کد مطلب: 20085

قاسم محبعلی در گفت‌وگو با «خبرسراسری»:

تا سه‌ماه دیگر مسئله برجام حل نشود، پرونده به شورای امنیت فرستاده می‌شود

قاسم محبعلی در گفت‌وگو با سایت «خبرسراسری» گفت: اگر در سه ماه پیش رو مسئله برجام و همکاری ایران و آژانس مورد رضایت آژانس قرار نگیرد در گام بعدی که و در جلسات دوره‌ای آژانس امکان دارد پرونده ایران به شورا امنیت فرستاده شود.

گروه سیاست سایت خبرسراسری: بازهم مذاکرات از سر گرفته می‌شود اما مشخص نیست در این بین آیا بار دیگر شاهد چالش‌هایی تازه خواهیم بود یا خیر؟ به ویژه آنکه رابه ایران با آژانس هنوز عادی نشده و مشخص نیست با توجه به آخرین گزارش آژانس از سه سایت هسته‌ای ایران و البته قطعنامه‌ای که علیه ایران در شورای حکام تصویب شد، روند مذاکرات چگونه پیش می‌رود.

قاسم محبعلی،سفیر سابق ایران در انگلیس، درباره گام‌های بعدی قطعنامه شورا حکام به سایت «خبرسراسری» گفت: «اگر در سه ماه پیش رو مسئله برجام و همکاری ایران و آژانس مورد رضایت آژانس قرار نگیرد در گام بعدی که و در جلسات دوره‌ای آژانس امکان دارد پرونده ایران به شورا امنیت فرستاده شود».

او در ادامه نسبت به اقدام ایران در مقابل این قطعنامه افزود: «منافع و مصلحت ما مشخص است.آنچه ایران را از خطر رفتن به شورا امنیت باز می دارد همکاری با آژانس است تا مطالبات آژانس برآورده شود ایران نیز فعالیت غیرصلح آمیز ندارد و منافع مردم ایران که در وضعیت سخت اقتصادی هستند هر اقدام دیگری باعث می شود که پرونده ایران به شورا امنیت برود و نه تنها تحریم ها ادامه یابد بلکه تحریم های گذشته نیز برگردد و وضعیت را برای ایران وخیم تر کند لذا بنظر می رسد اقدام عاقلانه و متناسب با منافع ملی این است که ایران با آژانس وارد مذاکره شود و تا خطر رفتن پرونده ایران به شورا امنیت رفع شود هر اقدام دیگری چیزی را حل نمی کند و نتیجه ای در بر ندارد جز اینکه شرایط را سخت تر می کند».

محبعلی در پایان درباره احتمال بازگشت به مذاکرات برجام گفت: «نهایتا باید بین ایران و آمریکا و 5+1 توافقی صورت بگیرد یا برجام احیا شود وگرنه این داستان ادامه خواهد داشت.تا کجا مشخص نیست اما به هر حال وضعیت به همین شکل ادامه می یابد و روابط خارجی ایران به سمت عادی شدن نخواهد شد.برای برجام نیز جایگزینی وجود ندارد مگر اینکه بخواهیم به سمت بحران حرکت کنیم».

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید