کد مطلب: 20506

جزئیاتی از احضار کاردار سفارت سوئد به وزارت خارجه ایران

عصر پنچشنبه، رئیس اداره سوم غرب اروپای وزارت امور خارجه، کاردار سفارت سوئد در تهران را در غیاب سفیر آن کشور به وزارت امور خارجه احضار و ضمن محکوم کردن مفاد بیانیه رسانه‌ای و رأی صادره از سوی دادگاه ناحیه استکهلم سوئد علیه «حمید نوری» شهروند ایرانی زندانی در آن کشور، یادداشت رسمی اعتراض ایران در این باره را به وی تسلیم کرد.

به گزارش سایت خبر سراسری به نقل از ایسنا، رئیس اداره سوم غرب اروپا در این ملاقات مراتب اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران به اظهارات مقامات دادگاه سوئدی علیه جمهوری اسلامی ایران و نظام قضایی کشور و حکم صادره علیه حمید نوری را اعلام و آن را غیرقانونی و بر خلاف موازین حقوق بین‌الملل دانست.

وی تاکید کرد: دادگاه فاقد صلاحیت سوئدی، در رسیدگی غیرقانونی به پرونده، اصول مسلّم حاکمیت و استقلال دولت‌ها در حقوق بین‌الملل را نقض کرده است.

در این دیدار تأکید شد ادعاهای مطروحه در فرآیند پرونده حمید نوری مبتنی بر شهادت واهی عناصر گروهک‌های تروریستی بوده که دستشان بخون بیش از ۱۷ هزار ایرانی بی گناه آلوده است و لذا کشور و نظام قضایی سوئد عملا با تطهیر تروریست‌ها، فضای فعالیت را در اختیار این عناصر جنایتکار قرار داده و بدین ترتیب مغایر با تعهدات بین‌المللی سوئد در زمینه مبارزه غیرگزینشی با تروریسم عمل کرده‌اند.

رئیس اداره سوم غرب اروپای وزارت خارجه گفت که حمید نوری در بیش از دو سال بازداشت غیرقانونی در سلول انفرادی، متحمل انواع محدودیت‌ها و فشارهای جسمی و روحی شده که مصداق عملی شکنجه و نقض حقوق اولیه و بنیادین بشر محسوب می‌شوند.

این مقام وزارت امور خارجه ایران در پایان گفت: جمهوری اسلامی ایران دولت سوئد را در قبال نقض حاکمیت مستقل و حقوق انسانی شهروند خویش و نیز صدماتی که به روابط میان دو کشور وارد می‌شود، مسئول می‌داند و از دولت این کشور می‌خواهد تا با لغو حکم صادره، نسبت به رفع اثر از حکم، آزادی فوری حمید نوری، جبران خسارات وارده و تضمین به عدم تکرار چنین اعمالی در آینده اطمینان بدهد.

کاردار سوئد با یادآوری فرصت تجدیدنظرخواهی برای حمید نوری، گفت که ضمن ارسال فوری یادداشت رسمی اعتراضی به استکهلم، موارد را فورا به مقامات کشورش منتقل می‌کند.

 

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید