کد مطلب: 20774

کاخ الیزه بیانیه داد

درخواست جدید ماکرون از ایران

کاخ الیزه اعلام کرد: رئیس جمهور فرانسه در گفت‌وگو با همتای ایرانی خود تاکید کرده که احیای توافق هسته‌ای هنوز هم ممکن است.

به گزارش سایت خبر سراسری به نقل از ایسنا، کاخ ریاست جمهوری فرانسه (الیزه) بیانیه‌ای درباره گفت‌وگوی تلفنی شب ابراهیم رئیسی ‌و امانوئل مکرون روسای جمهور ایران و فرانسه منتشر کرد.

بنابر گزارش خبرگزاری رویترز، کاخ الیزه در این بیانیه اعلام کرد که مکرون در اظهارات خود از پیشرفت نکردن مذاکرات احیای برجام ابراز نا امیدی کرده و گفته است که از نظر او احیای توافق هسته‌ای با ایران هنوز ممکن است.

در ادامه این بیانیه آمده است: مکرون همچنین از رئیس جمهوری ایران خواسته است که برای دستیابی به توافق و بازگشت به اجرای تعهدات ایران ذیل توافق هسته‌ای 2015، "انتخاب روشنی" داشته باشد.

به گزارش رویترز، رئیس جمهور فرانسه در ادامه گفته که متقاعد شده است چنین نتیجه ای هنوز امکان‌پذیر است، اما باید هرچه زودتر انجام شود.

بنابر اعلام کاخ الیزه، امانوئل مکرون در اظهاراتی مداخله‌جویانه نیز خواستار آزادی چهار تبعه فرانسوی بازداشت شده در ایران شده است.

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی و امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه روز شنبه در گفت‌وگوی تلفنی۱۲۰ دقیقه‌ای درباره راهکارهای تقویت همکاری‌های دوجانبه و همچنین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی و چالش‌های عمده جهانی از جمله امنیت غذایی و امنیت انرژی مذاکره کردند.

رئیس جمهور ایران در این گفت‌وگو از اقدامات و مواضع غیرسازنده آمریکا و کشورهای اروپایی انتقاد کرد و اظهار داشت: صدور قطعنامه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اقدامی بحران‌ساز و با هدف ایجاد فشار علیه ملت ایران بود که موجب ضربه زدن به اعتماد سیاسی است.

 ابراهیم رئیسی همچنین تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران حصول توافق را در گرو حل و فصل کامل مسائل پادمانی و ارائه تضمین‌های لازم از جمله در قبال استمرار پایبندی معتبر طرف‌ها به توافق و تامین منافع اقتصادی ملت ایران می‌داند.

 

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید