کد مطلب: 18416

در همایش بین المللی همه پرسی فلسطین

سخنگوی شورای نگهبان: برگزاری همه پرسی فلسطین وظیفه ای برای جامعه بین الملل است

سخنگوی شورای نگهبان گفت: بین طرح مقاومت و همه پرسی فلسطین منافاتی وجود ندارد و در واقع مقاومت برای تسلیم شدن متجاوزان در برابر خواست و اراده مردم فلسطین صورت می‌گیرد.

به گزارش سایت خبر سراسری به نقل از ایسنا، هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان در مراسم افتتاحیه همایش بین المللی همه پرسی فلسطین که به همت اندیشکده راهبردی مقاومت دانشگاه امام صادق (ع) و با همکاری موسسه پژوهشی-فرهنگی انقلاب اسلامی در دانشگاه امام صادق (ع) برگزار شده در بخشی از صحبت های خود گفت: در میان سرزمین هایی که در طول این سال ها با بحران حاکمیت و استقلال مواجه بوده اند این تنها فلسطین است که با گذشت ۷۴ سال از اشغالگری رژیم صهیونیستی، کماکان حق تعیین سرنوشت مردم فلسطین نادیده گرفته شده و در طول سال های طولانی سپری شده از برگزاری هر گونه همه پرسی ممانعت به عمل آمده است.

وی با بیان اینکه برگزاری همه پرسی ملاک واجد الشرایطی در مولفه های سازنده در راستای تحقق استقلال و حاکمیت یک کشور است، افزود: پیش بینی همه پرسی برای تعیین سرنوشت فلسطین توسط مردم آن حدود سی و یک سال قبل از طرف مقام معظم رهبری مطرح شد و ما همچنان بر اجرای آن تأکید داریم و این طرح براساس حقوق و مفاد عرصه بین الملل مطرح شده است.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه شکل گیری رژیم غاصب صهیونیستی در سال ۱۹۴۸ و آواره کردن مردم فلسطین از سرزمین های خود نقض فاحش حقوق بشر است، افزود: تاکنون چندین قطعنامه در سازمان ملل با تأکید بر اهمیت تحقق حقوق ملت فلسطین تصویب شده است ولی متأسفانه این قطعنامه ها اجرایی نشده و بخش اعظمی از سرزمین فلسطین توسط صهیونیست ها از کنترل موثر مردم فلسطین خارج شده است.

طحان نظیف با تأکید بر اینکه برگزاری همه پرسی فلسطین بخشی از کارزار جبهه مقاومت در راستای تحقق حقوق فلسطین است، در بخش دیگری از صحبت های خود تصریح کرد: برگزاری همه پرسی در پاسخ به اشغالگری رژیم صهیونیستی نه تنها از حقوق ملت فلسطین محسوب می شود بلکه یک تکلیف و وظیفه برای جامعه بین الملل است و باید همه کمک کنند که این موضوع حاصل شود.

وی با بیان اینکه ایران با اتکا به عقلانیت، خرد و منطق خود طرح همه پرسی فلسطین را با حضور مردم فلسطین مطرح کرده است، گفت: این راهکاری است برای تحقق اراده مردم واقعی فلسطین و این پیشنهاد با منطق جهان امروز و اصول پذیرفته حقوق بین الملل سازگار است.

این استاد دانشگاه در بخش پایانی صحبت های خود تصریح کرد: بین طرح مقاومت و همه پرسی فلسطین منافاتی وجود ندارد و مقاومت در راستای تسلیم شدن متجاوزان در برابر اراده و خواست مردم فلسطین صورت می گیرد.

 در این مراسم همچنین جلال درخشه عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (ع) و دبیر علمی این همایش نیز تصریح کرد: برگزاری طرح همه پرسی یک راه حل عادلانه برای حل و فصل موضوع فلسطین است، طرحی است که حقوق مردم فلسطین را تأمین می کند و به تجاوزگری صهیونیست ها پایان می دهد.

 

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید