کد مطلب: 19703

روایت جعفر قناد باشی از راهبرد تازه ایران در مذاکرات برجامی

جعفر قنادبشی گفت: ماه پیش مقامات آمریکایی به صراحت از اشتباه‌بودن سیاست فشار حداکثری بر ایران سخن گفتند. این موضع‌گیری نشان می‌دهد که آنها به انتهای راه رسیده‌اند و دیگر امیدی به تحقق خواسته‌های نامعقولشان ندارند.

به گزارش سایت خبر سراسری به نقل از نامه نیوز، وضعیت سیاست خارجی قدری مبهم است؛ از یک سو تنش‌های غربی‌ها با ایران افزایش یافته است و از سوی دیگر ایران هم با خاموش‌کردن دوربین‌های آژانس واکنشی متناسب نسبت به قطعنامه اخیر شورای حکام نشان داد. حالا در این میان پرسش مهم آن است که آیا مذاکرات وین به نتیجه می‌رسد و چه‌قدر می‌توان امید داشت که برجام احیا و تحریم‌ها رفع شود؟

جعفر قنادباشی، تحلیلگر مسائل سیاست خارجی، درباره این موضوع گفت: «وضعیتی که اکنون در آن هستیم، وضعیتی جدید است؛ به این معنی که هیچ یک از راهبردهای گذشته در شرایط کنونی قابل اجرا نیست؛ در گذشته در مقاطعی به غربی‌ها اعتماد بیش از حد داشتیم و در مقاطعی هم تعهداتمان را کاهش دادیم. در هر دو صورت غربی‌ها به تعهداتشان پایبند نماندند. اکنون باور داریم که در امیدبخش‌ترین مقطع برای رسیدن به نتیجه‌ای مستحکم در مذاکرات هستیم زیرا راهبرد تازه‌ای یعنی ایستادگی بر مواضعمان را اتخاذ کرده‌ایم و نشان داده‌ایم که با پایبندی به تعهدات گذشته، عقب‌نشینی از اصولمان نمی‌کنیم».

او ادامه داد: «دو ماه پیش مقامات آمریکایی به صراحت از اشتباه‌بودن سیاست فشار حداکثری بر ایران سخن گفتند. این موضع‌گیری نشان می‌دهد که آنها به انتهای راه رسیده‌اند و دیگر امیدی به تحقق خواسته‌های نامعقولشان ندارند؛  به همین دلیل هم هست که رژیم صهیونیستی بیش از همیشه لابی می‌کند که مذاکرات را برهم بزند زیرا این رژیم می‌خواهد فشارهای حداکثری بر ایران باقی بماند اما غربی‌ها نتیجه دیگری به دست آورده‌اند».

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی همچنی بیان کرد: «شاهد مثال شکست سیاست فشار حداکثری، شکست لابی‌های سنگین غربی‌ها در انتخابات اخیر لبنان است؛ آنها می‌خواستند حزب‌الله را از صحنه سیاسی این کشور حذف کنند اما دیدیم که در این انتخابات اتفاقا جایگاه حزب‌الله تحکیم شد. همین یک مثال کافی است که بگوییم جایگاه غربی‌ها در منطقه از همیشه تضعیف شده است. زمانی می‌شود بگوییم آنها از سیاست چماق و هویج استفاده می‌کنند که ابتکار عمل را در دست داشته باشند؛ در صورتی که امروز ابتکار عمل در دست ایران است. واقعیت این است که امروز ائتلاف عبری-عربی-غربی شکست خورده است».

قنادباشی در پایان گفت: «همان‌طور که اول بحث اشاره کردم، من باور دارم ما نباید تعهداتمان را کاهش دهیم و در عین حال باید بر سر مواضعمان ایستادگی کنیم؛ سیاستی که غربی‌ها را کاملا در بن‌بست قرار می‌دهد و چاره‌ای جز پذیرش خواسته‌های به حق ایران پیش رویشان قرار نمی‌دهد. با این وصف به نظرم باید در ان‌پی‌تی باقی بمانیم زیرا آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گرچه اکنون تحت تأثیر غربی‌ها موضع می‌گیرد اما بستری است برای آنکه ایران کشورهای دارای بمب هسته‌ای را تحت فشار قرار دهد؛ همان‌طور که ما مجمع عمومی سازمان ملل را به محملی ضد آمریکایی-صهیونیستی تبدیل کردیم و می‌بینیم که سالانه چه‌ تعداد کشورها در محکومیت آمریکا و رژیم صهیونیستی موضع می‌گیرند».

 

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید