کد مطلب: 19250

مذاکرات وین محور رایزنی وزرای خارجه ایران و فنلاند

امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان و« پکا هاویستو » وزیر امور خارجه فنلاند در خصوص آخرین وضعیت مناسبات دوجانبه ، تحولات منطقه ای و بین المللی از جمله بحران اوکراین به صورت تلفنی به گفت و گو وتبادل نظر پرداختند.

به گزارش سایت خبر سراسری به نقل از ایسنا، حسین امیر عبداللهیان با اشاره به سفر اخیر وزیر خارجه فنلاند به تهران و توافقات بعمل آمده ، اعلام آمادگی کرد که مسیر توسعه همکاری های میان ایران و فنلاند بیش از پیش گسترش یابد.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان با انتقاد از بی تصمیمی آمریکا و با اشاره به جدی بودن جمهوری اسلامی ایران، بر اراده تهران در رسیدن به توافقی خوب ، قوی و پایدار تاکید کرد .

 امیرعبداللهیان با اشاره به حمایت از تداوم آتش بس در یمن، بر لزوم لغو محاصره کامل انسانی این کشور و حل و فصل بحران یمن در چارچوب گفت و گوهای یمنی - یمنی تاکید کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص جنگ اوکراین اظهار کرد : جمهوری اسلامی ایران مخالف جنگ است و هر دو طرف درگیری در کیف و مسکو را به گفت و گو و پایان دادن به جنگ دعوت می کند و راه حل را در دیپلماسی و گفت و گو می داند.

وزیر امور خارجه فنلاند نیز در این‌ گفتگوی با گرامیداشت نودمین سالگرد برقراری مناسبات دیپلماتیک بین دو کشور، مناسبات ایران و فنلاند را مهم خواند.

وزیر خارجه فنلاند نسبت به حصول توافق مطلوب در مذاکرات وین ابراز امیدواری کرد .

 وی همچنین بر توسعه و گسترش همکاری ها بین تهران و هیلسنکی تاکید کرد.

پکا هاویستو در خصوص بحران اوکراین نیز ابراز امیدواری کرد که گفت و گوهای روسی- اوکراینی با کمک کشورهای مختلف و از جمله ایران به حل و فصل مسالمت آمیز این بحران کمک کند .

 

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید