کد مطلب: 22581

بازخوانی گزارشی از «آرمان ملی»

گشت ارشاد و یک پرسش مهم؛ چه باید کرد؟

روزنامه گشت ارشاد در شماره امروز خود سعی کرده به این پرسش پاسخ دهد که در شرایط کنونی باید چه کرد تا پیامدهای منفی گشت ارشاد بدون خشونت‌های اجتماعی رفع شود.

 

گروه سیاست سایت خبرسراسری: دامنه اعتراض به مرگ مهسا امینی افزایش یافته و حالا ستاد امربه معروف نیز به دنبال راه حلی برای عبور از این مسئله است. اعتراضات گوناگون به نحوه برخورد گشت ارشاد نیز زنگ هشداری برای دولت است که بالاخره در یک نقطه تکلیف گشت ارشاد را مشخص کند.

روزنامه آرمان ملی در شماره امروز خود در گزارشی با عنوان«حل مسئله بدون هرگونه تنش اجتماعی»در اینباره نوشته است:

ستاد امربه معروف و نهی از منکر اعلام کرد که این ستاد تاکید دارد برای رفع معضل بدحجابی باید مساله جرم بودن بدحجابی که نیاز به دستگیری و پرونده سازی و دادگاهی شدن دارد، برداشته شود و بر اساس طرح جامع عفاف و حجاب با نگاه تخلف با بدحجابی برخورد گردد که حل مساله بدون هرگونه تنش اجتماعی کمک می‌کند. در بیانیه ارسالی ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور با امضای سیدعلی خان‌محمدی، سخنگوی این ستاد آمده است:

1. در حادثه پیش آمده اصل برقراری عدالت و شفافیت است. از دادستانی انتظار می‌رود با بهترین رسیدگی و اعلام به موقع وجدان عمومی را به رسیدگی دقیق و کامل به قضاوت عادلانه فراخواند.

2. ستاد امربه معروف و نهی از منکر همان‌گونه که بار‌ها اعلام کرده است با تکلیفی که منجر به مقابله مستقیم پلیس با بدحجابان شود مخالف است و معتقد است با راهکار مناسب و بدون تنش‌های اجتماعی این مساله را می‌توان تدبیر نمود بنا به طرح جامع ستاد امربه معروف و نهی از منکر پلیس به گشت ارشاد مسئولین و اقویا و در حمایت از معتمدین مردمی تبدیل وضعیت دهد.

3. اکنون که رئیس‌جمهور به وزیر کشور دستور پیگیری داده است مناسب است وزیر کشور فقط به صورت موردی به جزئیات صرفا این حادثه اکتفا نکند از وزیر کشور می‌خواهیم این مساله را به صورت کامل بررسی نماید آیا 32 دستگاهی که در خصوص عفاف و حجاب بنا به مصوبه شورای انقلاب فرهنگی 330تکلیف قانونی داشتند به وظایف خود عمل کرده‌اند تا این مسائل پیش نیاید، آیا به وظایف قانونی خود درست عمل کرده‌اند؟ آیا برای این جوان 23ساله در جمهوری اسلامی فرهنگسازی لازم توسط دستگاه‌های فرهنگی صورت پذیرفته است یا فقط شعار کار فرهنگی داده شده است؟ آیا صدا و سیما به عنوان نهادی که بیش‌ترین وظایف را در قانون برای او در نظر گرفته شده است و بیش‌ترین مسئولیت فرهنگسازی را در این ماجرا و امثال آن را دارد به وظایف فرهنگی خود عمل کرده است که وقتی یک جوان و هزاران جوان دیگر ما چگونه عمل نمایند تا با نیروی قهری پلیس مواجه نشود؟ آیا پلیس ما آموزش‌های لازم را به پرسنل خود داده است که کرامت انسانی افراد را حفظ نمایند؟

از ستاد امربه معروف گرفته تا خود وزارت کشور و بقیه نهاد‌های مسئول آیا وظایف قانونی خود را درست انجام داده‌اند. آیا آموزش و پرورش و دانشگاه‌های کشور وظایف خود را نسبت به جوانان ما به درستی انجام می‌دهند یا ترک فعل‌ها و نتیجه آموزش‌های ناکارآمد و عدم کار فرهنگی، نوجوانان و جوانان ما را تحویل پلیس داده است؟

اگر وظایف دستگاه‌های فرهنگی به درستی انجام شده بود ما شاهد چنین حادثه تلخی نبودیم. آیا حتما باید حادثه‌های ناگواری اتفاق بیفتد تا متولیان و مسئولین امر به فکر چاره بیفتند؟

4. ستاد امر به معروف و نهی از منکر درعین اعتقاد به لزوم حل معضل موجود در حوزه عفاف و حجاب معتقد است در مواجهه با این مساله نه پلیس باید به صورت مستقیم وارد صحنه شود و نه باید حل این مساله را با محاکم قضائی گره زد و نه اینکه متولی و مسئول این مساله دولت باشد بلکه حل مساله عفاف و حجاب فقط به دست خود مردم با مدیریت صحیح قابل حل است و این مساله در طرح جامع عفاف و حجاب کاملا تبیین شده است.

5. مجلس شورای اسلامی باید به صورت جدی به این مساله ورود پیدا کرده و جامعه را از التهاب بحران‌ها و ایجاد حوادثی که هر از چندگاهی به وقوع می‌پیوندد نجات دهد مجلس شورای اسلامی نباید منتظر بماند تا آمربه معروف و ناهی ازمنکری مورد ضرب و جرح و یا شهادت قرار بگیرد یا جوان بدحجابی در فرایند اعمال قانون پلیس سکته نماید بعد منفعلانه حرکتی و صحبتی نماید به قول شهید سلیمانی همه این‌ها فرزندان ما هستند چرا باید بین فرزندان در بی‌قانونی و بی‌مدیریتی نزاع صورت بگیرد؟

قانون برای رفع مشکلات اجتماعی وضع می‌شود و اکنون که این منازعات وجود دارد یعنی یا قانون وجود ندارد و یا کارآمد نیست که در این قسمت مجلس شورای اسلامی لازم است بدون فوت وقت به نقش قانونگذاری و نظارتی خود بدون فوت وقت اهتمام ورزد.

6. ستاد امربه معروف و نهی از منکر همچنان تاکید دارد برای رفع معضل بدحجابی باید مساله جرم بودن بدحجابی که نیاز به دستگیری و پرونده سازی و دادگاهی شدن دارد، برداشته شود و بر اساس طرح جامع عفاف و حجاب با نگاه تخلف با بدحجابی برخورد گردد که حل مساله بدون هرگونه تنش اجتماعی کمک می‌کند، البته دشمنان مایلند همیشه تنش‌های اجتماعی وجود داشته باشند. در پایان ستاد امر به معروف و نهی از منکر مجددا از وقوع چنین حوادث ناگواری شدیدا، ابراز ناراحتی عمیق می‌کنیم و واقعآ این را درد جانکاهی می‌داند و به وضع موجود اعتراض می‌کند که چرا بعد از چهل و اندی سال هنوز بایدشاهد چنین رویداد‌های تلخ و ناگواری در بلاتکلیفی‌های اجرای درست قانون و خلأهای آن در قصور‌ها و تقصیر‌های نهاد‌های خصوصا فرهنگ ساز باشیم.

آنچه دیگران میخوانند

دیدگاه تان را بنویسید