کد مطلب: 20608

اولیانوف:

وضعیت فعلی برنامه هسته‌ای ایران نتیجه سیاست فشار حداکثری است

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین اتریش در پیامی توییتری تاکید کرد که عالی‌ترین مقام‌های ایران مدت‌ها پیش، به صراحت تولید سلاح هسته‌ای را رد کرده‌اند.

به گزارش سایت خبر سراسری به نقل از پارسینه، میخائیل اولیانوف سفیر و نماینده روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین که ریاست هیات این کشور در مذاکرات رفع تحریم‌ها را بر عهده دارد در توئیتی نوشت: ارشدترین مقامات ایران به صراحت اعلام کرده‌اند که تهران به دنبال تولید سلاح هسته‌ای نیست.

اولیانوف یکشنبه شب افزود: به‌طور دقیق باید اعلام کنم که ایران در واکنش به سیاست فشار حداکثری آمریکا که توسط دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آغاز شد و از سوی جو بایدن رئیس جمهور کنونی آمریکا ادامه یافته است، اورانیوم غنی‌شده در سطح ۶۰ درصد تولید می‌کند.

وی تاکید کرد: اما بالاترین مقامات ایران مدت‌ها پیش به صراحت اعلام کردند که تهران به دنبال تولید سلاح‌های هسته‌ای نیست.

این دیپلمات ارشد روسیه در توییتی دیگر نوشت: داشتن توانایی به معنای تمایل یا برنامه ریزی نیست. در هر صورت وضعیت فعلی برنامه هسته‌ای ایران نتیجه سیاست فشار حداکثری ترامپ و بایدن است.

بنابرگزارش،کمال خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران در گفت وگو با شبکه الجزیره درباره توانایی هسته‌ای ایران گفت که طی فقط چند روز ما درصد اورانیوم غنی شده را از ۲۰ به ۶۰ رساندیم و رساندن آن به ۹۰ درصد به سادگی انجام می‌شود. لذا بر هیچ کسی پوشیده نیست که ما توانایی فنی ساخت بمب اتم را داریم اما تصمیمی در این خصوص نگرفته‌ایم.

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید