کد مطلب: 19565

جزئیاتی از تمدید معافیت تحریمی ایران از سوی امریکا

وزارت خزانه‌داری آمریکا معافیت‌های قبلی برای برخی مبادلات مرتبط با اقدامات مبارزه با کرونا از تحریم‌های ایران را به مدت یک سال تمدید کرد.

به گزارش سایت خبر سراسری به نقل از ایسنا، دفتر کنترل امور دارایی‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا عصر روز جمعه (به وقت محلی) با صدور یک دستورالعمل اعلام کرد که معافیت‌های پیشتر اعلام شده برای برخی مبادلات مربوط به مقابله با همه‌گیری کرونا از تحریم‌ها علیه ایران را برای یک سال دیگر تمدید کرده است.

آمریکا که علی‌رغم ادعاهای خود مبنی بر مستثنی کردن مبادله کالاهای بشردوستانه از تحریم‌های ایران سابقه‌ای طولانی در تحریم غذا و دارو علیه کشورمان دارد، سال گذشته پس از انتقادات فراوان درخصوص تاثیر تحریم‌ها بر اقدامات موثر ایران برای مقابله با کرونا در اقدامی نمادین اعلام کرد که مبادلات مربوطه را از تحریم‌ها علیه تهران معاف کرده است.

اکنون وزارت خزانه‌داری آمریکا در دستورالعمل جدید خود همان مبادلاتی را که سال گذشته معاف اعلام کرده بود تا تاریخ ۱۷ ژوئیه ۲۰۲۳  مجدداً از تحریم‌ها مستثنی کرده است.

بنابر گزارش وب سایت وزارت خزانه‌داری آمریکا، در این دستورالعمل آمده است که انجام مبادلات ذیل با ایران تا تاریخ مذکور ممنوعیتی ندارد:

۱- صادرات کالا یا فناوری مورد استفاده در پیشگیری، تشخیص یا درمان کووید-۱۹

۲- صادرات یا انجام معاملات مربوط به کالاهای مرتبط با کووید-۱۹.

۳- صادرات یا واردات خدمات به یا از مبدا ایران در هر موردی که به پیشگیری، تشخیص یا درمان کووید-19 مرتبط باشد.

 

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید