کد مطلب: 19233

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در دیدار با وزیر کشور عراق

باید به سمت اجرایی شدن تفاهم‌نامه‌ها در جهت مهار ریزگردها گام برداریم

رئیس سازمان حفاظت محیط‌ زیست گفت: امروز منطقه و جهان دچار بی‌نظمی اقلیمی شده که پیامد آن ایجاد ریزگردها برای کل منطقه است و ما با توجه به مطالعات و تجربه‌های احصاء شده در زمینه مقابله با بیابان‌زایی می‌توانیم در کنار کشور عراق باشیم و انتقال تجارب در این زمینه حائز اهمیت است.

به گزارش سایت خبر سراسری به نقل از سازمان حفاظت محیط زیست، علی سلاجقه که روز شنبه (۷ خردادماه)  در رأس یک هیات فنی و کارشناسی با هدف بررسی راهکارهای مؤثر و فوری مهار ریز گردها به کشور عراق سفرکرده است، در دیدار با وزیر کشور عراق ضمن تشکر از میزبانی از هیئت ایرانی اظهار کرد: فرزندان ایران از بدو تولد آرزوی زیارت عتبات عالیات را دارند و این نشانه‌ عمق رابطه بین دو کشور است و باعث می‌شود دیوارها برداشته شود، هرچند خناثان بخواهند این روابط را خدشه‌دار کنند. مهر تائید این دوستی خون شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس است .

وی افزود: مقام معظم رهبری و رئیس‌جمهوری به این روابط اعتقاد عمیقی دارند و در دولت جدید ارتباط با همسایگان به‌ویژه عراق را در اولویت می‌دانند.

معاون رئیس‌جمهوری در ادامه خاطرنشان کرد : وقایع تاریخی نشان داده که فقط کشورهای منطقه می‌توانند در بحران‌ها به یاری هم بشتابند و دوستی کشور ایران و عراق می‌تواند به‌عنوان نمونه همکاری موفق کشورهای همسایه باشند.

سلاجقه  تصریح کرد: ما اعتقاد داریم روابط اقتصادی و سیاسی می‌تواند بیشتر شود و یکی از این راه‌ها توجه ویژه به حفظ محیط‌ زیست دو کشور است.

وی گفت : امروز منطقه و جهان دچار بی‌نظمی اقلیمی شده که پیامد  آن ایجاد  ریزگردها برای کل منطقه است و ما با توجه به مطالعات و تجربیات احصاء شده در بحث مقابله با بیابان‌زایی می‌توانیم در کنار کشور عراق باشیم و انتقال تجارب در این زمینه حائز اهمیت است . 

رئیس سازمان حفاظت محیط‌ زیست اظهار کرد: با توجه به تفاهم‌نامه‌هایی که وجود دارد باید به سمت اجرایی و عملیاتی شدن در جهت مهار ریزگرد گام برداریم و الگوی مناسبی برای کشورهای منطقه باشیم.

ما فداکاری ایران را در مبارزه با داعش فراموش نمی‌کنیم

در ادامه این نشست عثمان الغانمی - وزیر کشور عراق - ضمن خوش‌آمد گویی به هیات ایرانی گفت: ما فداکاری ایران در مبارزه با داعش را فراموش نمی‌کنیم.

وی همچنین در زمینه آب و مقابله با بیابان‌زایی اظهار کرد: در بحث آب و بیابان‌زایی و امنیت غذایی دچار چالش هستیم و با توجه به این‌که دولت فعلی ، دولت پیشبرد امور است؛ تلاش خواهیم کرد این چالش‌ها را در جهت خدمت به مردم برطرف کنیم .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست وزیر کشور عراق  در خصوص شرایط سفر به کشور عراق گفت : شیوع ویروس کرونا موجب بسته شدن مرزها شد  اما خوشبختانه با فروکش کردن این بیماری  امسال مرزها روند عادی شدن خود را از سر می‌گیرند و شرایط برای زیارت عتبات عالیات فراهم می‌شود و در تلاش هستیم در سفر پیش رو توافقنامه امنیتی امضا و شرایط را برای تسهیل سفر زمینی فراهم کنیم.

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید