کد مطلب: 19090

ادعای وزیر جنگ اسرائیل از موضع جدید آمریکا درباره برجام

وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در گفت‌وگویی با یک رسانه این رژیم از اظهار نظر درباره ترور شهید صیاد خدایی خودداری کرد. او در عین حال ادعاهایی درباره موضع آمریکا درباره احیای توافق هسته‌ای و پیش‌رفت برنامه هسته‌ای ایران مطرح کرد.

به گزارش سایت خبر سراسری به نقل از ایسنا، روزنامه صهیونیستی تایمز اسراییل نوشت: بنی گانتس، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی که اخیرا در سفر به واشنگتن با وزیر دفاع آمریکا دیدار کرده و درباره ایران نیز گفت‌وگو کرده بودند، در گفت‌وگویی با این روزنامه درباره تمایل آمریکا برای دست یافتن به توافقی بر سر احیای برجام از طریق مذاکرات وین گفت: من فکر می‌کنم آن‌ها[آمریکا] هنوز از حصول یک توافق راضی خواهند بود اما کاملا قاطع هستند، به ویژه در زمینه مسئله سپاه پاسداران[قرار گرفتن نام سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی آمریکا] و نیروهای قدس.

نام سپاه پاسداران ایران در دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا و پس از خروج این کشور از توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۸، در این فهرست قرار گرفت. این موضوع در ماه‌های اخیر، پس از درخواست تهران مبنی بر خارج کردن نام سپاه پاسداران از این فهرست به عنوان مطالبه‌ای برای بازگشت به توافق چندجانبه هسته‌ای، بارها مورد بحث قرار گرفته است.

اسراییل با ادعای این که سپاه «هزاران نفر از جمله آمریکایی‌ها را کشته است» از واشنگتن خواسته این درخواست تهران را نپذیرد.

گانتس در ادامه این گفت‌وگو از پاسخ به سوالی درباره ترور روز یک‌شنبه شهید حسن صیاد خدایی، در تهران و این که آیا این موضوع تاثیری بر مذاکرات خواهد گذاشت، طفره رفت و ترجیح داد از پاسخ به این سوال خودداری کند.

او همچنین مدعی شد ایران یک «تهدید جانی و منطقه‌ای» بوده و آمریکا را در عرصه‌هایی همچون ونزوئلا، الجزایر و خاورمیانه به چالش می‌کشد و برنامه هسته‌ای آن هنوز در حال پیش‌روی است.

وزیر جنگ رژیم صهیونیستی درباره برنامه هسته‌ای ایران مدعی شد: آن‌ها به روند غنی‌سازی و فعالیت‌های تحقیق و توسعه در زمینه سانتریفیوژهای پیش‌رفته و انبار کردن آن‌ها ادامه داده و حتی به نصبشان در مکان‌هایی حفاظت‌شده‌تر نزدیک هستند. این چیزیست که جهان آن را بر نمی‌تابد.

گانتس در این باره گفت: نمی‌دانم توافقی در کار خواهد بود یا نه اما اگر باشد، امیدواریم راه‌های گریزی را که در خود توافق وجود دارند، ببندند.‌

 

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید