کد مطلب: 17153

جزییاتی جدید از مذاکرات وین از زبان معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا

معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک‌ کنفرانس خبری به سوالی درباره پیش‌رفت حاصل شده در مذاکرات وین پاسخ داد.

به گزارش خبر سراسری به نقل از وبگاه وزارت امور خارجه آمریکا، جالینا پورتر معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری در پاسخ به این سوال که آخرین اطلاعات موجود از مذاکرات وین چیست و آیا توافقی انجام شده یا حصول آن در آینده نزدیک امکان‌پذیر است، گفت: پیشرفت چشم‌گیری انجام شده است اما برخی مسائل سخت هنوز حل‌نشده باقی مانده‌اند. با وجود سرعت پیشرفت هسته‌ای ایران، زمان کمی برای رسیدن به یک توافق باقی مانده است و امروز باز هم تاکید می‌کنم تا زمانی که راجع به همه چیز توافق نشود، درباره چیزی توافق نخواهد شد.
پورتر ادامه داد: بنابراین، تا زمانی که فورا مسائل باقی‌مانده را حل نکنیم، توافقی در کار نخواهد بود. اگر ایران جدیت نشان دهد، می‌توانیم و باید بر سر بازگشت دوجانبه به اجرایی کردن برجام[توافق هسته‌ای]، ظرف چند روز، به تفاهم برسیم. فراتر از این، هر چیزی امکان بازگشت ما به توافق را در معرض خطر بزرگی‌ قرار می‌دهد.
اظهارات پورتر همزمان با برگزاری دور هشتم مذاکرات وین مطرح می‌شود. طرفین مذاکرات در مدت اخیر بر پیشرفت‌های چشمگیر اذعان داشته‌اند اما می‌گویند حل و فصل برخی مسائل هنوز نیازمند تصمیم‌گیری‌های نهایی‌اند.
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی‌ وزارت امور خارجه کشورمان شب گذشته در واکنش به برخی اخبار منتشر شده مبنی بر این که مذاکرات در وین پایان یافتع و توافق نهایی انجام شده است، گفت: گفتگوهای وین همچنان ادامه دارد. اخبار خوب زودرس جایگزین توافق خوب نمی‌شود. هیچ کس نمی تواند بگوید که توافق انجام شده است، تا زمانی که همه مسائل مهم باقی مانده حل و فصل شود. تلاش مضاعفی لازم است. اکنون همه بر گام های کلیدی نهایی متمرکز شده‌اند.
شب گذشته میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین و مذاکره‌کننده ارشد هیات روسیه در مذاکرات وین در پیامی توییتری گفته بود، مذاکرات «تقریبا پایان یافته است».

انریکه مورا، هماهنگ‌کننده مذاکرات وین نیز شب گذشته در صفحه توییترش نوشت: ما در مراحل پایانی مذاکرات وین بر سر برجام قرار داریم. پرونده برخی مسائل همچنان باز است و موفقیت در چنین مذاکرات پیچیده‌ای هرگز تضمین‌شده نیست. در تیم هماهنگی تمام تلاش‌مان را انجام می‌دهیم اما هنوز به آن نقطه (توافق) نرسیده‌ایم.

 

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید