کد مطلب: 20932

علی بیگدلی در گفت‌وگو با «خبرسراسری» پاسخ داد:

ایران بعد از ریاست‌جمهوری بایدن به مذاکرات برمی‌گردد؟

علی بیگدلی گفت: اگرچه آمریکا پیشنهاد بورل را پذیرفته است اما آقای باقری گفته است مطالبات ما تحقق پیدا نکرده است یعنی مشکل هنوز سر جای خود قرار دارد و نمی توان گفت مذاکرات از سر خواهد گرفته شد.

گروه سیاست سایت خبرسراسری: نشانه‌هایی از غرب دیده می‌شود، نشانه هایی که پس از افزایش گرایش ایران به شرق گویای نیاز نسبی اروپا به ایران است تا بتواند هم در صحنه جنگ اوکراین با دست پر تری ظاهر شود هم در این بین با سوءاستفاده از شرایط اقتصادی ایران یک قرارداد مدنظر خود را تحمیل کند.اما در نهایت مشخص نیست که ایران کدام مسیر را انتخاب می کند تنها مشخص است که ایران علاقه ای به سیاست خارجی تک قطبی ندارد و خواهان استمرار وجود روزنه های ارتباطی با غرب است.

علی بیگدلی،کارشناس روابط بین الملل،در آغاز درباره بروز نشانه های تمایل غرب به امضا توافق برجام به «خبرسراسری» گفت: «هنوز خیلی مشخص نیست اگرچه آمریکا پیشنهاد بورل را پذیرفته است اما آقای باقری گفته است مطالبات ما تحقق پیدا نکرده است یعنی مشکل هنوز سر جای خود قرار دارد و نمی توان گفت مذاکرات از سر خواهد گرفته شد و این صحبت ها قابل اهمیت نیست چون نقطه های اشتراک به هم نزدیک نشده است و پیش بنویس بورل خیلی پیام امیدوار کننده ای برای ایران نداشته است منتهی ایران نمی خواهد این مذاکرات قطع شود چون از نظر حقوق بین الملل وقتی طرفین اعلام شکست بکنند چندان خوب نیست و هم ایران هم آمریکا علاقه ای ندارند اعلام شکست کنند که تمام روزنه ها بسته شود بنابراین هر کدام در انتظار این هستند که یا به توافق برسند یا طرف دیگر اعلام شکست بکند. ما الان در این شرایط هستیم و بنظر نمی رسد سطح انتظارات ایران مورد قبول غرب قرار بگیرد در حالی‌که غربی‌ها علاقه مند هستند برجام امضا شود با توجه به کمبود انرژی که در اروپا وجود دارد مسئله ایران می تواند به افزایش انرژی در اروپا بینجامد اما ایران هنوز مشخص نکرده است نقاط اختلاف با نظرات بورل چیست.بنابراین بنظر نمی رسد مذاکرات به زودی شروع شود».

وی در ادامه درباره افزایش ارتباط ایران و روسیه و احتمال بازگشت غرب به مذاکرات افزود: «ممکن است این تصور وجود داشته باشد اما آنچه بیشتر اهمیت دارد این است که بازار اروپا شدیدا نیازمند انرژی هست و مصداق آن این است که بن سلمان با تشریفات کامل وارد پاریس شد و مکرون نیز اعلام کرد که عربستان موافقت کرده است که انرژی بیشتری را به اروپا صادر کند. آنچه امروز بیشتر دغدغه غربی‌ها هست کمبود انرژی نسبت به قطع انرژی روسیه در زمستان امسال است و ایران اگر بتواند مذاکرات را حل کند اروپا می تواند یک کمک خوب برای تامین انرژی در اروپا داشته باشد».

بیگدلی در پایان نسبت به برخورد روسیه با ایران پس از توافق گفت: «روسیه نمی‌خواهد برجام حل شود و می خواهد این قرارداد را در مقابل آمریکا به عنوان اهرم فشار استفاده کند تا سطح تحریم‌های روسیه را کاهش دهند. قابل فهم است که روسیه در برجام کارشکنی کند اما ایران هم برای شرایط اقتصادی بدی که با آن مواجه است تحت فشار افکار عمومی نمی تواند بطور کامل خود را از مذاکرات عقب بکشد بنابراین اگر ایران بتواند به اهداف خود با غرب دسترسی پیدا کند برجام را برمی‌گرداند. عده ای مطرح می‌کنند ایران می خواهد پس از پایان ریاست جمهوری بایدن به مذاکرات برگردد اما اگر اینطور باشد فشار اقتصادی بر ایران بسیار شدید خواهد شد».

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید