کد مطلب: 20635

سفیر ایران در روسیه:

روسیه منبع اصلی تامین غلات و نهاده‌های دامی ایران است

سفیر ایران در روسیه در گفت‌وگویی با یک خبرگزاری روسی با اشاره به زمینه‌های مختلف همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه ایران و روسیه، گفت که دو کشور مواضع نزدیکی دارند و در آینده، شاهد اتفاقات بزرگی در روابط دوجانبه آن‌ها خواهیم بود.

به گزارش سایت خبر سراسری به نقل از ایسنا، خبرگزاری تاس نوشت: کاظم جلالی، سفیر ایران در روسیه  گفت تهران در حال آماده کردن مدارک لازم برای عضویت در سازمان همکاری شانگهای است.

جلالی بیان کرد: روند احراز عضویت دائمی در سازمان همکاری شانگهای شامل مراحل متعددی است که کشور داوطلب باید در یک بازه زمانی تعیین‌شده آن‌ها را طی کند.

او افزود: ایران در حال آماده کردن مدارک و طی کردن این مراحل است و سازمان همکاری شانگهای را مرتبا در جریان می‌گذارد.

سفیر ایران در مسکو در بخش دیگری از این گفت‌وگو درباره روابط دوجانبه ایران-روسیه گفت: دو کشور از ابتدای ۲۰۲۲ به طور گسترده‌ای در حال رد و بدل کردن هیات‌های سیاسی و اقتصادی بوده‌اند. در این مدت، روسای جمهور دو کشور  تماس‌های متعددی داشته‌اند، هم به شکل حضوری و هم تلفنی و به زودی دیدار و گفت‌وگو خواهند داشت. این نشان‌دهنده نزدیکی و جامع بودن روابط دو کشور است. ما در آینده شاهد اتفاقات بزرگی در روابط دوجانبه خواهیم بود.

طبق گفته جلالی، «ایران و روسیه در چارچوب‌های مختلفی همکاری جدی دارند. عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای  و مذاکرات آن با اتحادیه اقتصادی اوراسیا در زمینه امضای توافق‌های دائمی در زمینه تجارت آزاد و مشارکت رییس‌جمهور ایران در نشست بریکس نشان می‌دهد که دو کشور مواضعی نزدیک و حوزه‌های زیادی جهت همکاری دارند.

او در ادامه این گفت‌وگو درباره واردات غلات و نهاده‌های دامی و روغن گفت، ایران این که می‌تواند واردات این محصولات را [از روسیه] افزایش دهد، غیر محتمل نمی‌داند.

جلالی مطرح کرد: مذاکراتی میان دو کشور در سطح روسای جمهور انجام شده است و اگر شرایطش باشد، امکان افزایش واردات غلات، نهاده‌های دامی و روغن از روسیه به ایران وجود خواهد داشت.

این دیپلمات ایرانی همچنین اشاره کرد که روسیه در حال حاضر تامین‌کننده اصلی غلات و نهاده‌های دامی ایران است.

سفیر ایران در مسکو گفت: ایران در گذشته مقدار قابل‌توجهی از غلاتی را که نیاز داشت، از کشورهای آمریکای جنوبی و دیگر کشورها دریافت می‌کرد که روسیه منبع ثانویه بود.  از سال ۲۰۲۱، این رویه را تغییر دادیم و روسیه منبع اصلی تامین غلات و نهاده‌های دامی ایران شده است. ایران، در سال گذشته، بیش از ۸ میلیون تن غلات و نهاده‌های دامی از روسیه وارد کرده است.

او درباره سرمایه‌گذاری‌های روسیه در ایران گفت، اجرای پروژه‌ در زمینه صنعت نفت ایران توسط سرمایه‌گذاران روسیه مورد استقبال ایران است.

جلالی گفت: وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران برنامه دارد مبلغ ۱۴۵ میلیارد دلار  طی ۴ تا ۸ سال بعدی در زمینه توسعه تولید و پالایش نفت سرمایه‌گذاری کند. بنابراین، ما از سرمایه‌گذاران خارجی، به ویژه از کشورهای دوستی مانند روسیه برای اجرای پروژه‌های مرتبط استقبال می‌کنیم.

 به گفته جلالی، ایران همچنین از جذب سرمایه‌گذار و اجرای پروژه‌های مشترک با شرکت‌های روسی در زمینه صنایع پتروشیمی استقبال می‌کند.

 

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید