کد مطلب: 23735

بازخوانی گزارشی از «وطن امروز»

پیام مخفیانه آمریکا

روزنامه «وطن امروز» در گزارشی به پیام مخفیانه آمریکا به ایران پرداخته است.

پیام مخفیانه آمریکا

گروه دیپلماسی سایت خبرسراسری: فراز و نشیب های آمریکا در طی یک ماه اخیر نسبت به ایران از محکومت ایران و تلاش برای ازادسازی اینترنت و به روایت برخی دخالت در امور ایران تا پیام مخفیانه برای توافق،ادامه داشته است و نشان می دهد که آمریکا تا چه حد رفتاری دوگانه نسبت به ایران در سر دارد.

روزنامه وطن امروز در شماره امروز خود طی گزارشی با عنوان«پیام مخفیانه آمریکا برای توافق»در اینباره نوشته است:

رئیس دستگاه دیپلماسی از پیام تازه آمریکایی‌ها به تهران درباره مذاکرات رونمایی کرد؛ پیامی که در میانه مواضع تیم بایدن مبنی بر اینکه مذکرات در دستور کار کاخ سفید قرار ندارد، حاوی معانی فراوانی است. 

به نظر می‌رسد دولت بایدن که تلاش کرد از اتفاقات اخیر در ایران حداکثر بهره را ببرد و در بیم و امید به ثمر رسیدن اغتشاشات در ایران به سر می‌برد، به این ادراک رسیده باشد که ظرفیت حوادث ایران برای آسیب زدن به کشورمان ته کشیده و حالا شاید بتواند آنچه را کف خیابان‌های تهران رخ داد، به امتیازی نقد تبدیل کند، البته واشنگتن بیش از هر نکته‌ای به نیاز خود به توافق واقف است و هیچ جایگزینی برای آن متصور نیست. 

از اواخر تابستان مشخص و اعلام شده بود تیم آمریکایی به دلیل در پیش بودن انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره آمریکا در شرایط توافق قرار ندارد و آن را به بعد از انتخابات موکول کرده بود اما دولت بایدن با شروع اغتشاشات در ایران تلاش کرد دلیل این وقفه را آنچه خود حمایت از معترضان در ایران خواند، جلوه دهد. ایالات متحده البته با همراهی اروپایی‌ها مسیر خصومت‌ورزی با وضع تحریم‌ها را در دستور کار قرار داد تا بلکه از این طریق تهران در موضع ضعف قرار گیرد تا در نهایت به توافق مدنظر غربی‌ها تن در دهد. جار و جنجال و هیاهوها درباره پهپادهای ایرانی و ادعای استفاده از آنها در اوکراین به همین خاطر است، چه اینکه گفته می‌شود اروپایی‌ها با استفاده از این جنجال شاید قصد استفاده از فعال کردن مکانیزم ماشه علیه ایران را داشته باشند. 

انگلیس، فرانسه و آلمان روز جمعه در نامه‌ای که به دست اعضای شورای امنیت سازمان ملل رسیده است، آورده‌اند: ما خواهان تحقیقات از سوی تیم دبیرکل سازمان ملل که مسؤول نظارت بر اجرای قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل است، هستیم و آماده‌ایم از کار دبیرکل در انجام تحقیقات فنی و بی‌طرفانه حمایت کنیم. 

در همین زمینه سخنگوی دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد نامه تروئیکای اروپایی درباره پهپادهای ایران را دریافت کرده‌ است. «استفان دوجاریک» در نشست خبری روز جمعه خود در پاسخ به سوالی درباره نامه ۳ کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان به گوترش درباره ادعای تحویل پهپادهای ایران به روسیه برای استفاده علیه اوکراین گفت این نامه دریافت شده است. 

بنابر گزارش وبسایت سازمان ملل، دوجاریک در ادامه تصریح کرد: این نامه را دریافت کرده‌ایم اما من نمی‌توانم بیش از این اطلاعاتی ارائه دهم و تنها باید بگویم ما هر آنچه را از سوی کشورهای عضو سازمان مطرح می‌شود، تجزیه و تحلیل خواهیم کرد. 

در چنین شرایطی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در خلال سفرش به ارمنستان درباره اظهارات مقامات آمریکایی که گفته‌اند‌ مذاکرات رفع تحریم‌ها از دستورکار خارج شده است، گفت: آمریکایی‌ها گفتارشان با رفتارشان متناقض است. حتی ۳ روز پیش پیامی بین طرف آمریکایی و ما منتقل شد و پیامی از طرف آمریکایی دریافت کردیم. آمریکایی‌ها در تبادل پیام‌های‌شان حتی تعجیل کردند، در اینکه هر چه زودتر به نقطه توافق برسیم. 

وی گفت: ما به صراحت اعلام کردیم باید موارد اتهامی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی متوجه ایران در حوزه هسته‌ای کرده حل‌و‌فصل شود و ما حاضر نیستیم توافقی شکل بگیرد و بعد مثل یک استخوان لای زخم مانده دائما آژانس بخواهد از مسیر سیاسی فشارهایی را متوجه ایران کند. وزیر خارجه تصریح کرد: آمریکایی‌ها ضمن اینکه تبادل پیام‌های‌شان با ما ادامه دارد، تلاش می‌کنند بر مسائلی که روزهای گذشته در ایران جریان داشت، بدمند و فکر می‌کنم آنها به دنبال این هستند اعمال فشار سیاسی و روانی کنند تا در مذاکرات امتیاز بگیرند. 

وی تأکید کرد: ما هیچ امتیازی به طرف آمریکایی نخواهیم داد. در چارچوب منطق و توافقی که خطوط قرمز ایران رعایت شود، حرکت می‌کنیم اما در عین حال هیچ‌گاه میز مذاکره را ترک نخواهیم کرد. 

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران بیان کرد: ارزیابی ما از پیام‌های طرف آمریکایی این است که مذاکرات نه‌تنها اولویت آنهاست، بلکه شتاب هم دارند اما برای مصرف داخلی خودشان و تحریک بعضی عوامل در داخل ایران در مواضع اعلامی خود به گونه‌ای دیگر سخن می‌گویند. این هم از تعارضات رفتاری طرف آمریکایی است. 

وی درباره واکنش‌های غرب و کشورهای اروپایی به اوضاع داخلی ایران و اعمال تحریم‌ها در پی اغتشاشات اخیر در ایران نیز گفت: ۲ روز پیش در تماسی که مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی داشت، به ایشان گفتم از این مسیر فاصله بگیرید. آنچه در ایران گذشت بخشی از آن مطالبات مسالمت‌آمیز مردم بود که به آن احترام می‌گذاریم و به مطالبات مسالمت‌آمیز مردم بر مبنای قانون اساسی پاسخ داده می‌شود. رئیس دستگاه دیپلماسی ایران گفت: اقدامات هر دولت و کشور اروپایی علیه امنیت، ثبات و آرامش در ایران را به سبک و روش خودشان و به شکل متعادل، متقابل و در عین حال متناسب و قوی پاسخ خواهیم داد. 

رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین در جمع ایرانیان مقیم ارمنستان، دیپلمات‌ها و کارمندان سفارت ایران با اشاره به رفتار متناقض آمریکایی‌ها در مذاکرات رفع تحریم‌ها گفت: تعجب نمی‌کنم آمریکایی‌ها به گونه‌ای حرف می‌زنند و به گونه‌ای دیگر عمل می‌کنند. البته در برخی موضوعات در مذاکرات، آمریکایی‌ها به ما گفته‌اند اگر روی این موضوع توافق کردیم، به دلیل مشکلات داخلی نمی‌توانیم آن موضوع را تایید کنیم. ما در حوزه‌هایی اتفاق نظر داریم و مشکلات داخلی طرف آمریکایی را درک می‌کنیم اما اجازه نمی‌‌دهیم آمریکایی‌ها از یک طرف بخواهند با برخی اظهارات به اغتشاش و آشوب در ایران دامن بزنند و با برخی پیام‌های رسمی که به ما منتقل می‌کنند، عجله و شتاب خود و آمادگی‌شان برای رسیدن به توافق را اعلام کنند. وی گفت: رفتار دوگانه آمریکا برای ما جدید نیست. 

وزیر امور خارجه خطاب به آمریکایی‌ها افزود: طرف آمریکایی بداند تاریخ مصرف رفتار دوگانه و پارادوکسیکال در عرصه دیپلماتیک به سر آمده است. امروز افکار عمومی نیازمند اطلاع‌رسانی دقیق است که یک مقام آمریکایی به وزارت خارجه و دولت من و همکاران من که در حال مذاکره هستند، بگوید چرا تعلل در مذاکرات در وین ایجاد شده و شتاب داشته باشند اما در فیگور رسانه‌ای و تبلیغاتی بگویند اولویت اول ما این مساله نیست. البته این مساله ما را جدی‌تر می‌کند که در رعایت خطوط قرمزمان برای بار دوم از یک روزنه گزیده نشویم. 

امیرعبداللهیان گفت: دولت آقای دکتر رئیسی و وزارت امور خارجه به عنوان متولی مذاکرات به دنبال مذاکره برای مذاکره نیست. ما مذاکره کردیم برای رسیدن به توافق و به نقطه خوبی رسیدیم. اکنون مذاکرات و توافقات و مسیری که ریل‌گذاری شده در جایگاه و شرایط درست خود قرار دارد. در ابعاد مختلفی در چند هفته اخیر بویژه پس از سفری که به نیویورک داشتیم و در آنجا فرصتی شد و رابرت مالی به نیویورک آمد و مستقر شد و باقری هم در نیویورک بود، پیام‌های ما با طرف آمریکایی با سرعت بیشتری تبادل شد. ما و طرف آمریکایی به واسطه یک کشور ثالث اروپایی توافق کردیم زندانیان ایرانی و آمریکایی را تبادل کنیم. ما به نشانه حسن‌نیت یک زندانی که جرم محرزش جاسوسی بود و بخشی از دوران زندان را سپری کرده بود، به طور یکجانبه و با نگاه به اینکه حسن‌نیت خودمان را برای چندمین‌بار اثبات کنیم، آزاد کرده و از طریق عمان تحویل دادیم. 

رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین به اغتشاشات اخیر در ایران اشاره کرد و گفت: جای تعجب است که فوت یک دختر ایرانی تا این حد این دولت‌ها را متاثر کرده باشد. در ایران افراد مسلح با سلاح‌های غیرسازماندهی شده وارد جمعیت شدند و به مردم حمله کردند. وزیر امور خارجه گفت: ایران اجازه نخواهد داد یک کانال تلویزیونی با پول یک کشور در ایران التهاب ایجاد کند.

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید

آخرین اخبار

تبلیغات متنی