کد مطلب: 20948

جزئیاتی از رایزنی برجامی وزرای خارجه عمان و آمریکا

وزیران امورخارجه آمریکا و عمان در یک تماس تلفنی با یکدیگر گفت‌وگو و درباره مذاکرات احیای برنامه جامع اقدام مشترک رایزنی کردند.

به گزارش سایت خبر سراسری به نقل از ایسنا، بدر بن حمد بن حمود البوسعیدی وزیر امورخارجه عمان و آنتونی بلینکن همتای آمریکایی او در یک تماس تلفنی با یکدیگر گفت‌وگو و تبادل نظر کردند.

بنابر گزارش وب سایت وزارت امورخارجه عمان، دو طرف در این تماس درباره موضوعات دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی، ازجمله جنگ اوکراین و اوضاع یمن رایزنی کردند.

همچنین مذاکرات احیای توافق هسته‌ای با ایران که واشنگتن در سال ۲۰۱۸ به‌طور یک‌جانبه از آن خارج شد، از دیگر موضوعات مورد بحث در گفت‌وگوی وزیران امورخارجه عمان و آمریکا بوده است.

 آخرین دور از گفت‌وگوهای غیرمستقیم میان آمریکا و ایران برای حل‌وفصل مسائل باقیمانده درخصوص احیای توافق هسته‌ای، اخیرا با تسهیل‌گری اتحادیه اروپا در دوحه، پایتخت قطر انجام شد اما این مذاکرات نیز به دلیل نبود اراده سیاسی کافی در میان مقامات آمریکایی برای حصول توافق، نتیجه ملموسی به دنبال نداشت.

حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران پس از انجام این گفت‌وگوها تاکید کرد: ما برای رسیدن به توافقی خوب، قوی و پایدار مصمم هستیم و برخلاف برخی از ادعاهای طرف آمریکایی، ما هیچ گونه مطالبه زیاده‌خواهانه و هیچ گونه مطالبه فرابرجامی مورد ادعای آمریکا را نداریم.

وزیر امور خارجه گفت: مطالبات ما کاملا در چارچوب توافق سال ۲۰۱۵ است و اگر در حوزه‌ای طرف آمریکایی احساس می‌کند موضوع فرابرجامی است ما در گفت‌وگوها به طرف آمریکایی تأکید کرده‌ایم که این کشور می‌بایست هر آنچه که مانع نفع اقتصادی ایران از برجام می‌شود را بردارد. ما در  رایزنی‌های اخیر بر یک موضوع اساسی تمرکز کردیم و آن بحث تضمین موثر از سوی آمریکا در حوزه‌های مرتبط با هر آن چیزی است که بخواهد نفع اقتصادی ایران از برجام را تحت تأثیر قرار دهد و مطالبه و خواسته ما زیاده‌خواهانه نیست.

 

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید