کد مطلب: 19262

سوال رضا نصری از سفیر فرانسه در ایران

یک حقوقدان و کارشناس ارشد مسائل بین‌الملل در توییتی از سفیر فرانسه در ایران پرسید فرانسه بر چه اساسی توقیف نفتکش‌های یونان توسط ایران را «نقض جدی حقوق بین‌الملل» می‌خواند؟

به گزارش سایت خبر سراسری به نقل از ایسنا، رضا نصری در توییتی نوشت :

پرسشی از سفیر فرانسه در ایران:

فرانسه بر چه اساسی توقیف نفتکش‌های یونان توسط ایران را «نقض جدی حقوق بین‌الملل» می‌خواند؟

ایران در واکنش به دزدی دریایی یونان به «اقدام متقابل» دست زد؛ و اقدام متقابل آن نیز از تمام شرایط لازم «قانونی بودن» برخوردار است. یعنی:

اقدام ایران در پاسخ به یک عمل متخلفانه بین‌المللی است؛ پیرو درخواست از یونان برای توقف آن عمل متخلفانه صورت گرفته؛ متناسب و برگشت‌پذیر است؛ و به منظور ترغیب یونان به رعایت وظایفش طبق حقوق بین‌الملل انجام شده.

وزارت امور خارجه فرانسه در بیانیه‌ای توقیف دو نفت‌کش یونانی در خلیج فارس توسط ایران را مغایر با قوانین بین‌المللی تلقی کرده و خواستار آزادسازی فوری آن‌ها شد.

به نقل از وبگاه خبری العربی الجدید، فرانسه توقیف دو نفت‌کش یونانی در خلیج فارس توسط ایران را در پی مصادره محموله نفت ایران توسط یونان از یک کشتی در آب‌های این کشور را محکوم کرد.
در بیانیه وزارت امور خارجه فرانسه آمده است: فرانسه بر تعهدش نسبت به قوانین بین‌المللی که حافظ آزادی دریانوردی و امنیت کشتی‌رانی است، تاکید می‌کند. ما از ایران می‌خواهیم فورا این اقدامات را که با این اصول مغایرت دارند، متوقف کند.
 روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز جمعه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد، ۲ فروند نفتکش یونانی را به دلیل تخلفات انجام گرفته در آبهای نیلگون خلیج همیشه فارس توقیف کرده است.

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید