کد مطلب: 17160

مذاکره‌کننده ارشد انگلیس در مذاکرات وین

حصول توافق در وین امکان‌پذیر است

مذاکره‌کننده ارشد انگلیس در مذاکرات وین با تاکید به بهره جستن از فرصت دیپلماتیک موجود برای احیای توافق هسته‌ای از برگزاری دیداری میان هیات‌های مذاکره‌کننده تروئیکای اروپا و آمریکا در مذاکرات وین خبر داد.

به گزارش خبر سراسری به نقل از ایسنا، استفنی القاق، نماینده انگلیس در نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین و مذاکره‌کننده ارشد این کشور در مذاکرات وین در صفحه توییترش درباره احتمال دست یافتن به توافقی در راستای احیای توافق هسته‌ای با استفاده از هشتگ "EndgameViennaTalks" به معنی پایان کار در مذاکرات وین، نوشت: حصول یک توافق در وین امکان‌پذیر است اما تضمین شده نیست. نباید پیش از بسته شدن پنجره دیپلماتیک، فرصت را از دست بدهیم. الان باید چند متر آخر را طی کنیم.
القاق همچنین در پیام دیگری اشاره کرده است هیات‌های مذاکره‌کننده تروئیکای اروپا(آلمان، فرانسه و انگلیس) و آمریکا امروز دیدار خواهند کرد تا پیش‌رفت‌های حاصل شده در مذاکرات را ارزیابی و جمع‌بندی کنند.
اظهارات القاق هم‌زمان با برگزاری دور هشتم مذاکرات وین مطرح شده است. طرفین مذاکرات در مدت اخیر بر پیشرفت‌های چشمگیر اذعان داشته‌اند اما می‌گویند حل و فصل برخی مسائل هنوز نیازمند تصمیم‌گیری‌های نهایی‌اند.
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی‌ وزارت امور خارجه کشورمان شب گذشته در واکنش به برخی اخبار منتشر شده مبنی بر این که مذاکرات در وین پایان یافتع و توافق نهایی انجام شده است، گفت: گفتگوهای وین همچنان ادامه دارد. اخبار خوب زودرس جایگزین توافق خوب نمی‌شود. هیچ کس نمی تواند بگوید که توافق انجام شده است، تا زمانی که همه مسائل مهم باقی مانده حل و فصل شود. تلاش مضاعفی لازم است. اکنون همه بر گام های کلیدی نهایی متمرکز شده‌اند.
شب گذشته میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین و مذاکره‌کننده ارشد هیات روسیه در مذاکرات وین در پیامی توییتری گفته بود، مذاکرات «تقریبا پایان یافته است».

انریکه مورا، هماهنگ‌کننده مذاکرات وین نیز شب گذشته در صفحه توییترش نوشت: ما در مراحل پایانی مذاکرات وین بر سر برجام قرار داریم. پرونده برخی مسائل همچنان باز است و موفقیت در چنین مذاکرات پیچیده‌ای هرگز تضمین‌شده نیست. در تیم هماهنگی تمام تلاش‌مان را انجام می‌دهیم اما هنوز به آن نقطه (توافق) نرسیده‌ایم.

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید