کد مطلب: 18505

گسترش تعاملات تهران-اسلو محور رایزنی معاون وزارت خارجه نروژ با امیر عبداللهیان

هنریک تونه، معاون وزارت امور خارجه نروژ در جریان سفر به کشورمان، با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار کرد.

به گزارش سایت خبر سراسری به نقل از ایسنا، وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار، سابقه یکصد و پانزده ساله روابط سیاسی میان ایران و نروژ را پشتوانه مهم روابط دو کشور دانست و گسترش مناسبات سیاسی، تجاری و پارلمانی فی مابین را حائز اهمیت دانست.

امیر عبداللهیان مشارکت ایرانیان مقیم نروژ در صحنه های مختلف سیاسی، اقتصادی و علمی این کشور را سرمایه ای ارزشمند برای تحکیم روابط ملتها و توسعه مناسبات دو کشور قلمداد کرد.

طرفین نشست مشورتهای سیاسی دو کشور در سطح معاونان وزارت خانه های امور خارجه دو کشور را فرصت مناسبی برای ارتقاء درک متقابل و تعاملات دو کشور دانستند.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه مواضع جمهوری اسلامی ایران در قبال تحولات اوکراین و منطقه، شامل امنیت و ثبات در خلیج فارس و افغانستان ، یمن و اوکراین را تشریح کرد.

معاون وزیر خارجه نروژ ، توسعه تماس‌های دیپلماتیک با جمهوری اسلامی ایران را یکی اولویت‌های مهم سیاست خارجی نروژ در منطقه دانست.

معاون وزیر خارجه نروژ در این دیدار، دعوت وزیر خارجه کشورش از همتای ایرانی برای دیدار دوجانبه و شرکت در نشست مجمع گفتگوهای اسلو را تجدید کرد.

وزیر خارجه کشورمان نیز متقابلا از همتای نروژی برای سفر به تهران دعوت به عمل آورد.

طرف نروژی نیز مواضع کشورش در استقبال از توسعه مناسبات تهران و اسلو، تحولات اوکراین و افغانستان را تبیین کرد.

 

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید