کد مطلب: 20082

یک رسانه عربی به نقل از منابع مصری

مصر در ائتلاف نظامی علیه ایران شرکت نمی کند

یک رسانه عربی به نقل از منابع مصری اعلام کرد که فرماندهان ارشد نظامی این کشور مخالف پیوستن مصر به ائتلاف نظامی ضد ایرانی هستند و سفر سیسی به عمان در راستای رساندن پیام اطمینان بخشی به تهران است.

به گزارش سایت خبر سراسری به نقل از ایسنا، روزنامه العربی الجدید به نقل از منابع مصری اعلام کرد که یک جریان قدرتمند در داخل نیروهای مسلح مصر و نهاد امنیت ملی این کشور که وابسته به سازمان اطلاعات هستند، اخیرا ایده مشارکت مصر در ائتلاف نظامی علیه ایران را به طور کامل رد کردند.

این منابع می گویند: فرماندهان ارشد نظامی مصر در نشست‌های داخلی نیروهای مسلح به صراحت اعلام کردند که به طور کامل ورود به مقابله نظامی با ایران به شکل‌های مختلف را نمی پذیرند و در نشست های نهاد امنیت ملی این کشور این موضع بارها تکرار شده است.

بر اساس این گزارش، نشست های نیروهای مسلح مصر و نهاد امنیت ملی این کشور در پی انتشار برخی اخبار مبنی بر ایجاد ناتوی خاورمیانه ای برای مقابله با ایران و تلاش برخی طرف ها برای پیوستن مصر به این ائتلاف برگزار شد.

در این راستا، منابع مصری می گویند: یکی از اهداف اساسی سفر پیش روی عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور مصر به عمان ، رساندن پیام اطمینان بخش به ایران است مبنی بر اینکه کشور مصر تمایلی به مقابله مستقیم با ایران ندارد. همچنین جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا قرار است به عربستان سفر کند و نشستی در سطح سران عربی و آمریکایی در این کشور انجام شود و انتظار می رود که در این نشست در خصوص تشکیل ائتلاف نظامی گفت وگو شود و کشورهای عربی توقع دارند که مصر نیز به این ائتلاف بپیوندد.

این منابع تاکید کردند: مخالف مصر با پیوستن به ائتلاف ضد ایرانی موضع شخصی عبدالفتاح سیسی نیست بلکه فرماندهان نظامی مصر بر این باورند که به دلایل مختلف هیچ نیازی برای درگیری با ایران وجود ندارد زیرا ایران هیچ گاه با مصر دشمنی نکرده است بلکه بالعکس توافق غیر علنی میان سازمان های  این دو کشور وجود دارد میبنی بر اینکه هیچ یک از دو طرف به یکدیگر تعرض نکنند.

منابع مصری خاطرنشان کردند: بعید نیست که در سفر اخیر شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر به مصر و دیدار با عبد الفتاح سیسی به این مساله پرداخته شده باشد زیرا دوحه موضع متعادلی درخصوص مسائل بین المللی و منطقه ای بویژه با تهران دارد.

بر اساس این گزارش، اخیرا اخباری مبنی بر تلاش برای تشکیل ناتوی خاورمیانه ای برای مقابله با ایران مطرح شده است.

روزنامه وال استریت ژورنال خیرا در گزارشی به نقل از مقامات آمریکایی و کشورهای منطقه خاورمیانه مدعی شد که آمریکا در ماه مارس نشستی محرمانه با مقامات نظامی ارشد رژیم صهیونیستی، عربستان سعودی، اردن، بحرین، قطر، مصر و امارات متحده عربی برگزار کرده است تا بررسی کنند که چگونه می‌توانند با توانمندی‌های موشکی و پهپادهای ایران مقابله کنند.

به نوشته این روزنامه آمریکایی، این مذاکرات که پیشتر فاش نشده بود در شرم الشیخ مصر برگزار شد و این اولین بار بود که این طیف از نظامیان عالی‌رتبه صهیونیستی و کشورهای عربی تحت نظارت ارتش آمریکا برای گفت‌وگو درباره چگونگی مقابله در برابر آنچه "یک تهدید مشترک" می‌خوانند، دیدار کردند.

سعید خطیب زاده،سخنگوی وزارت خارجه  ایران که روز گذشته از این سمت خداحافظی کرد در پاسخ به سوالی در ارتباط با گزارشی که وال استریت ژورنال در مورد نشست محرمانه آمریکا با رژیم صهیونیستی و تعدادی از کشورهای عربی در شرم الشیخ مصر با محوریت مقابله با توانمندی‌های موشکی و پهبادی ایران منتشر کرده است گفت: من امروز گزارش وال استریت ژورنال را دیدم به نظر می رسد این گزارش تکراری بود و به نظر می رسد که برخی از رسانه ها هر چند وقت یک بار این گونه گزارش ها را باز نشر می کنند تا حافظه رسانه ها در ایران را مورد بررسی قرار دهند و خوشبختانه رسانه های ما متوجه این مساله هستند.

خطیب زاده افزود: نفس این‌که آمریکا و رژیم اشغالگر قدس تلاش می‌کند ناامنی را در منطقه نهادینه کنند یک موضوع آشکار است ایران سنگرگاه ثبات در منطقه است و قطعا اجازه نمی‌دهند کسانی که کشورهای منطقه را تهدید می‌کنند و جنگ و ناامنی ایجاد کرده‌اند به اهداف خود برسند.

وی ادامه داد: ایران و مصر دو کشور تاریخ‌ساز و تمدن‌ساز در منطقه هستند روابط‌شان همواره در جهان اسلام حائز اهمیت بوده است و ما از هرگونه ارتقاء روابط بین دو کشور استقبال می‌کنیم و علاقه‌مند هستیم که این روابط ارتقاء و پیشرفت پیدا کند.

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید