کد مطلب: 20684

گزارش رسانه عربی از پیامدهای نشست آستانه برای منطقه

یک رسانه عربی در گزارشی به سفر اخیر رئیس جمهور روسیه به تهران و نتایج و پیامدهایی که می تواند به دنبال داشته باشد، پرداخت.

به گزارش سایت خبر سراسری به نقل از ایسنا، پایگاه خبری العربی الجدید در گزارشی در این باره نوشت: اگر شرایط کنونی نبود، نشست دیروز(سه شنبه) تهران در چارچوب روند آستانه از اهمیت کنونی خود برخوردار نمی شد زیرا این نشست بعد از نشست سران در جده( آمریکا و هم پیمانان عرب آن) که روز شنبه گذشته بود، برگزار شد. برخی تحلیلگران و ناظران بر این باورند که نشست تهران در پاسخ به نشست جده بود البته این نظر، دلیل عینی ندارد به ویژه اینکه به نظر می رسد روسیه خواهان تفاهم با ریاض و روابط قوی با امارات و دیگر کشورهای حاضر در نشست جده است؛ کشورهایی که برخلاف خواسته واشنگتن تاکنون از محکومیت حمله روسیه به اوکراین و پایان دادن به توافق "اوپک پلاس" خودداری کرده‌اند.

در این گزارش آمده است: نشست تهران اولین نشست روند آستانه بعد از حمله روسیه به اوکراین در فوریه گذشته به شمار می رود و علیرغم اینکه این نشست قاعدتا باید درخصوص بررسی وضع سوریه باشد با توجه به شرایط موجود کسی هم انتظار نداشت که مساله سوریه در این نشست همه اولویت‌ها را به خود اختصاص دهد بویژه اینکه احتمال عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه کاهش یافته است و مسائل مهم تری مانند جنگ اوکراین، پرونده هسته ای ایران، مساله انرژی و غذا و امور مهم دیگر به وجود آمده است که فکر طرف های حاضر در نشست را به خود مشغول کرده و هرکدام از آن ها محاسبات و انتظارات متفاوتی نسبت به این امور دارند.

در ادامه این گزارش آمده است: علیرغم اینکه نشست در تهران برگزار شد اما به نظر می رسد که روسیه اهمیت بیشتری برای آن قائل بوده و روی آن حساب باز کرده است، روسیه به دلیل بحران اوکراین و تحریم های بی سابقه ای که علیه آن وضع شده است هیچگاه به اندازه امروز به ایران و ترکیه نیاز نداشته است. مسکو چه بسا برای اولین بار امیدوار است که روابط خود با تهران را به سطح استراتژیک برساند، این کشور با توجه به برهم خوردن روابطش با غرب در تلاش است که پیشنهاد تشکیل ائتلافی راهبردی را با ایران مطرح کند و به طور کلی هرگونه اقدام در راستای اصلاح روابط با غرب از طریق احیای توافق هسته ای را کنار بگذارد و این امر در سایه انزوا و تحریم هایی است که با آنها مواجه است.

نویسنده  در بخش دیگری از گزارش خود آورده است: به احتمال زیاد روسیه در چارچوب جنگ استخوان شکن با واشنگتن، پیشنهاد دادن سلاح به ایران را مطرح کند؛ سلاح‌هایی مانند سامانه موشکی اس 400 که پیش از این از دادن آن به تهران امتناع می کرد. اگر ایران به این سامانه موشکی دست یابد مسیر مذاکرات هسته ای تغییر خواهد کرد زیرا در این صورت می تواند دفاعی قوی برای تاسیسات هسته ای خود فراهم کند. این امر تاثیرات گسترده ای بر روابط روسیه با اسرائیل و غرب خواهد گذاشت و تمام فرصت های بازگشت به برجام را از بین خواهد برد زیرا تمام قواعد بازی مذاکرات میان تهران و واشنگتن را تغییر خواهد داد. همچنین بر اساس گزارش های مقامات آمریکایی روسیه به دنبال دستیابی به پهپادهای ایرانی است تا در جنگ اوکراین از آن ها استفاده کند. دو کشور تحت تحریم آمریکا(ایران و روسیه) تلاش می کنند که درخصوص دور زدن تحریم ها با هم همکاری و هماهنگی داشته باشند و فرصت تجارت بین خود به دور از سیستم دلار را تقویت کنند، البته به نظر می رسد.

 

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید