کد مطلب: 20478

اظهار نظر جدید جان کربی درباره توافق هسته ای با ایران

سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا با طرح ادعاهایی علیه ایران گفت: ما همچنان معتقدیم که توافق هسته ای بهترین راه برای عدم تبدیل شدن ایران به یک کشور هسته ای است و ایران باید این فرصت را غنیمت بشمارد!

به گزارش سایت خبر سراسری به نقل از ایسنا، جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در گفت وگو با الجزیره ادعا کرد که اکنون تهدیدات متعددی وجود دارد و ایران همچنان به آن‌چه بلندپروازی های هسته ای می‌خواند، ادامه می دهد.

وی گفت که ایران همچنان برای گسترش قدرت های هسته ای و بالستیکی خود تلاش می کند و فعالیت های آن امنیت منطقه را تهدید می کند.

جان کربی گفت که در عربستان به مساله روابط با ایران خواهیم پرداخت و برای تامین امنیت دفاعی شرکای خود با آن ها همکاری خواهیم کرد.

سخنگوی شورای امنیت آمریکا در ادامه تاکید کرد: ما همچنان معتقدیم که توافق هسته ای بهترین راه برای عدم تبدیل شدن ایران به یک کشور هسته ای است و ایران باید این فرصت را غنیمت بشمارد!

وی همچنین مدعی شد که روسیه و ایران به دنبال انزوای بیشتر خود هستند.

 اظهار نظر این مقام آمریکایی مبنی بر این که  توافق هسته‌ای همچنان بهترین راه است، در حالی مطرح شده که دولت بایدن تاکنون رویکرد سازنده‌ای را برای انجام شدن یک توافق خوب در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای در پیش نگرفته است.
چنان که جو بایدن، رییس جمهور آمریکا پیش‌تر در آستانه سفر به منطقه گفته بود، دولت او به «افزایش فشارهای دیپلماتیک و اقتصادی علیه ایران ادامه خواهد داد تا آماده بازگشت به توافق شود.»
اخیرا آمریکا و ایران با تسهیل‌گری اتحادیه اروپا مذاکرات برجامی غیرمستقیمی در قطر برگزار کردند که در بر دارنده نتیجه ملموسی برای طرفین نبود.

سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا پیش از این نیز در گفت‌وگویی با شبکه سی ان ان ادعا کرد که توافق ایران با روسیه مبنی بر فروش پهپاد به این کشور نشانگر عزم تهران مبنی بر حمایت از مسکو در جنگ اوکراین است.

وی در ادامه عنوان کرد : فروش این پهپاد لزوما هیچ تاثیری بر روی تلاش‌های مداوم آمریکا مبنی بر مذاکره جهت بازگشت به برجام نخواهد گذاشت. ما به دنبال توافق هسته‌ای هستیم که جاه‌طلبی‌های هسته‌ای ایران - حداقل در زمینه تسلیحات هسته‌ای - را از روی میز برمی‌دارد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا اخیرا در کنفرانسی خبری مدعی شده بود که ایران برنامه حمایت نظامی از روسیه را در جنگ اوکراین دارد.

وی در این باره گفته بود: اطلاعاتی در دست داریم که نشان می‌دهد ایران در حال آماده‌شدن برای آموزش نیروهای روس در این زمینه است.

سالیوان همچنین با اشاره به اینکه ایران قصد فروش صدها پهپاد را به روسیه دارد مدعی شده بود: هنوز معلوم نیست که ایران به روسیه پهپادی تحویل داده است یا نه.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه، در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص اظهارات مشاور امنیت ملی امریکا درباره فروش فناوری های نوین ایرانی به روسیه، تصریح کرد: سابقه همکاری های میان جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در حوزه برخی فناوری های نوین به پیش از آغاز جنگ در اوکراین برمی‌گردد و در مقطع اخیر هیچ تحول خاصی در این ارتباط رخ نداده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: موضع جمهوری اسلامی ایران در قبال جنگ اوکراین کاملا روشن است و بارها بصورت رسمی اعلام شده است. ادعای مقام آمریکایی در حالی است که آمریکا و اروپایی‌ها سالهاست کشورهای اشغالگر و متجاوز از جمله در منطقه غرب آسیا را به انباری از سلاح‌های کشنده متنوع خود تبدیل کرده‌اند که قطعاً بدون این تسلیحات، تداوم بیش از هفت دهه تجاوز، جنایت و اشغالگری صهیونیست‌ها در سرزمین‌های اشغالی ممکن نبود.

 

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید