کد مطلب: 19514

تشریح دلیل قطع صادرات گاز ایران به عراق از زبان الکاظمی

نخست وزیر عراق با اشاره به اینکه بدهی گازی کشورش به ایران به دولت های قبلی بازمی گردد تاکید کرد: برادران ما در جمهوری اسلامی ایران قول داده اند که مشکل صادرات گاز به عراق را حل کنند.

به گزارش سایت خبر سراسری به نقل از ایسنا، خبرگزاری رسمی عراق(واع) نوشت: مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق در اظهاراتی گفت: تلاش هایی برای حل اختلافات میان کشورها داشته ایم و حتما درمورد گفت‌وگوهای ایران و عربستان چیزهایی شنیده‌اید، گفت‌وگوهای دیگری نیز برگزار شد و همه آن ها موفقیت آمیز بود، اما ما به احترام نقش محرمانه‌ای که بغداد ایفا می‌کند، این گفت وگوها را علنی نکردیم، بنابراین عراق به نقطه‌ای برای انجام دیدارها و کاهش تنش ها در منطقه تبدیل شده است و این امر بر اوضاع اقتصادی و امنیتی عراق تاثیرگذار خواهد بود.
وی در بخشی از اظهارات خود با اشاره به مشکلات عراق در زمینه برق به دلیل داشتن بدهی‌های گازی به ایران و قطع صادرات گاز از ایران به عراق، گفت: این بدهی‌ها مربوط به دولت های قبلی است و این دولت با دقت تلاش کرد که اموال ایران را فراهم کند. با این حال این دولت تمام منابع مالی را تامین کرد و در پرداخت آن ها حتی یک روز هم تاخیر نداشت، اما بدهی‌های عراق به سال های قبل از ۲۰۲۰ برمی گردد و به همین دلیل صادرات گاز قطع شد.

الکاظمی تاکید کرد: برادران ما در جمهوری اسلامی ایران به ما قول داد ه اند که این مشکل را حل کنند و صادرات گاز را طی روزهای آینده از سرمی گیرند.

محمد کاظم آل صادق، سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در عراق اوایل خرداد با عادل کریم، وزیر برق این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد. دو طرف در این دیدار در خصوص مسائل مختلفی از جمله آماده سازی میادین گازی، بدهی های گازی و همچنین گسترش قراردادهای فنی میان دو کشور رایزنی کردند.

آل صادق خطاب به وزیر برق عراق گفت: از همان ابتدا که به عنوان سفیر کار خود را آغاز کردم خواهان دیدار با شما و رایزنی درخصوص انرژی بودم زیرا مقامات ایران تصریح کرده اند که در مساله خدمت رسانی به عراق اهتمام داده شود و ما امضای قراردادهای مشترک بین دو کشور را پیگیری می کردیم. سفارت ایران در تمامی موضوعات متعلق به انرژی با شما تعامل خواهد کرد.

وزیر برق عراق پیش از این نیز در نشستی خبری در کربلا تاکید کرد: با دولت توافق کردیم که بدهی های ایران را پرداخت کنیم. به تهران سفری داشتم و با وزیر نفت ایران به این توافق رسیدیم که قبل از پایان ماه جاری بدهی های ایران را پرداخت کنیم.

بر  اساس این گزارش،  عادل کریم همچنین تاکید کرده بود: در سفر اخیر به تهران در خصوص واردات گاز از ایران به عراق در تابستان به توافق رسیدیم و طرف ایرانی متعهد شد که نیروگاه ها و واحدهای تولید برق را تجهیز کنند. بغداد به خاطر واردات گاز از ایران بدهی‌هایی به تهران دارد و برای پرداخت این بدهی ها به توافق رسیدیم، آن ها اوضاع عراق را می دانند و انتظار داریم که در فصل تابستان و زمستان تامین گاز به خوبی انجام شود.

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید