کد مطلب: 21586

تخت روانچی: آیا امریکا حاضر است به اسرائیل فشار بیاورد؟

نماینده ایران در سازمان ملل در پاسخ به نماینده آمریکا در این سازمان مبنی بر این‌که کشورها از طرح مسایل اختلاف برانگیز خودداری کنند، گفت: بهتر است نماینده آمریکا برای تحقق جهان عاری از سلاح هسته‌ای به اسرائیل به عنوان مانع اصلی تحقق خاورمیانه عاری از سلاح‌های هسته‌ای فشار بیاورد.

به گزارش سایت خبر سراسری به نقل از ایسنا،‌ در آغاز هفته چهارم دهمین کنفرانس بازنگری معاهده منع اشاعه سلاح‌های هسته‌ای، جلسه نشست عمومی کنفرانس برای استماع گزارش کمیته‌های سه‌گانه و ارکان فرعی وابسته به آنها برگزار شد.

در گزارش روسای کمیته خلع سلاح هسته‌ای و تضمین‌های امنیتی، کمیته عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای و کمیته کابردهای صلح آمیز انرژی هسته‌ای تصریح شد که با وجود برخی پیشرفت‌های اندک، بدلیل اختلاف نظر کشورهای عضو اجماع حاصل نشد و لازم است در مدت باقی‌مانده تلاش برای کسب اجماع ادامه پیدا کند. 

به دنبال اعلان رسمی این موضوع و لزوم انعکاس همه کشورهای عضو در بیانیه نهایی، مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی نقطه نظرات و نگرانی های کشورمان در خصوص مذاکرات و بیانیه نهایی کنفرانس را تشریح کرد. 

نماینده دائم ایران با اشاره به لزوم رعایت شفاف سازی و شمول‌گرایی در مذاکرات و تهیه اسناد کنفرانس، اظهار کرد: دلیل اصلی عدم اجماع به فقدان توازن لازم در پیش نویس‌های تهیه شده بر می گردد.

وی تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران عمیقا از عدم پیشرفت در اجرای تعهدات خلع سلاح هسته ای نگران است و سه هفته مذاکرات فشرده از آغاز کنفرانس تاکنون نشان می دهد که کشورهای دارای سلاح هسته ای عزم و اراده سیاسی برای پذیرش تعهدات یا جدول زمانی مشخص، معیارها یا اهداف مورد نیاز برای پیشرفت در مذاکرات خلع سلاح هسته ای ندارند.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل افزود: مواضع کشورهای دارای سلاح هسته‌ای که از سوی کشورهای به اصطلاح چتر هسته‌ای حمایت می شود، از جمله تلاش آنها برای جایگزینی خلع سلاح هسته‌ای با کاهش خطر هسته‌ای، مغایر با تعهدات قانونی صریح آنها در مورد خلع سلاح هسته ای است.

تخت روانچی، با اشاره به لزوم ایجاد هر چه سریعتر منطقه خاورمیانه عاری از سلاح های کشتار جمعی بدنبال پذیرش اجماعی قطعنامه 1995 و طرح اقدام مصوب کنفرانس بازنگری 2010 و از جمله برگزاری یک کنفرانس در سال 2012  اعلام کرد که هرگونه تأخیر بیشتر در تشکیل کنفرانس 2012، فرایند ایجاد منطقه عاری را به خطر خواهد انداخت. 

این دیپلمات ارشد کشورمان دلیل تعویق برگزاری کنفرانس مزبور را مخالفت امریکا اعلام  و تاکید کرد: این مخالفت در راستای سیاست همیشگی امریکا مبنی بر چشم  پوشی از زرادخانه‌های هسته‌ای رژیم صهیونیستی در عین عدم حمایت از برگزاری کنفرانس است.

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران سپس انتظارات کشورمان از کنفرانس جاری را برشمرد که شامل رد موانع تشکیل کنفرانس، خطرات ناشی از عدم برگزاری کنفرانس سال 2012 و تضاد آن با متن و روح قطعنامه 1995 درباره خاورمیانه، ابراز نگرانی نسبت به عدم پیشرفت در اجرای قطعنامه 1995 و برنامه اقدام 2010 در خاورمیانه، لزوم تاکید بر تحقق جهانشمولی معاهده مخصوصا در منطقه خاورمیانه، درخواست کنفرانس از اسرائیل برای کنار گذاشتن تسلیحات هسته‌ای و انهدام کامل ذخایر سلاح‌های هسته‌ای خود، لزوم الحاق اسرائیل به معاهده منع اشاعه سلاح‌های هسته ای بدون پیش‌شرط و تأخیر بیشتر و قرار دادن تمامی فعالیت‌ها و تأسیسات هسته‌ای آن تحت پادمان‌های جامع آژانس بین‌المللی انرژی هسته ای می‌شود. 

وی گفت که ضروری است برای تحقق هدف پایبندی جهانی به این پیمان در خاورمیانه، حمایت قوی از روند دیگری که توسط کنفرانس ایجاد منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای و سایر سلاح‌های کشتار جمعی در خاورمیانه بر اساس تصمیم مجمع عمومی 546/73 وجود دارد را شاهد باشیم. 

شایان ذکر است که سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به اظهارات نماینده امریکا برای عدم طرح موضوعات اختلاف برانگیز تاکید کرد که بهتر است نماینده امریکا به جای سیاسی کاری پاسخ بدهد که آیا امریکا عزم سیاسی لازم برای پایبندی به تعهدات خلع سلاح هسته ای دارد و حاضر است برای تحقق جهان عاری از سلاح هسته ای به اسرائیل به عنوان مانع اصلی تحقق خاورمیانه عاری از سلاحهای هسته ای فشار بیاورد؟

 

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار