کد مطلب: 18859

تسهیل صدور ویزای تجاری برای ایرانیان از سوی ایتالیا

رئیس اتاق تبریز با اشاره به سابقه مراوردات ایران و ایتالیا، تسهیل فرایند صدور ویزای تجاری را برای برگشت روابط اقتصادی دو کشور به شرایط مساعد مؤثر دانست و از سفیر این کشور در تهران خواست این موضوع را پیگیری کند.

به گزارش سایت خبر سراسری به نقل از روابط عمومی اتاق ایران، یونس ژائله رئیس اتاق تبریز با اشاره به سابقه مراوردات ایران و ایتالیا، تسهیل فرایند صدور ویزای تجاری را برای برگشت روابط اقتصادی دو کشور به شرایط مساعد مؤثر دانست و از سفیر این کشور در تهران خواست این موضوع را پیگیری کند.

رئیس اتاق تبریز گفت: فعالان اقتصادی ایران در سال‌های گذشته روابط تجاری بسیار خوبی با ایتالیا داشته‌اند و از این میان، صادرکنندگان قطعات خودرو در تبریز ارتباط خوبی با شرکت‌های خودروسازی در شهر تورین ایتالیا برقرار کرده‌اند.

یونس ژائله در دیدار با سفیر ایتالیا در تهران، ادامه داد: بسیاری از کارخانه‌های ما ازجمله صنایع غذایی و صنعت رب سازی با ماشین‌آلات ایتالیایی آشنا بوده و ارتباطات بسیار خوبی با شهر پارما دارند.

رئیس اتاق تبریز با بیان اینکه تبریز پل ارتباطی اروپا و ایران است، افزود: پیشکسوتان ما در اتاق بازرگانی از سالیان سال ارتباط بسیار خوب با شهرهای مختلف ایتالیا داشتند و در واقع می‌توان گفت تبریز و ایتالیا روابط تجاری تاریخی با یکدیگر دارند.

او تأکید کرد: لازمه برقراری ارتباط تجاری خوب بین کشورها، گسترش روابط بین اتاق‌های بازرگانی کشورهای مختلف است و اتاق تبریز نیز نقش مشاوره‌ای بین دستگاه‌های مختلف را دارد و تاکنون این نقش را به‌خوبی ایفا کرده است.

رئیس اتاق تبریز در خصوص مشکلات تجار ایرانی در انجام تبادلات بانکی نیز گفت: بانک‌های ایتالیایی بر اساس چارچوب‌های موجود عمل کرده و عموماً رابطه تجاری خوبی با ما ندارند و این موضوع موجب کند شدن روابط تجاری بین دو کشور شده است.

او همچنین تأکید کرد: تا جایی که ما مطلع هستیم، ایتالیا نیازمند بازار بزرگ ۸۰ میلیونی ایران است و توسعه روابط تجاری مابین ایران و ایتالیا می‌تواند برای هر دو کشور مفید باشد.

ژائله ادامه داد: بعضی از قطعات و کالاها هستند که تولید آن‌ها انرژی زیادی را می‌طلبد و ازلحاظ اقتصادی به‌صرفه نیست و شما می‌توانید از ظرفیت بالای تولیدکنندگان آذربایجان شرقی که افراد فنی و باتجربه‌ای هستند و سالیان سال در این عرصه فعالیت می‌کنند، استفاده کنید و از این طریق می‌توانیم قطب سوم خودرو را در تبریز ایجاد کنیم.

او یادآور شد: ما معتقد هستیم تحریم‌ها به‌زودی به پایان خواهد رسید و باید از هم‌اکنون زمینه را فراهم کنیم تا بعد از پایان تحریم‌ها بلافاصله کار خود را آغاز کرده و قراردادها را به مرحله اجرا برسانیم.

ژائله در خاتمه گفت: قبل از دوران تحریم به دلیل این‌که ویزای تجار ایرانی برای سفر به آلمان به‌صورت اختصاصی در اتاق تبریز صادر می‌شد، روابط بسیار خوبی بین تبریز و شهرهای مختلف آلمان برقرار می‌شد و در خصوص صدور ویزای ایتالیا نیز می‌توانیم بدین شیوه عمل کنیم.

علاقه‌مندی ایتالیا برای توسعه روابط تجاری با تبریز

سفیر ایتالیا در تهران نیز در این دیدار با بیان اینکه تبریز نزدیک‌ترین شهر ایرانی به اروپا و ایتالیا است گفت: تبریز شهری صنعتی است و توسعه روابط تجاری با این شهر می‌تواند برای ما بسیار مفید باشد.

جوزپه پرونه ادامه داد: ایتالیا در دوران قبل از تحریم شریک ویژه‌ای برای ارتباطات تجاری و اقتصادی با ایران بود و اکنون به دلیل تحریم‌ها روابط تجاری ایران و ایتالیا تحت تأثیر قرار گرفته است.

او با بیان این‌که شرکت‌های ایتالیایی علاقه بسیاری برای ازسرگیری روابط تجاری بین ایران و ایتالیا هستند گفت: ما نیز امیدوار هستیم هرچه سریع‌تر تحریم‌ها برداشته شود و تجارت و رابطه تجاری بین دو کشور به وضعیت عادی خود برگردد و همه تلاش خود را می‌کنیم تا کارخانه‌ها و شرکت‌های ایتالیایی نگاه ویژه‌ای برای برقراری ارتباط مجدد با شرکت‌ها و کارخانه‌های ایرانی و مخصوصاً تبریز داشته باشند.

سفیر ایتالیا در تهران خاطرنشان کرد: هدف ما از سفر به تبریز این است که اتاق بازرگانی تبریز در برقراری ارتباط بین شرکت‌ها و کارخانه‌های ایرانی و ایتالیایی کمک کند چراکه بسیاری از صنایع ازجمله قطعه‌سازی خودروسازی و دارویی برای ما بسیار مهم است و بسیاری از شرکت‌های ایتالیایی مشتاق هستند از این ظرفیت استفاده کنند.

پرونه در خاتمه گفت: در بحث صدور ویزا در حال بررسی ایجاد شرکت‌هایی هستیم که بتوانیم در شهرهای مختلف ایران برای تجّار ایرانی ویزا صادر کنیم و ما نیز آماده هرگونه همکاری با اتاق بازرگانی تبریز در این خصوص هستیم.

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید