کد مطلب: 18139

توییت سفیر ایران در واکنش به اسلام‌ستیزی نژادپرستانه در سوئد

سفیر ایران در سوئد در واکنش به تلاش یک رهبر راست‌گرا و اسلام ستیز دانمارکی گفت: آتش زدن قرآن در ماه مبارک رمضان مصداق بارز اسلام‌ستیزی نژادپرستانه است.

به گزارش سایت خبر سراسری، احمد معصومی‌فر سفیر کشورمان در سوئد در توییتی نوشت: آتش زدن قرآن در ماه مبارک رمضان مصداق بارز اسلام‌ستیزی نژادپرستانه است. اروپا میراث‌دار پدیده شوم نسل کشی و فاشیسم است. عجیب است که از این تجربه تلخ تاریخی درس گرفته نشده و هم چنان از ابراز همان ایدئولوژی نفرت حمایت می شود.

به گزارش شبکه خبری العالم به نقل از آسوشیتدپرس، قرار بود راسموس پالودان، رهبر یک حزب راست‌گرا و اسلام ستیز دانمارک با عنوان «خط سخت»، به همراه حامیانش در شهر لینکوپینگ واقع در سواحل شرقی سوئد تجمع برگزار کنند و طبق قرار قبلی قرآن را آتش بزنند ولی پیش از شروع تجمع، درگیری شکل گرفته است.

ویدئوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد ده‌ها معترض که ماسک به چهره دارند، با شعار الله‌اکبر به این اقدام معترض می‌شوند.

سخنگوی پلیس سوئد گفته، یکی از ماموران که مجروح شده است، به بیمارستان منتقل شده است.

پلیس همچنین از پرتاب سنگ به سوی ماموران خبر داده است ولی مشخص نیست این افراد بخشی از شرکت کنندگان در تظاهرات بوده‌اند یا معترضان به برگزاری تظاهرات.

شهریور سال ۹۹ نیز درگیری‌های مشابهی در شهر مالموی سوئد رخ داد و آتش‌زدن یک نسخه از قرآن توسط این گروه منجر به بروز ناآرامی‌های خیابانی شد.

در آن تجمع اعضای گروه «خط سخت» علاوه بر سر دادن شعارهایی علیه اسلام، یک نسخه از قرآن را آتش زدند و در واکنش به این رویداد، چند صد نفر از مسلمانان ساکن شهر مالمو اقدام به تجمع و روشن کردن آتش کردند.

راسموس پالودان، رهبر حزب «خط سخت» سابقه سوزاندن قرآن در کپنهاگ، پایتخت دانمارک را نیز دارد.

 
آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید