای در غرب آسیا ، در این سازو کار همکاری‌های منطقه ای و فرا منطقه ای نقش موثر و بی بدیلی را در جهت توسعه همه جانبه مناسبات و  ثبات و شکوفایی منطقه ایفا خواهند کرد .
بروجردی خاطرنشان کرد: با درایت رهبران دو کشور سال گذشته سند برنامه همکاری جامع راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین به امضا رسید . امضا این سند با اتکاء به قابلیت ها ‌و ظرفیت های دو کشور در زمینه اقتصادی ، صنعتی ، انرژی و علم و فن آوری صورت  گرفته و روابط ایران و چین را وارد مرحله نوینی از همکاریهای همه جانبه راهبردی کرده است و همه بخش های دولتی و غیر دولتی و بخش خصوصی از جمله سازمانهای مردم نهاد همچون انجمن های دوستی دو کشور را موظف کرده  که در جهت اجرایی شدن این سند گامهای عملی و موثری بردارند .

رئیس سابق کمیسیون امنیت ملی مجلس در ادامه بیان کرد: انجمن دوستی ایران و چین با تکیه بر اعضای متخصص و نخبه خود در امور روابط دو کشور و ارتباطات نزدیک با دستگاههای ذیربط ،  اقدامات عملی را برای ایفای نقش خود در اجرایی شدن این سند آغاز کرده است و امیدواریم انجمن دوستی چین با کشورهای خارجی نیز که از جایگاه با نفوذی در چین برخوردار است ، در این خصوص تلاش و مساعدت کند.
وی با بیان این که تاکنون  دو دفتر استانی انجمن تاسیس شده است، گفت: واقعیت  این است که روابط ایران و چین و به تبع آن توسعه و تقویت و تعمیق آن مخالفان و دشمنان شناخته شده ای نیز دارد که برای خدشه دار کردن این روابط از هیچ تلاشی فروگذار نمی کنند ‌و طی سالهای اخیر و به ویژه با ارتقای روابط دو کشور به سطح راهبردی و امضای سند برنامه همکاری ۲۵ ساله،  این دشمنی ها شکل جدیدی به خود گرفته و به وسیله جنگ نرم و تبلیغات مسموم درصدد تحت تاثیر قرار دادن افکار عمومی علیه توسعه روابط ایران و چین هستند.
بروجردی ادامه داد: بر این اساس و در مقطع حساس کنونی لازم است ارگانهای رسمی دو کشور ایران و چین و همچنین سازمانهای مردم نهاد و رسانه ها  نیز انجمن های دو کشور گامها و اقدامات جدی  و موثری را برای مقابله با تبلیغات مسموم علیه روابط ایران و چین و اقناع افکار عمومی دو کشور بردارند و امیدواریم در این نشست در این خصوص نیز تبادل نظر شود .
وی با ارائه پیشنهادهایی در توسعه روابط ایران و چین گفت: "تعریف عملی جایگاه ایران در طرح کمربند- راه . به نظر می رسد با توجه به نقش مهم “امنیت پایدار” در چنین سرمایه گذاری عظیمی ، مسیر چین ، قزاقستان ، ازبکستان ، ترکمنستان ، ایران و سپس ترکیه و اروپا از یکطرف ، و نیز عراق ، سوریه و مدیترانه از طرف دیگر انتخاب اصلح باشد"،" ایران می تواند به عنوان یک ظرفیت بالقوه نقش مهمی در تحقق اهداف کمربند - راه ایفا کند، " ضرورت استفاده عملی و موثر از ساختار همگرایی های مالی منطقه ای از جمله بانک توسعه زیر ساخت آسیا که به منظور پیشبرد اهداف ابتکار کمربند -راه ایجاد شده است"، " انجام گفتگو های عملی برای ایجاد ترتیبات تجارت ترجیحی بین دوکشور"، "ایجاد خط ترانزیت هوایی میان دوکشور با استفاده از ظرفیت عظیم منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه پیام در استان البرز و دعوت از دوستان چینی برای سرمایه گذاری در این منطقه"،" تقویت راه ابریشم دریایی میان دو کشور"،" پیوستن ایران به راه ابریشم دیجیتال "،"  سرمایه گذاری مشترک در پروژه های مهم صنعتی از جمله قطارهای سریع السیر ، خودروهای برقی و هیبریدی ، ساخت هواپیماهای مسافربری ، پالایشگاه و غیره "و نیز"  تسریع در عملیاتی نمودن سند ۲۵ ساله که پیشنهاد می نمایم انجمن های دوستی ایران و چین نقش پیگیری و مشورتی  خود را در این زمینه ایفا نمایند" نمونه ای از پیشنهاداتی است که می توان در حوزه گسترش روابط دو کشور ارائه کرد.
رئیس انجمن دوستی ایران و چین در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت : تسریع در حل مشکلات ایرانیان مقیم چین اعم از شرکتها ، تجار و دانشجویان ،در این ارتباط ،  این سوال از طرف مردم از انجمن دوستی ایران و چین مطرح است که با وجودی که ایرانیان مقیم آمریکا و اروپا به راحتی در بانکهای آن کشور حساب باز می کنند و کارهای بانکی خود را انجام می دهند ، چرا ایرانیان مقیم کشور دوست ما ، چین از چنین امکاناتی محروم هستند و این سوال برای ما بسیار سنگین است، همچنین  تسهیل در بازگشت صدها دانشجوی ایرانی در حال تحصیل در دانشگاههای چین که به علت کرونا از دوسال قبل به ایران برگشته اند . البته با تلاش‌هایی که تاکنون صورت گرفته تا حدودی مشکلات رفع شده ، اما برای بازگشت همه دانشجویان باید اقدامات مجدانه ای صورت گیرد.
وی در پایان  از ” لین سونگ تیان “ رییس انجمن دوستی چین با کشورهای خارجی رسما دعوت کرد که برای شرکت در اجلاس چهاردهم به صورت حضوری به ایران سفر کند.

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید