کد مطلب: 17710

رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا:

مردم ایران در استفاده از نام صحیح خلیج فارس یک صدا هستند

رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا در گفت وگو با خبرگزاری دولتی افه تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران با همه کشورهایی که می خواهند صادقانه با او رابطه داشته باشند تعامل برقرار می کند اما با کسانی که می خواهند منافع ملت ایران را زیر پا بگذارند رابطه نخواهد داشت.

به گزارش خبر سراسری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا، محمد مهدی احمدی در گفت وگو با خبرگزاری دولتی اسپانیا(افه) به تشریح اهمیت روز ۱۲ فروردین به عنوان روز جمهوری اسلامی ایران پرداخت.

وی در این مصاحبه که به صورت تصویری در دفتر رایزنی در مادرید انجام شد، اظهار داشت: فلسفه این جشن ملی در واقع به شعاری باز می گردد که مردم ایران در دوران مبارزه علیه رژیم پهلوی سر می دادند.

احمدی افزود: مردم ایران با حضور در خیابان ها علیه حکومت شاه اعتراضات پر دامنه ای را ترتیب دادند که سرانجام در روز ۲۲ بهمن ماه ۱۳۵۷ به نتیجه رسید و انقلاب اسلامی ایران به پیروزی شکوهمند خود دست یافت. با اینکه مردم در شعارهای خود اعلام کرده بودند که آنچه می خواهند «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» است، اما برای آنکه جریان انقلاب مطمئن شود نظر مردم ایران برای یک سیستم حکومتی چیست به دعوت امام خمینی (ره) در تاریخ ۱۲ فروردین ماه ۱۳۵۸ به پای صندوق های رای رفتند و در یک همه پرسی ملی شرکت کردند.

رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا با بیان اینکه در این همه پرسی ۹۹ درصد از واجدین شرایط به جمهوری اسلامی یعنی همان نظامی که شعارش را داده بودند رای دادند، افزود: در واقع روز ۱۲ فروردین سال ۱۳۵۸ روزی است که نظام پادشاهی ۲۵۰۰ ساله با تشکیل جمهوری اسلامی به پایان رسید و به عبارتی مردم ایران با رای خود در این روز به مسیر حکومت های پادشاهی در تاریخ ایران خاتمه دادند.

احمدی سپس به تشریح شعار اصلی انقلاب یعنی استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی پرداخت و گفت: بخش سوم شعار در روز ۱۲ فروردین محقق شد و پس از آن و در ادامه مسیر دو بخش دیگر نیز جامه عمل به خود پوشید. ایران که قبل از انقلاب وابسته به ایالات متحده آمریکا و مهره آن کشور در منطقه بود موفق شد به استقلال برسد. باید توجه کنیم که استقلال به معنای این نیست که ما با هیچ کشوری رابطه نخواهیم داشت بلکه به این معناست که ما ضمن تعامل با دیگر کشورها هرگز وابسته به هیچ ابرقدرتی نخواهیم شد. بخش دیگر شعار انقلاب یعنی آزادی نیز به این شکل محقق شد که در نظام جمهوری اسلامی مردم به صورت آزاد در انتخابات شرکت می کنند و به افراد مورد نظر خود رای می دهند. مردم ایران در انتخاب رئیس جمهور، اعضای مجلس شورای اسلامی، شوراهای شهر و روستا و مجلس خبرگان رهبری به پای صندوق رای می آیند و نظرشان را آزادانه بیان می کنند. همچنین آنها آزادانه اگر نقدی دارند اظهار نظر می کنند.

وی گفت: نظام جمهوری اسلامی که ماهیتی فرهنگی و دینی دارد در روز ۱۲ فروردین ۱۳۵۸ محقق شد. نظامی که در آن مردم بر اساس آزادی زندگی می کنند، احساس غرور و عزت نفس دارند، به هیچ قدرتی وابسته نیستند و همچنین به دین خود باور دارند و بر اساس آن زندگی می کنند. از این منظر جمهوری اسلامی یک نظام مردمسالاری دینی است. جمهوری اسلامی ایران با همه کشورهایی که می خواهند صادقانه با او رابطه داشته باشند تعامل برقرار می کند اما با کسانی که می خواهند منافع ملت ایران را زیر پا بگذارند رابطه نخواهد داشت.

رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا تاکید کرد: امروز همه اطراف ایران درگیر آتش جنگ و درگیری است اما ایران در امنیت و ثبات و آرامش است. این دستاورد بی تردید نتیجه رهبری حضرت آیت الله خامنه ای و درایت و هوشمندی ایشان در پیشبرد اهداف نظام بوده است.

احمدی همچنین به مهمترین ارزش ها و مناسبت های ایران اشاره کرد و گفت: سنت های ایرانی را می توان در سه گروه دید. سنت های دینی، سنت های انقلابی و سنت های ملی. وی بزرگداشت هایی را که در روزهای ۲۲ بهمن، ۱۲ فروردین و ۱۴ و ۱۵ خرداد گرفته می شود در شمار سنت ها و ارزش های انقلابی دانست. در کنار این ها روزهایی چون عید غدیر، میلاد پیامبر، مبعث، عاشورا و میلاد حضرت صاحب الزمان در دسته سنت های دینی و مذهبی قرار می گیرند و سرانجام مناسبت هایی مثل شب یلدا، نوروز، چهارشنبه سوری و ازاین دست را باید در شمار سنت های ملی ایرانیان قرار داد.

وی تاکید کرد: ایرانی ها نسبت به ارزش های ملی و دینی خود اغلب بسیار تعصب دارند. به عنوان مثال مساله نام خلیج فارس یکی از مسائلی است که در میان همه ایرانیان مشترک است و اگرچه بعضی کشورها تلاش می کنند با استفاده از نام های جعلی برای خلیج فارس نوعی تقابل را در میان همسایگان ایجاد کنند، مردم ایران در استفاده از نام صحیح این بخش از جهان یعنی خلیج فارس یک صدا و متعصب هستند.  

احمدی همچنین در تشریح ماموریت های رایزنی فرهنگی به دو وظیفه اصلی این نهاد اشاره کرد.

وی گفت: یک ماموریت ما مخاطب قرار دادن ایرانیان مقیم کشور اسپانیا و گرامی داشتن فرهنگ ایرانی و اسلامی در میان آنان و کمک به حفظ هویت ایرانیان در خارج از کشور است. وظیفه ما این است که فرهنگ و تمدن ایرانی را برای ایرانیان پررنگ کنیم تا آنها نسبت به تمدن خود شناخت بیشتر و عمیقتری پیدا کنند. ماموریت دوم رایزنی فرهنگی معرفی فرهنگ ملی و دینی ایرانی به جامعه اسپانیا از طریق فعالیت های فرهنگی مثل برگزاری جلسات نمایش فیلم، نمایشگاه های هنری، ترجمه کتاب، برگزاری همایش و سمینار علمی و ... در میان نخبگان اسپانیایی و نیز مردم منصف و حقیقت طلب این کشور است. در این راستا یکی از مهمترین وظایف ما مساله آموزش زبان فارسی و ترویج این زبان پرسابقه جهانی است که در واقع کلید اصلی شناخت تمدن ایرانی نیز به شمار می رود.

رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا ضمن تشکر از خبرگزاری افه برای این مصاحبه و توجه به مناسبت ارزشمند ۱۲ فروردین اظهار داشت: با توجه به نزدیکی های فرهنگی ایران و اسپانیا توقع داریم مراکز فرهنگی این کشور همکاری بیشتری با ما انجام دهند.

وی افزود: ما از دولت اسپانیا تشکر می کنیم که شرایط فعالیت، تحصیل و کار را برای ایرانیان فراهم کرده است و لازم می دانم از دانشگاه های اسپانیا نیز تشکر کنم که با ما همکاری خوبی انجام داده اند.  

 

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید