کد مطلب: 19578

مهدی مطهرنیا در گفت‌وگو با «خبرسراسری» مطرح کرد:

دکترین تازه آمریکا در قبال ایران

مهدی مطهرنیا در گفت‌وگو با سایت «خبرسراسری» گفت: آمریکا در پی جا انداختن دکترین «چالش ایران به عنوان تهدیدی امنیتی و بین‌المللی» است.

گروه سیاست سایت خبرسراسری: قطعنامه اخیر شورای حکام علیه ایران گویا صحنه دیپلماسی را از مذاکره به سمت مقابله تغییر داده است؛ به ویژه آنکه ایران هم در واکنش به تصمیم تازه غربی‌ها دوربین‌های آژانس را خاموش کرده‌اند. با این اوصاف باید دید که در آینده چه تغییراتی در مناسبات ایران با غربی‌ها به وجود می‌آید و آیا می‌توان گفت که مذاکرات برجامی دیگر از کارکرد افتاده است؟

مهدی مطهرنیا، کارشناس روابط بین الملل، درباره ورود پرونده ایران به شورا حکام به سایت «خبرسراسری» گفت: «اتحادیه اروپا و آمریکا می‌کوشند پرونده ایران به شورای امنیت ارجاع داده شود و حالا می‌بینیم که دور جدیدی از فشارها بر ایران آغاز شده است. این احتمال وجود دارد که فشار کنونی به عنوان اهرم فشار برای آوردن تهران به پای میز مذاکره و پذیرش چیزی کمتر از برجام2015 از سوی ایران تلقی شود اما در نهایت اگر ایران به این فشار ها پاسخ دهد، زمینه‌های ورود ایران به منطق بعدی و استفاده از پرونده هسته‌ای ایران در یک جنگ نامتعادل برای تبدیل دکترین آمریکا مبنی بر جلوگیری از همکاری‌های بین‌المللی ایران و محاصره آن به کامل شدن دکترینی باشد که از 2018 شروع شد یعنی تبدیل چالش ایران به تهدید امنیتی و امنیت بین‌المللی و زمینه‌هایی را فراهم می سازد که تهران را به سمت فشار های بیشتر حرکت دهد».

او درباره نتایج قطعنامه شورا حکام برای ایران بیان کرد: «تهران به مذاکرات از منظر آمریکایی‌ها و متحدین آمریکا به عنوان یک هدف می‌نگرد؛ به عبارتی دیگر بنظر می‌رسد آمریکا و اروپا به این نتیجه رسیده اند که ایران از مذاکره برای خرید وقت استفاده می کند این برداشتی است که در واشنگتن و در جامعه اطلاعاتی و امنیتی این کشور ها پذیرفته شده است و ایران طبق گزارش های آزاد 18برابر نیاز موجود اورانیوم غنی شده ذخیره دارد و در آستانه یک مرحله حساس است».

مطهرنیا در پایان گفت: «بنظر می رسد اینکه مذاکره ای انجام شود مدنظر طرف های مقابل نخواهد بود آنچه برایشان مهم است این است که ایران بازگشت به برجام و بازگشت به مذاکرات برای گفتگو در باب پرونده های دیگر را پذیرا باشد و به این ترتیب آن ها در پی آن هستند که ایران را در پای میز مذاکرات بکشانند.درحالیکه وقتی تهران از مذاکره سخن می گوید از میز مذاکره برای اعلام مواضع خود نگاه می کند آنچه جلیلی می گوید این است که ایران باید به سمت دستیابی به وضعیت برنده در صحنه ی مذاکرات دست یابد و با دست یافتن به این جهش بتواند امتیاز های بیشتری بگیرد اما در عالم واقعیت سیاسی سوال اینجاست که آیا اینگونه خواهد شد یا از آن برای اهرم ائتلاف بین المللی بیشتر عملیاتی شود از این منظر آنچه که اکنون در جریان است یک منطق آشوب است که در یک تونل مخفی خود را نشان می دهد اکنون ما وارد این منطق شده ایم. خروجی محتمل سناریو های موجود در صحنه فعلی وارد شدن به تونل مخفی است که خروجی عملیاتی اسب تروا پرونده هسته ای برای ایران به حساب می آید».

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید