کد مطلب: 18028

ادعای خبرنگار وال‌استریت ژورنا

آمریکا پیشنهاد تهران را رد کرد

خبرنگار وال استریت ژورنال در توییتی اعلام کرد که آمریکا پیشنهاد اروپا و سایرین مبنی بر حذف سپاه از لیست تروریست‌ها را رد کرده است.

به گزارش سایت خبر سراسری به نقل از پارسینه، «لارنس نورمن» در صفحه توییترش نوشت: «طبق اطلاعات من و بر خلاف برخی گزارش‌ها تصمیمی درباره حذف سپاه پاسداران ایران از لیست سازمان‌های تروریستی وجود ندارد. ایالات متحده پیشنهاد اروپایی‌ها و سایرین را رد کرد.»

این خبرنگار آمریکایی در رشته توییتی درباره مذاکرات هسته‌ای نوشت: «هر دو طرف در مورد خروج سپاه از لیست تروریستی پیشنهاد‌هایی را ارائه کرده اند. اما روند بررسی این پیشنهاد‌ها بسیار کند است. برای هر پاسخ یک یا دو هفته در نظر بگیرید.»

چندی پیش نیز مشاور دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا عنوان کرد که امضا نشدن توافق در وین، ربطی به ایران ندارد، بلکه به اختلافات داخلی در واشنگتن مربوط می‌شود.

«ولید فارس» در مصاحبه با شبکه تلویزیونی الحدث درباره تأکید سخنگوی وزارت امور خارجه ایران بر این‌که چیزی برای مذاکره در وین باقی نمانده است، گفت: «این حرف به معنای آن است که درباره بند‌های اساسی توافقنامه توافق صورت گرفته است. بیشتر افراد ذیربط در واشنگتن و بروکسل این حرف را درست می‌دانند، اما آنچه که باقیمانده، برای ایران مهمترین مسائل محسوب می‌شود.»

وی تنها مسئله باقی مانده در مورد ایران را سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران عنوان و تأکید کرد دولت جو بایدن نمی‌خواهد یا نمی‌تواند تنها خواست ایران برای امضای توافقنامه را عملی کند و تهران هم توافقنامه را در شرایطی که سپاه در فهرست به اصطلاح گروه‌های تروریستی آمریکا باشد، امضا نمی‌کند.

خروج سپاه قدس و به طور کلی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از لیست گروه‌های موسوم به تروریستی یکی از مسائل مهم باقی‌مانده برسر مذاکرات هسته‌ای است. گفتنی است، خواسته اصلی ایران در مذاکرات وین لغو تمامی تحریم‌هاست. آمریکا در حالی نیرو‌های رسمی نظامی کشورمان را به تروریسم متهم کرده که در مقاطع مختلف تاریخی، اسناد گوناگونی در خصوص حمایت این کشور از سازمان‌های تروریستی و شبه‌نظامی در جهان فاش شده است.

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید